Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tetrapod w JuraParku

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Najnowszą rekonstrukcję tetrapoda - „rybopłaza”, którego odkrycie było dla paleontologów przełomem, wraz z tropami można oglądać od zeszłego tygodnia w JuraParku Solec Kujawski.

Pierwsze zagadkowe odciski tetrapodów odnaleziono w 2002 roku w Zachełmiu nieopodal Zagnańska. Zapaleni paleontolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego Piotr Szrek oraz Katarzyna i Marek Narkiewiczowie w zespół z Grzegorzem Niedźwieckim z Uniwersytetu Warszawskiego, wspierającym ich doktorem Zbigniewem Złonkiewiczem - wicedyrektorem Oddziału Świętokrzyskiego PIG w Kielcach - zajęli się nowym odkryciem.

Najświeższe znaleziska zmieniają poglądy o powstawaniu lądowych kręgowców – czworonożnych tetrapodów.

Piotr Szrek wraz z przyjaciółmi, przesuwa czas pojawienia się pierwszych kręgowców lądowych o 18 milionów lat wstecz. Stwierdza, iż tropy tetrapoda wychodzącego z morza pochodzą sprzed 397 mln lat, czyli z czasów blisko 150 mln lat przed najstarszymi dinozaurami.

Część tropów z Gór Świętokrzyskich ma wprost idealnie odciśnięte szczegóły łapy „rybopłaza”. Można wśród nich wyodrębnić palce, poduszki palcowe, które znane są nawet wśród naszych domowych pupilków i innych ssaków.

Tropy tetrapodów były odnajdywane w zachełmskim kamieniołomie przez wiele lat, sprawa jednak nigdy nie była wiodącym tematem wśród światowych paleontologów – zapewne dalej by tak było, gdyby nie kontakt z profesorem Ahlbergiem ze Szwecji. Skandynawski uczony stwierdził, że czekał na te odkrycia ponad 30 lat! Dzięki niemu możemy być dumni z polskich paleontologów, którzy potrafili obudzić każdego paleontologa w nocy ze środy na czwartek, gdy tylko media dowiedziały się o polskim odkryciu. Trafić na pierwszą stronę czasopisma „Nature” - tego przedtem Polacy nie osiągnęli!

Najnowszą rekonstrukcję „rybopłaza” wraz z tropami można oglądać od piątku w JuraParku Solec Kujawski. Na stronie „Nature” znajduje się film poświęcony temu odkryciu oraz rekonstrukcja, której autorem jest Michał Pytlik - artysta plastyk, współpracujący z JuraParkiem również przy rekonstrukcjach soleckich dinozaurów.


Uwaga! Na hasło MM Bydgoszcz każdy turysta w okresie ferii zimowych od, 18 stycznia do 31 stycznia, otrzyma 15% zniżki przy zakupie biletu wejściowego. Aktualne ceny biletów 10zł - normalny, 8zł - ulgowy, 6zł - grupowy (powyżej 25 os.)

Rezerwacje i informacje: tel. 052 38732 35
[email protected] www.juraparksolec.pl

Zobacz też:



Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto