Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UKW zniesie bariery

Redakcja
Prof. Bassam Aouil, nowy pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych na UKW obiecuje, że zrobi wszystko, aby niepełnosprawnym żakom studiowało się jak najlepiej.

Władze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wybrały nowego pełnomocnika rektora ds. osób niepełnosprawnych. Został nim prof. Bassam Aouil. Funkcję tę sprawować będzie do 31 sierpnia 2012 roku.

Prof. Bassam Aouil jest wybitnym specjalistą w dziedzinie psychologii klinicznej i rehabilitacyjnej oraz pracownikiem Instytutu Psychologii UKW. Zajmuje się m.in. aspektami funkcjonowania, integracji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz posiada imponujące doświadczenie zawodowe m.in. w pomocy psychologicznej on-line.

- Do zadań pełnomocnika należy głównie czuwanie nad wszelkimi sprawami dotyczącymi niepełnosprawnych studentów. Bassam Aouil ma do tego wszelkie potrzebne predyspozycje - wyjaśnia decyzję władz uczelni Tomasz Zieliński, rzecznik prasowy UKW.

Przede wszystkim obowiązek
- Bardzo się ucieszyłem, kiedy usłyszałem, że sprawowanie tej funkcji przypadło właśnie mnie - przyznaje zadowolony profesor. _-Mam jednak świadomość, że jest to nie tylko zaszczyt, ale przede wszystkim ogromny obowiązek i odpowiedzialność, jaka od tego momentu zaczęła na mnie spoczywać. Wierzę jednak, że wyjdę z tej walki zwycięsko - stwierdza z przekonaniem Bassam Aouil.

Znikną wszystkie bariery
A wygląda na to, że będzie miał pełne ręce roboty. W chwili obecnej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego studiuje około 370 niepełnosprawnych studentów. Większość wydziałów mieści się niestety w starych budynkach, których architektura jest mało przyjazna dla niepełnosprawnych. Uczelnia jest obecnie na etapie ich modernizowania. Specjalne windy zamontowano już m.in. w Instytucie Matematyki i Fizyki mieszczącym się przy placu Weysenhoffa i w budynku przy Ogińskiego. Najlepiej sytuacja wygląda w Instytucie Psychologii przy ul. Staffa. - To jest dla mnie wzorcowo przystosowany budynek. Podczas dalszych zmagań właśnie z niego zamierzam brać przykład- zapowiada nowy pełnomocnik.

Bardzo dobre warunki mają także niepełnosprawni studenci korzystający z biblioteki głównej przy ul. Chodkiewicza oraz ci, którzy mieszkają w akademikach przy ul.Łużyckiej. Dla ich potrzeb zaadaptowano tam cały parter.

- Obecnie trwają przymiarki do zamontowania kolejnych wind i platform. Pojawią się one m.in. w budynkach przy ul. Jagiellońskiej i Chodkiewicza. Myślę, że zlikwidowania wszelkich barier utrudniających studiowanie osobom niepełnosprawnym to kwestia dwóch, no może trzech lat - ocenia Tomasz Zieliński, rzecznik UKW.

Profesor Bassam Aouil przekonuje jednak, że poza barierami architektonicznymi trzeba zająć się również tymi psychologicznymi i społecznymi. - Postaram się zadbać o jak najlepszą integrację osób dotkniętych niepełnosprawnością z kadrą i innymi studentami. Uważam, że jest ona niezwykle istotna. Jej brak jest często o wiele bardziej dotkliwy niż funkcjonowanie bez windy, czy podjazdu - przekonuje Bassam Aouil.

Nowy pełnomocnik rektora ds. osób niepełnosprawnych będzie dyżurować w każdy wtorek między godziną 15 a 16 w pokoju nr 100 w Instytucie Psychologii przy ul. Staffa 1.

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto