Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malarstwo, rzeźba, tkanina artystyczna – sobotnia wystawa w centrum miasta

elzbieta777
elzbieta777
W sobotę 5 października 2013 r. w Domu Mody Drukarnia w ...
W sobotę 5 października 2013 r. w Domu Mody Drukarnia w ... Aleksandra Cander
W sobotę 5 października 2013 r. w Domu Mody Drukarnia w Bydgoszczy, w sali wystawowej na poziomie -1, odbył się wernisaż w ramach Jesiennych Targów Sztuki. Prace prezentowali różni artyści i tak się złożyło, że w jednym miejscu spotkały się też różne rodzaje twórczości w dziedzinie sztuk plastycznych.


Gdzie Wschód spotyka się z Zachodem

Hanna Cander, absolwentka historii sztuki na UMK w Toruniu, wystawiała swoje obrazy i tkaninę artystyczną (tu było coś dla płci pięknej – zdobione ręcznie przez nią szale, bluzy, sukienki, torby). Artystka inspiruje się często sztuką Wschodu, ale można też dostrzec wpływy secesji. Chętnie wykorzystuje motywy wzięte z natury – kwiatowe, morskie, zwierzęce (ulubione to: koty, lew, sowa). Namalowane na tkaninie wzory są odpowiednio utrwalone i nie ma obawy, że pod wpływem prania czy innych czynników zblakną.

Wśród obrazów można było zobaczyć m.in. dyptyk: „W zamyśleniu”, „Preludium dnia” oraz widoki na Bramę Wodną w Grudziądzu, ukazaną o różnych porach roku i dnia. Miedzioryt „Panorama Grudziądza” to już z kolei dzieło jej ojca – śp. Krzysztofa Candera, który stworzył je według panoramy Erika Dahlberga z 1656 r.

Rzeźby prezentowane na tej wystawie były autorstwa Michała Łapińskiego, który kończy studia na ASP w Gdańsku. Artysta jest przede wszystkim rzeźbiarzem, choć nie zrezygnował też z malowania. Maluje pejzaże, martwe natury, portrety. Jego mistrzami są głównie impresjoniści – m.in. Monet, Degas, Cézanne. Kto chciał, mógł obejrzeć katalog z innymi pracami Michała Łapińskiego, wystawiony na stoliku przy wejściu. Każdy wielbiciel grodu nad Motławą zwrócił na pewno szczególną uwagę na grafiki z widokami Gdańska – Żurawiem czy fontanną Neptuna.

Pełne niepowtarzalnego uroku i przyciągające wzrok były przedmioty zdobione techniką decoupage – autorstwa pani Katarzyny z firmy „Natura Świec”. Można było podziwiać ręcznie zdobione szkło, lampiony, świece, lampki do wina. Wykorzystywane motywy to przede wszystkim kwiaty, ale również ptaki, aniołki – wszystko wykonane z wielką dbałością o szczegół, perfekcyjnie wykonane. Beata Bohaczyk zajmuje się haftem ręcznym na jedwabiu – najczęściej są to portrety (prace prezentowane na wystawie to jej pasja, gdyż z zawodu jest nauczycielką matematyki). Inna specjalność to rzeźba z tkanin, utwardzonych środkiem na bazie żywicy – stelaż wykonany jest z drutu. Artystka przedstawia postacie ludzkie, często dziecięce lub nawet całe rodziny. Stosuje także haft wstążeczkowy – ciekawym tego przykładem są kwiaty (irysy) za szkłem. Technika stosowana przez tę autorkę to również koronka klockowa (klocek służy do przekładania nici). Prace wykonane tym sposobem cieszyły się wielkim zainteresowaniem – zwłaszcza wizerunek postaci, która... jest przedstawiona jako osoba posługująca się tą właśnie metodą.



Podczas Jesiennych Targów Sztuki było też wystawionych kilka obrazów różnych artystów, nieobecnych na miejscu. Dochód z tych prac ma cel charytatywny – będzie przeznaczony na Stowarzyszenie im. Sue Ryder.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto