Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Telefon to taki mały komputer [Kameroffon 2011]

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
sxc
Telefon służy dziś nie tylko do rozmawiania. To mały komputer - można w nim nawet montować filmy!

Weź udział w Kameroffonie i wygraj atrakcyjne nagrody


Współcześnie telefon komórkowy wyposażony jest w tyle aplikacji, iż spełnia rolę komputera. Choć funkcja dzwonienia nadal jest podstawową, jaką spełnia "komóra", pozostałe aplikacje są nie mniej ważne. Dostęp do internetowych komunikatorów, portali społecznościowych czy nawigacji samochodowej, a także możliwość kręcenia filmików i robienia zdjęć - na te funkcje coraz bardziej zwracamy uwagę przy zakupie telefonu komórkowego. Jak się jednak okazuje, najczęściej używaną funkcją w telefonie jest... budzik - tak wynika z badań, które przeprowadzili studenci socjologii Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji pod koniec 2010 roku.

- Nie da się ukryć, że najlepsze telefony są jednocześnie najdroższe. Najbardziej podobne parametry mają telefony do 500 złotych. Później już zaczyna się duże zróżnicowanie - przyznaje Konrad Przebindowski, właściciel salonu z telefonami komórkowymi w Krakowie.

Aktualnie najmodniejsze są tzw. telefony dotykowe z klawiaturą qwerty. Kiedyś wyznacznikiem najlepszego telefonu był iPhone. Zapewne dlatego, że jako pierwszy wprowadził rewolucję telefonów dotykowych. Dzisiaj, kiedy inne firmy zaczęły produkować modele o podobnym standardzie, iPhony nie są już tak atrakcyjne. - Dla ludzi ważne są również aparaty w telefonie. Teraz można już dostać komórkę z 12-megapikselowym aparatem (np. Nokia N8) - dodaje Przebindowski.

Różne grupy wiekowe mają swoje zapotrzebowania. Gimnazjalista potrzebuje w telefonie zupełnie co innego niż 60-letnia kobieta. - Wśród gimnazjalistów najpopularniejszy jest model Samsung P3410. Wyposażony jest on bowiem w ekran dotykowy i klawiaturę, a dodatkowo można go kupić już za ok. 400 zł. Natomiast starsze osoby nie decydują się na dotykowe modele, bo dla nich najważniejsze to zadzwonić, wysłać sms-a, a w tradycyjnych telefonach te funkcje wykonuje się najszybciej i najprościej. Natomiast młodzież w przedziale 20-25 lat najchętniej kupuje telefony dotykowe, tzw. "muzyczne". Dla nich ważne jest, aby słuchać muzyki w dobrej jakości - tłumaczy Przebindowski.

Według badań w Polsce telefonów komórkowych używa ok. 90 proc. mieszkańców. Największy odsetek posiadaczy jest w przedziale wiekowym 20-29 (95 proc). Co miesiąc średnio każdy z Polaków płaci za rozmowy przez komórkę 75 zł. Przeciętny młody człowiek potrafi wysłać nawet 2 tys. sms-ów miesięcznie. Komórki wypierają też telefony stacjonarne - obecnie taki aparat posiada już tylko 43,1 proc. Polaków i ok. 60 proc. firm.

Innymi kryteriami przy zakupie telefonów sugerują się kobiety, a innymi mężczyźni. - Dla kobiet ważny jest kolor. Dziewczynki najczęściej wybierają różowy, natomiast dorosłe kobiety biały. Panie lubią telefony z wysuwaną lub otwieraną klapką. Lubią się bawić komórką , podczas gdy mężczyźni potrzebują przede wszystkim funkcjonalności. Dlatego wśród panów najpopularniejsze są telefony jednobryłowe, z większą ilością funkcji: dla kierowców koniecznie musi być GPS. Ważne jest również WI-FI. Kolor modelu jest najmniej ważny.

Najczęściej mężczyźni wybierają czarny lub srebrny. - Statystyki te nie odnoszą się oczywiście do każdej kobiety czy mężczyzny, zawsze są wyjątki - twierdzi Przebindowski. - Telefon orópcz podstawowej funkcji, jaką jest kontaktowanie się z innymi osobami, może służyć na wielu płaszczyznach. Jako kierowcy jest mi niezbędny GPS. Jeśli współczesne komórki są wyposażone w takie aplikacje, to po co kupować podobne sprzęty osobno i za dodatkowe pieniądze - zauważa Krzysztof Nęcka, operator kamery.

Coraz częściej ludzie zwracają uwagę na system operacyjny, w który wyposażony jest telefon. Najpopularniejszy jest w tej chwili andronix, który jest darmowy, a obsługuje w zasadzie wszystkie modele telefonów. Umożliwia on wgrywanie i funkcjonowanie dodatkowych aplikacji.

W świecie telefonów komórkowych nadal numerem jeden jest nokia. Zaraz za nią uplasował się samsung i kolejne modele. - Nawet jeśli spojrzymy na allegro, zobaczymy ok. 16 tys. modeli noki, natomiast innych będzie o połowę mniej. Co prawda, producenci starają się, aby w końcu przebić nokię, ale to nie będzie łatwe zadanie - prognozuje Przebindowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto