Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie sanktuaria są w Kujawsko-Pomorskiem - zdjęcia. Ludzie pielgrzymują do nich po łaski

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Skępe położone jest na historycznej ziemi dobrzyńskiej. W 1499 r. do miasta sprowadzono bernardynów, którzy dziewięć lat później rozpoczęli budowę klasztoru i kościoła pw. Nawiedzenia NMP, który zachwyca polichromią wykonaną w latach 1750-52 przez malarza zakonnego Walerego Żebrowskiego. Najważniejszym zabytkiem kościoła i całej miejscowości jest gotycka rzeźba Matki Boskiej Skępskiej (patrz następne zdjęcie!)
Skępe położone jest na historycznej ziemi dobrzyńskiej. W 1499 r. do miasta sprowadzono bernardynów, którzy dziewięć lat później rozpoczęli budowę klasztoru i kościoła pw. Nawiedzenia NMP, który zachwyca polichromią wykonaną w latach 1750-52 przez malarza zakonnego Walerego Żebrowskiego. Najważniejszym zabytkiem kościoła i całej miejscowości jest gotycka rzeźba Matki Boskiej Skępskiej (patrz następne zdjęcie!) Marek Weckwerth
W Kujawsko-Pomorskiem jest ponad 30 sanktuariów. Do tych o długiej tradycji ludzie pielgrzymują od wieków, ale są też całkiem nowe, które szybko zyskują popularność.

Wielką czcią cieszy najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce – w Górce Klasztornej koło Łobżenicy na Krajnie. To już województwo wielkopolskie, ale diecezja bydgoska. Jak donoszą kroniki, pierwsze objawienie na ziemiach polskich miało miejsce właśnie tam w roku 1079. Pasterz bydła ujrzał na ogromnym dębie Najświętszą Maryję Pannę. Tak i odtąd, z przerwami spowodowanymi zawieruchami religijnymi czy wojennymi, trwa tam kult maryjny. Szczególną popularnością cieszą się w Górce misteria Męki Pańskiej.

Okazuje się jednak, że nie to najstarsze, a także inne mające wielowiekową tradycję sanktuaria cieszą się największą popularnością - pielgrzymi najczęściej odwiedzają sanktuarium Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Tak głównie z tego tego powodu, że ostatnią w swoim życiu mszę świętą odprawił tam w roku 1984 ksiądz Jerzy Popiełuszko.

Coraz więcej ludzi odwiedza także młodą Kalwarię Bydgoską w Fordonie-Golgotę XX wieku, która upamiętnia bydgoszczan zamordowanych przez hitlerowców w Dolinie Śmierci. Długą historię mają miejsca święte w Skępem, Oborach, Markowicach, Rywałdzie, Topolnie, Pieraniu, Gościeszynie, Ostrowąsie czy Radziejowie.

Zobacz zdjęcia sanktuariów z naszego regionu w poniższej galerii.

Do sanktuariów naszego regionu można też zaliczyć to znajdujące się w wielkopolskim Licheniu Starym, jako że tamtejsza parafia znajduje się na terenie diecezji włocławskiej. Święty obraz Maryi znajduje się w ogromnej bazylice - największym kościele w Polsce.

Nie o wszystkich sanktuariach tu piszemy, bo temat wymaga naprawdę głębokiej analizy

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto