Siatkarze Delecty mają kompleks Łuczniczki?

Maciej Łyk
Maciej Łyk
To nie był udany tydzień dla bydgoskich drużyn. Jedynie koszykarze bydgoskiej Astorii wygrali swoje spotkanie ligowe.

Centrostal, Delecta oraz Artego schodzili z parkietów pokonani przez przeciwników. Szczególnie boli porażka siatkarzy, którzy nie potrafiła wygrywać przed własną, coraz mniejszą niestety, publicznością.
Dwie porażki siatkarek Centrostalu

Minionego tygodnia do udanych nie zalicza siatkarki Centrostalu Bydgoszcz. W poniedziałek podopieczne Piotra Makowskiego przegrały w kończącym 12 kolejkę PlusLigi Kobiet meczu z Stalą Mielec 3:0 (25:22, 25:20, 25:18). Wszystkie sety miały bardzo podobny przebieg. Mniej więcej do drugiej przerwy technicznej gra była bardzo wyrównana, jednak za każdym razem końcówki setów na swoją korzyść rozstrzygały gospodynie. W sobotę natomiast, Centrostal podejmował w Łuczniczce mistrza Polski, zespół Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna. Zespół gości naszpikowany reprezentantkami kraju z pewnymi problemami, ale uporał się z bydgoszczankami wygrywając 1:3 (25:22, 18:25, 22:25, 18:25). W pierwszym secie to gospodynie były górą, ale w kolejnych mineralne podkręciły tempo i wykorzystując swoje doświadczenie nie dały pałacankom ugrać choćby punktu.

Koszykarskie derby dla Torunia
Nie udał się rewanż koszykarkom bydgoskiego Artego, które przegrały w derbowym pojedynku w Toruniu z Energią 92:65 (17:13, 34:8, 20:19, 21:25). Zespół Adama Ziemińskiego przystąpił do tego spotkania osłabiony brakiem najlepszej koszykarki, Melanie Thomas. Amerykanka rozwiązała kontrakt z zespołem beniaminka, przenosząc się do silniejszej ligi, co w kontekście bardzo ważnych następnych meczy nie wróży nic dobrego dla Artego. O losach niedzielnej potyczki przesądziła druga kwarta przegrana przez przyjezdne aż 34:8. Po przerwie Energia nie dopuściła do utraty wypracowanej przewagi i tym samym drugi raz w tym sezonie pokonała Artego.

Kolejna porażka Delecty we własnej hali
Po zeszłotygodniowej batalii o Puchar Polski na parkiety PlusLigi wrócili siatkarze Delecty Bydgoszcz, którzy we własnej hali podejmowali AZS UWM Olsztyn. Niestety drużyna Waldemara Wspaniałego przegrała szósty z siedmiu rozegranych spotkań przed własną publicznością 2:3 (25:18, 22:25, 23:25, 25:23, 11:15). Czy faktycznie nad Delectą wisi jakieś fatum bydgoskiej hali? Pierwsza partia piątkowego pojedynku nie wskazywała na to, iż to akademicy z Olsztyna wygrają to spotkanie. W kolejnych partiach to jednak podopieczni Mariusza Sordyna wygrywali, wykorzystując błędy siatkarzy gospodarzy. Kiedy w IV secie Delecta doprowadziła do wyrównania, kibice mieli nadzieję że uda się wygrać to spotkanie. Tie-break lepiej rozpoczęli olsztynianie i mimo iż Chemicy doprowadzili do wyrównania 11:11, nie dali sobie wydrzeć końcowego zwycięstwa zdobywając kolejne 4 punkty z rzędu.

Na pocieszenie bydgoskim kibicom pozostaje informacja, że najprawdopodobniej w sierpniu odbędzie się w Bydgoszczy silnie obsadzony siatkarski memoriał Huberta Wagnera. Oprócz Bydgoszczy o prawo organizacji tego turnieju, w którym wystąpią na pewno mistrzowie świata Brazylijczycy, stara się Łódź, Olsztyn, Gdańsk i Rzeszów, ale to gród nad Brdą ma największe szanse na organizację memoriału.

Ostatnia kwarta zadecydowała o zwycięstwie
Kolejną wygraną zapisali na swoim koncie koszykarze bydgoskiej Astorii. Tym razem drużyna Macieja Borkowskiego pokonała na wyjeździe AZS UWM Olsztyn 76:89 (19:17, 16:26, 21:9, 20:37). Gospodarze przez 30 minut środowego spotkania dzielnie walczyli z faworyzowanym zespołem gości. Jednak ostatnie 10 minut to koncertowa gra w ataku bydgoskich koszykarzy, którzy przy dobrej skuteczności zapewnili sobie bezpieczną przewagę. Zmęczeni olsztynianie nie potrafili już odmienić losów tego spotkania i kolejne dwa punkty pojechały do Bydgoszczy. W zespole Astorii bardzo dobre spotkanie rozegrał Laydych (20 pkt. 9 zb.), dzielnie wspierali go Szyttenholm (18 pkt.) i Gliszczyński (17 pkt.). 10 dni przerwy, jakie mają koszykarze do następnego meczu z Legią w Warszawie (spotkanie z OSSM Warszawa zostało rozegrane awansem) trener Borkowski chce wykorzystać na odpoczynek i lżejsze treningi, bowiem sami zawodnicy mówią już o pewnym zmęczeniu intensywnym sezonem.

Zawisza trenuje na własnych obiektach, trener Kuras bacznie się przygląda
Piłkarze bydgoskiego Zawiszy wrócili z obozu przygotowawczego i obecnie szlifują formę na własnych obiektach. Na zakończenie obozu w Rewalu, wojskowi rozegrali spotkanie sparingowe z Kotwicą Kołobrzeg. Zawisza wygrał 3:0 po bramkach Magdzińskiego, Dąbrowskiego i da Silvy. W sobotę na sztucznym boisku bydgoszczanie zmierzyli się z Dolcanem Ząbki. W spotkaniu tym terner Kuras obserwował bramkarza Tomislava Baśića oraz Brazylijczyka Sergio Batate. Mecz zakończył się remisem 1:1, bramkę dla gospodarzy zdobył Magdziński. Nowym zawodnikiem Zawiszy został w sobotę Jacek Kosmalski, który podpisał półroczny kontrakt. W dalszym ciągu niewiadomo czy bydgoski zespół zasili Lenartowski, za którego transfer Raków Częstochowa żąda sporej sumy. Pozostali testowani zawodnicy są bacznie obserwowani i o ich przyszłości w bydgoskim zespole zadecyduje trener Kuras.

Fed Cup: Belgia przyjedzie bez swoich największych gwiazd
We wtorek poznaliśmy oficjalne składy reprezentacji Polski i Belgii, które wystąpią w I rundzie tenisowego turnieju Fed Cup. Gospodarzem imprezy jest miasto Bydgoszcz, a tenisistki zagrają w hali Łuczniczka. W zespole gospodarzy zabraknie jedynie kontuzjowanej Urszuli Radwańskiej, natomiast belgijki wbrew wcześniejszym zapowiedziom przyjadą bez Justine Henin i Kim Clijsters. O ile o absencji tej pierwszej było wiadomo od dawna, o tyle brak Clijsters jest sporym zaskoczeniem. Reprezentantka Belgii po słaby występie w Australian Open postanowiła jednak odpuścić sobie na razie występy we wszelkich zawodach i w skupieniu chce popracować nad swoją formą.