Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądała Bydgoszcz w latach 70. XX wieku. Archiwalne zdjęcia z "Panoramy województwa bydgoskiego"

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Na zdjęciu: zabytkowe spichrze nad Brdą w Bydgoszczy. W tym czasie mieścił się tam Oddział Historyczny Muzeum imienia L. Wyczółkowskiego. W latach 70. ub. wieku na ziemiach woj. bydgoskiego znajdowało się około 1800 obiektów i zespołów zabytkowych zakwalifikowanych w grupach od I do IV. 

Więcej zdjęć i informacji o Bydgoszczy lat 70. XX wieku ►
Na zdjęciu: zabytkowe spichrze nad Brdą w Bydgoszczy. W tym czasie mieścił się tam Oddział Historyczny Muzeum imienia L. Wyczółkowskiego. W latach 70. ub. wieku na ziemiach woj. bydgoskiego znajdowało się około 1800 obiektów i zespołów zabytkowych zakwalifikowanych w grupach od I do IV. Więcej zdjęć i informacji o Bydgoszczy lat 70. XX wieku ► Narodowe Archiwum Cyfrowe
W 1975 roku w Polsce przeprowadzono reformę administracyjną. Od tego roku (do 1998 r.) kraj podzielony był na 49 województw. Jednym z nich było województwo bydgoski, a jego stolicą - Bydgoszcz, która w tym czasie była ważnym ośrodkiem przemysłowym. Zobaczcie, jak wówczas wyglądała Bydgoszcz - w galerii zdjęcia z lat 70. ubiegłego wieku.

Bydgoszcz w czasie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stała się stolicą województwa pomorskiego (1945-1950) oraz bydgoskiego (od 1950 do 1970 tzw. dużego, a po tych latach do 1999 r. aż do reformy administracyjnej tzw. małego). W latach 60. i 70. XX wieku motorem rozwoju dla Bydgoszczy był przemysł, chociaż w czasach PRL w naszym mieście nie powstał żaden specjalistyczny zakłąd przemysłowy, jak w innych miastach Polski (np. Płock – Petrochemia, Włocławek – Zakłady Azotowe, Toruń – Elana, Świecie – kombinat celulozowy). W latach 70. ub. wieku w Bydgoszczy ruszyła budowa największego miejskiego parku - Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek". Również w latach 70. rozpoczęto zabudowę największej bydgoskiej dzielnicy - Fordonu nad Wisłą, która przez długie lata nosiła nieformalną nazwę "sypialni Bydgoszczy".

Województwo bydgoskie było jednym z 49 województw istniejących w latach 1975-1998. Obszarowo zajmowało trzecie miejsce w POlsce, a pod względem zaludnienia - ósme. W 1975 roku na terenie woj. bydgoskiego mieszkało 995 tys. osób (dla porównania w roku 1998 - 1,13 mln).

Zobaczcie, jak wyglądała Bydgoszczy w latach 1975-1980 w galerii archiwalne zdjęcia z "Panoramy województwa bydgoskiego":


► To może Cię zainteresować: Mieszkając w bloku czy wieżowcu, trzeba mieć świadomość, że należy się dostosować do wielu przepisów, o których nie zawsze słyszeliśmy. Przejrzeliśmy regulaminy spółdzielni mieszkaniowych i rozporządzenia ministerialne. Oto, czego nie wolno robić na klatkach schodowych i balkonach.

Czy wiesz, że... historycznie Bydgoszcz była dużym ośrodkiem wojskowym i garnizonowym, co miało niebagatelne znaczenie dla rozwoju miasta.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto