Tak wygląda Wzgórze Wilhelma. Nowa atrakcja turystyczna w Kujawsko-Pomorskiem

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Wzgórze Wilhelma (171,06 m n.p.m.) jest drugim najwyższym wzniesieniem w województwie kujawsko-pomorskim po Czarnej Górze. Odsłoniło się po nawałnicy sierpniowej 2017 roku. Teraz urządzono na nim punkt widokowy i dzięki temu wzgórze stało się najwyższym w województwie, z którego można oglądać rozległe widoki
Wzgórze Wilhelma (171,06 m n.p.m.) jest drugim najwyższym wzniesieniem w województwie kujawsko-pomorskim po Czarnej Górze. Odsłoniło się po nawałnicy sierpniowej 2017 roku. Teraz urządzono na nim punkt widokowy i dzięki temu wzgórze stało się najwyższym w województwie, z którego można oglądać rozległe widoki Stowarzyszenie na rzecz Pamiętowa i Adamkowa
Od niedawna otwarty jest punkt widokowy na Wzgórzu Wilhelma (171,06 m n.p.m.). To drugie najwyższe wzniesienie w województwie kujawsko-pomorskim po Czarnej Górze (188,8 m).

Wspomniane na wstępie Wzgórze Wilhelma (nazywane też Wzgórzem cesarza Wilhelma) to nowa atrakcja na turystycznej mapie naszego regionu.

- Wzgórze odsłoniło się po przejściu przez powiat tucholski nawałnicy w sierpniu 2017 roku. Ale już około 15 lat temu nosiliśmy się w Stowarzyszeniu na rzecz Pamiętowa i Adamkowa z zamiarem zbudowania na szczycie wieży widokowej. Taka, należąca do Lasów Państwowych, stała tam dawniej, ale uległa degradacji i została rozebrana. Do budowy nowej wieży nie doszło, za to natura zrobiła swoje i ten fakt już udało się wykorzystać. Przy dużej pomocy Lasów Państwowych, powiatu tucholskiego, bydgoskiego PTTK i okolicznych rolników powstał oznakowany punkt widokowy – mówi nam Karol Gutsze, członek stowarzyszenia, pracownik Starostwa Powiatowego w Tucholi.

Szczególnie w tę ideę zaangażowała się Renata Borowiecka – Gutsze, żona pana Karola.

Wzgórze Wilhelma - tak wygląda ta atrakcja turystyczna

Wzgórze Wilhelma jest drugim najwyższym naturalnym punktem w województwie kujawsko-pomorskim (171,06 m n.p.m.), ale pierwszym tak wysoko położonym, który zapewnia szerokie i dalekie widoki. Najwyższa (188,8 m n.p.m.) jest Czarna Góra w paśmie Gór Obkaskich w pobliżu Kamienia Krajeńskiego, ale tę w całości porasta las i nic prócz drzew nie widać.

Wysokość względna w stosunku do otaczającego Wzgórze Wilhelma terenu wynosi 350 m. To dostatecznie dużo, aby wędrując tam z Adamkowa (gm. Kęsowo), poczuć się niemal jak w górach. Wiodą nań szlaki Kasztalański, Ptasi i Wyczółkowskiego (bowiem artysta bywał tu i tworzył). Sama zaś nazwa wzgórza nawiązuje do Wilhelma I Hohenzollerna, w latach 1861–1888 króla Prus, od roku 1871 (po pokonaniu Francji) cesarza zjednoczonych Niemiec. Już po I zaborze Polski (od roku 1772) ta część Rzeczypospolitej Obojga Narodów przypadła królestwu Prus.

Ze szczytu roztacza się panorama na Krajnę i Pomorze. Przy dobrej przejrzystości powietrza można dostrzec Sępólno Krajeńskie, Chojnice i maszt radiowo-telewizyjny w Trzeciewcu.

Wzgórze Wilhelma to morena czołowa, czyli masa piasków, żwirów, kamieni i sporych głazów spiętrzona przed czołem wędrującego ze Skandynawii lądolodu. Schyłek tego procesu (i topnienie lodowca) nastąpił 10-12 tys. lat temu.

Taka sama jest geneza niemal wszystkich pozostałych wzgórz w naszym regionie, poza śródlądowymi wydmami, które utworzyły się w Pradolinie Toruńsko – Eberswaldzkiej oraz nadwiślańskimi urwiskami. Wydmy powstały na skutek zachodnich wiatrów, piętrzących piaski Pra- Wisły, gdy ta zmieniła kierunek z zachodniego na północy i zaczęła płynąć do Bałtyku. Efekt tego procesu widzimy najlepiej w Puszczy Bydgoskiej. Z kolei góry nad Doliną Dolnej Wisły to zasługa wielkiej rzeki, która od tysiącleci podmywa krawędź Wysoczyzny Świeckiej i powoduje jej osunięcia.

To też może Cię zainteresować

Na zdjęciach przedstawiamy i krótko opisujemy najbardziej okazałe wypiętrzenia terenowe na Kujawach i Pomorzu, które noszą może trochę na wyrost nawę gór. Niemniej, gdy już się tam znajdziemy, możemy przeżyć namiastkę wrażeń znanych z prawdziwych wędrówek górskich.

Modernizacja i elektryfikacja linii Giżycko - Korsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie