Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie są turystyczne cuda w Bydgoszczy i okolicach. Nowe miejsca w rankingu [lista miejsc]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Fragment Kujawsko-Pomorskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce
Fragment Kujawsko-Pomorskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce Andrzej Goiński, UM WK-P
Skansen w Kłóbce, Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce i Wyspa Młyńska z Młynami Rothera w Bydgoszczy – to miejsca w Kujawsko-Pomorskiem nominowane w plebiscycie "Cuda Polski 2023".

Plebiscyt, który potrwa do 16 lipca, organizuje miesięcznik "National Geographic Traveler".

- Nominowani z naszego regionu już są perłami na turystycznej mapie województwa kujawsko-pomorskiego. W oparciu o środki unijne konsekwentnie realizujemy projekty mające na celu przywrócenie tym miejscom blasku. Efekty widać gołym okiem – zapewnia marszałek Piotr Całbecki.

To też może Cię zainteresować

Turystyczne cuda w Kujawsko-Pomorskiem w plebiscycie National Geographic Traveler - lista

Po zebraniu rekomendacji "National Geographic Traveler" dokonał oficjalnych nominacji do tytułu "Cuda Polski 2023" - to 48 interesujących turystycznie miejsc. Na liście znalazły się obiekty, szlaki turystyczne, punkty widokowe, a także całe dzielnice czy ogrody. Często są to miejsca nieoczywiste, poza utartymi szlakami, niedawno odnowione lub dostrzeżone przez mieszkańców.

Szesnaście nowych "Cudów Polski 2023" (po jednym w każdym województwie) poznamy już 24 lipca. My w naszej galerii prezentujemy nominowane miejsce w naszym regionie. A wy co dodalibyście do tej listy? Czekamy na wasze propozycje i zdjęcia pod adresem [email protected], a my opublikujemy je w naszym serwisie.

Park Etnograficzny w Kłóbce

Kujawsko-Pomorski Park Etnograficzny w Kłóbce i Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce są instytucjami prowadzonymi przez samorząd województwa.

W ubiegłym roku w administrowanym przez marszałkowskie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku skansenie w Kłóbce otworzono zrewitalizowany spichlerz dworski. W kłóbeckim parku turyści mogą zobaczyć także odbudowany z ruin dworek Orpiszewskich, zabytkowy wiatrak i XVIII-wieczny kościółek przeniesiony z Brzeźna w powiecie lipnowskim.

Olenderski Park Etnograficzny

Zrekonstruowana wieś olenderska w Wielkiej Nieszawce to oddział marszałkowskiego Muzeum Etnograficznego w Toruniu, który powstał dzięki porozumieniu samorządowych władz województwa, Muzeum Etnograficznego w Toruniu i gminy Wielka Nieszawka w 2018 roku.

Olenderski Park Etnograficzny, bo tak brzmi jego pełna nazwa, to pierwszy w Polsce skansen poświęcony osadnictwu olenderskiemu (holenderskiemu). Park jest rekonstrukcją wsi określanej przez etnografów jako mała rzędówka bagienna. Składa się z trzech siedlisk i sześciu zabytkowych budynków starannie przeniesionych z różnych miejsc w Dolinie Dolnej Wisły.

Młyny Rothera w Bydgoszczy

Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przypomina, że środki unijne z regionalnego programu operacyjnego (RPO) posłużyły spektakularnej rewitalizacji Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy.

Zakres inwestycji na wyspie opływanej ramionami Brdy obejmował budowę mariny (Przystani Bydgoszcz) z miejscami cumowania dla jachtów i łodzi motorowych oraz kompleksem hotelowym i zespołem sal odnowy biologicznej, wybudowanie kładek, odtworzenie zespołu zabytkowych budynków na wyspie oraz budowę amfiteatru.

W ostatnim czasie pieniądze z RPO umożliwiły także rewaloryzację Młynów Rothera na cele kulturalno-turystyczne.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto