Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie góry można zobaczyć także w okolicy Bydgoszczy. Nie trzeba jechać na południe kraju

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Na Kujawach i Pomorzu można zdobywać góry! Co prawda nie tak duże jak na południu naszego kraju, ale także ciekawe i piękne. Zapraszamy do ich poznania
Na Kujawach i Pomorzu można zdobywać góry! Co prawda nie tak duże jak na południu naszego kraju, ale także ciekawe i piękne. Zapraszamy do ich poznania Marek Weckwerth
Fakt, że wyróżniają się na tle nizinnego krajobrazu, nadał im określenie gór i można je znaleźć na Krajnie, Pałukach, Kujawach, na Pojezierzu Dobrzyńskim. Mimo niewielkich wysokości góry na Kujawach i Pomorzu tworzą całe masywy, a czasem są samotnymi wyniosłościami widzianymi ze sporej odległości.

Góry w Kujawsko-Pomorskiem. Skąd się wzięły?

A skąd w ogóle się wzięły? Nie dzięki ruchom górotwórczym (skorupy ziemskiej), które ukształtowały Karpaty czy Sudety, a działaniu skandynawskiego lądolodu, który pchał przed swym czołem ogromne masy ziemi. Zwykle więc są to tzw. moreny czołowe. Niższe ale bardzo długie pagóry zwane ozami powstały na skutek osadzania piasków i żwirów przez wody płynące pod lądolodem. Zobaczcie w naszej poniższej galerii.

Niskie owalne wzgórza przypominające wydłużone bochenki chleba i występujące regularnie na danym obszarze nazywa się drumlinami. Największe pola drumlinów znajdują się w naszym regionie – na Pojezierzu Dobrzyńskim w okolicach Zbójna. To około 500 takich tworów geologicznych, które ujęto w Obszar Chronionego Krajobrazu Drumliny Zbójeńskie.

To też może Cię zainteresować

Inny charakter - nie polodowcowy - mają góry w Puszczy Bydgoskiej. To ogromne wydmy śródlądowe ukształtowane przez zachodnie wiatry, po tym jak z tego terenu ustąpiła pra-Wisła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto