Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak było na 60-leciu Koła Gospodyń Wiejskich w Gołotach. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
60-lecie istnienia obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich w Gołotach
60-lecie istnienia obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich w Gołotach Nadesłane/GOK Unisław
Koło Gospodyń Wiejskich w Gołotach działa już 60 lat. Na uroczystym jubileuszowym świętowaniu był m.in. wójt gminy Unisław Jakub Danielewicz.

Uroczystość rozpoczęła się od kilku słów na temat historii Koła, którą przedstawiła obecna przewodnicząca Leokadia Lasota.

Były kwiaty i życzenia od zaproszonych gości: wójta Jakuba Danielewicza, przewodniczącego rady gminy Jarosława Szczeciaka, gminnej przewodniczącej KGW Małgorzaty Bednarek oraz Ewa Łobaczewska - przewodnicząca Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Z okazji jubileuszu z koncertem wystąpiła Zofia Kosińska, a oprawę muzyczną zapewnił Jarosław Kosiński.

Panie z KGW Gołoty łączą siły od sześciu dekad

Koło Gospodyń Wiejskich powstało 4 marca 1963 roku, jako wyodrębniona jednostka organizacyjna kółka rolniczego w Gołotach. W skład pierwszego zarządu weszły: przewodnicząca Janina Duma, sekretarz Helena Wróblewska, skarbnik Wiesława Kołodziej.

Koło powstało z 18 członkiń, ale już na koniec roku liczyło 26 osób. Bodźcem zachęcającym do wstępowania w szeregi koła był 60-ciogodzinny kurs gotowania i pieczenia przygotowany wiosną 1963 roku. Nie było jeszcze domu wiejskiego, więc spotkania odbywały się w domach członkiń: Walerii Kilian, Janiny Dumy i Kazimiery Szydłowskiej. Cele jakie panie sobie postawiły to podejmowanie różnorodnych działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet wiejskich.

Członkinie Koła uczestniczyły w różnych kursach, szkoleniach, konkursach i pokazach, które miały służyć poprawie warunków socjalno- bytowych rodzin wiejskich, upowszechnianiu postępu w rolnictwie i gospodarstwie domowym oraz poprawie stanu zdrowia. W ciągu 60-letniej nieprzerwalnej działalności KGW, panie z Gołot uczestniczyły w setkach kursów i pokazów np.: kursie żywienia rodziny, gotowania, pieczenia cukierniczym, garmażeryjnym wypieku chleba, potraw staropolskich, wigilijnych, wielkanocnych, kursach kroju i szycia, szydełkowania, wyszywania, haftowania, pokazie kosmetycznym i makijażu, pokazie nakrycia i dekoracji stołów, stroików wielkanocnych, bożonarodzeniowych, układaniu bukietów i obrazów z suchych roślin. Były też kursy tworzenia ozdób z siana i słomy, z masy solnej i kaszy, z ciasta drożdżowego, był kurs malowania na szkle czy malowania jaj metodą batikową. 

Kobietom pomagają członkowie Kółka Rolniczego w Gołotach

Obecnie miejscem spotkań gospodyń jest Dom Wiejski w Gołotach wybudowany w 1964 roku. Znajduje się w nim kuchnia z wyposażeniem, sala wyposażona w stoły i krzesła oraz izba pamięci. Członkinie koła aktywnie włączają się w pracę na rzecz wsi i Domu Wiejskiego. Same malowały drzwi, ogrodzenie, szyły firanki, przygotowywały sale do remontu. W pracach pomagają im ich mężowie, czyli członkowie Kółka Rolniczego w Gołotach.

W ciągu 60-letniej działalności KGW były cztery przewodniczące:

  • 1963- 1969 Janina Duma
  • 1969- 1978 Marianna Jóźwik
  • 1978- 1997 Jadwiga Duma
  • ostatnie 26 lat Leokadia Lasota

Zobaczcie zdjęcia z 60-lecia KGW Gołoty

60-lecie istnienia obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich w Gołotach

Tak było na 60-leciu Koła Gospodyń Wiejskich w Gołotach. Zdjęcia

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelmno.naszemiasto.pl Nasze Miasto