Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczeń dogania mistrza swego

Bacha
Bacha
Dla każdego nauczyciela w pracy dydaktycznej ważne jest poczucie satysfakcji z odnoszonych przez uczniów sukcesów. Dziecko pod kierunkiem dobrego pedagoga może rozwijać swoją wyobraźnię, wrażliwość artystyczną i doskonalić umiejętności warsztatowe. Taka współpraca uczeń – mistrz przynosi znaczące sukcesy.


Malarstwo, rzeźba, tkanina artystyczna – wystawa w centrum miasta


Kierowanie twórczym rozwojem dziecka wymaga od nauczyciela opanowania podstawowej wiedzy o człowieku, jego rozwoju, o mechanizmach działania przy jednoczesnym zachowaniu możliwości kreacyjnych w pracy zawodowej i codziennym życiu. Edukacja plastyczna dzieci, a później młodzieży, z racji swojej specyfiki, należy do złożonych przedmiotów w pracy dydaktycznej nauczyciela.

W procesie dydaktycznym nie chodzi tylko o czynnik wiedzy, ale o czynnik emocjonalny, twórczy, inspirujący (bezwzględnie związany z osobą nauczyciela), który sprawia, że dzieci otoczone profesjonalną opieką, rozwijają swoją osobowość, łatwiej przedzierają się przez wszelkie trudności, nabierają wiary w siebie i swoje rzemiosło. Nauczyciel powinien być nie tylko dobrym pedagogiem, ale przede wszystkim plastykiem z własnym doświadczeniem artystycznym. Powinien jednocześnie umiejętnie kierować procesem twórczym dzieci dostarczając im ciągłych, zmieniających się przeżyć emocjonalnych, prawidłowo sformułować problem plastyczny, motywować i wspierać w podejmowaniu wielu prób twórczych, a także zarażać własną pasją do sztuki. Powinien dawać uczniom możliwość wyboru takiej formy ekspresji, która młodym ludziom najbardziej odpowiada, starać się kształcić intelekt, wyobraźnię i wrażliwość emocjonalną.

Tego niewątpliwie nie brakuje nauczycielowi z SP-66 im. Misji Pokojowych ONZ w Bydgoszczy, pani Aleksandrze Kaszowskiej. O jej działaniach inspirujących uczniów do twórczego działania pisałam kilkakrotnie na łamach pisma dla nauczycieli. Wspomnę chociażby realizację autorskich projektów, dzięki którym uczniowie tejże placówki mogą zaistnieć jako młodzi artyści, czyli założenie przez nauczycielkę kilku stałych galerii obrazów dziecięcych od parteru po drugie piętro, które są piękną ozdobą i wizytówką szkoły.

Natalia Nagierska z kl. VI b i jej nauczycielka mgr sztuki, Aleksandra Kaszowska to przykład takiej współpracy, gdzie w przeciągu trzech lat edukacji plastycznej uczennica otrzymała wiele nagród w pozaszkolnych konkursach plastycznych.

Warto je wymienić: I nagroda i wydruk pracy w formie plakatu w „Czarze 2 kółek , I nagroda w „Polsko – kocham Cię”, III nagroda w „Bez uzależnienia – tyle rzeczy do zrobienia”, I nagroda w „Wiosna z Leroy-Merlin”, nagroda równorzędna w „Miasta Europy”, I nagroda i wykonanie odznak na podstawie jej projektu w „Bezpieczny rowerzysta – projekt odznaki” - to nagrody uzyskane przez Natalię w konkursach o zasięgu miejskim, środowiskowym i międzyszkolnym. Jednak największym osiągnięciem był dla Natalii i jej nauczycielki udział w Ogólnopolskich Konkursach Plastycznych na projekt medali pn. „60-lecie udziału Wojsk Polskich w Misjach Pokojowych ONZ” oraz „25-lecie nadania Siłom Zbrojnym ONZ Pokojowej Nagrody Nobla”. Uczennica - została laureatką w/w konkursów a na podstawie jej zwycięskich projektów powstały medale wymienionych rocznic, które przypadają w tym roku kalendarzowym.

Wypada pogratulować Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 66 im. Misji Pokojowych ONZ w Bydgoszczy takiej Nauczycielki i takiej Uczennicy, ich wspaniałej współpracy, znaczących sukcesów i obopólnej satysfakcji, która niewątpliwie jest najważniejsza dla ucznia i mistrza, a też motywuje ich do kolejnych wyzwań.



Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto