Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła odbudowa fontanny "Potop"

Karioka
Karioka
Po wieloletnich staraniach Stowarzyszenia Odbudowy Fontanny Potop doczekaliśmy się wreszcie rozpoczęcia procesu rewitalizacji fontanny. Prace ruszyły w środę.

Historyczna fontanna, która była bezprecedensowym dziełem rzeźbiarskim przedwojennej Bydgoszczy, to efekt konkursu ogłoszonego w 1897 roku przez Krajową Komisję Sztuki Królestwa Prus na wodotrysk - rzeźbę w Bydgoszczy. Zwycięzcą został berliński artysta - rzeźbiarz Ferdinand Lepcke, autor "Łuczniczki”, która do dziś jest najpopularniejszym symbolem grodu nad Brdą.

Odsłonięcie fontanny nastąpiło 23 lipca 1904 roku o godz. 11.00 na dzisiejszym Placu Wolności, a ówczesnym Weltzienplatz. Ciesząca się wielkim zainteresowaniem (do dobrego tonu należało fotografowanie na tle Potopu) i jako jedna z nielicznych atrakcji turystycznych Bydgoszczy w styczniu 1943 r odczuła na sobie piętno wojny i została przez Niemców przetopiona na cele wojenne, w tym na armaty.

Bydgoska fontanna Potop 1919 r.

Głównym prekursorem powrotu tej pięknej rzeźby do parku Kazimierza Wielkiego jest Stowarzyszenie Odbudowy Fontanny Potop. Od kwietnia bieżącego roku przed Galerią Drukarnia możemy już podziwiać pierwszą rzeźbę - niedźwiedzicę, do której za kilka miesięcy w nowym miejscu ma dołączyć rzeźba: człowiek walczący z morskim wężem.

W fazie pierwszej jednak fachowcy odrestaurują misę fontanny w parku Kazimierza Wielkiego. Zostanie ona zdemontowana, oczyszczona i wzmocniona. Na dnie basenu  zobaczymy nową posadzkę, powstaną nowe instalacje wodotryskowe, zasilanie energetyczne do iluminacji pomnika, dysze tryskające w kierunku rzeźby centralnej i figur bocznych. Całość prac wykona Grupa Budowlana Alstal.

Bydgoska fontanna Potop 1930 r.

Koszt modernizacji ocenia się na 1,5 miliona złotych. Część środków pochodzi z budżetu ratusza, a ponad połowa inwestycji zostanie pokryta z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego. Pierwsze efekty mają już być widoczne pod koniec pierwszego kwartału 2010 r. Projekt zakłada również utrzymanie okolicy fontanny w staromiejskim stylu, dzięki czemu zamiast asfaltu ujrzymy mozaikę z kostki bazaltowej, staną stylowe lampy w parku i zostanie przebudowany odcinek ścieżki łączący plac Wolności z ul. Piotra Skargi.

Kopia bydgoskiej fontanny w Coburgu (Bawaria)


Fontanna "Potop" przedstawia sceny z biblijnego potopu - grupę ludzi i zwierząt ratujących się przed wznoszącą się wodą. Było to wyobrażenie bardzo ekspresyjne: padają ulewne deszcze (imitowane przez strumienie wodotrysku), wody wznoszą się, ludzie i zwierzęta toną w wodnej kipieli. Na szczytach trzech wzgórz gromadzi się garstka istot, w śmiertelnej trwodze, resztkami sił szuka ratunku.

W centrum - mężczyzna, podtrzymując lewym ramieniem omdlewającą kobietę, drugą ręką usiłuje wciągnąć na skałkę innego mężczyznę. U stóp skały leży młoda matka, zmarła z wyczerpania, która zdołała jednak uratować swoje dziecko, bezradnie teraz rozglądające się po wodnej pustyni. Obok wdrapuje się lew, nie czyniący jednak szkody ludziom, co jest swoistym, jakże przekornym nawiązaniem do biblijnego raju. Na jedną z dwóch mniejszych skał wdrapała się niedźwiedzica trzymająca w pysku niedźwiadka. Na drugiej ma miejsce dramatyczna, wzięta jednak już z mitologii greckiej (przypomina grupę Laookona) scena walki człowieka z oplatającym go wężem morskim.
**
Więcej informacji i zdjęć na www.potop.bydgoszcz.pl**


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto