Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sobotę premiera "Płatonowa"

Marta Czarnecka
Marta Czarnecka
Po odwołaniu premiery „Czajki” wg Antoniego Czechowa projekt Czechow-Saga uległ modyfikacjom - stał się projektem otwartym.

Właśnie z tego powodu, poszukując ciekawych rozwiązań artystycznych Maja Kleczewska zdecydowała się wyjść poza scenografię Pawła Wodzińskiego. Efekt artystyczny będzie można ocenić już w sobotę (4 lipca).

Oba spektakle czechowowskie – „Trzy siostry” w reżyserii Pawła Łysaka i „Płatonow” w reżyserii Mai Kleczewskiej Teatr Polski w Bydgoszczy zaprezentuje w we wrześniu. Jak potoczą się dalsze losy projektu? O tym dowiemy się już wkrótce.


PŁATONOW
wg Antoniego Czechowa

TŁUMACZENIE Adam Tarn
REŻYSERIA Maja Kleczewska
ADAPTACJA Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski
DRAMATURGIA Łukasz Chotkowski
SCENOGRAFIA Paweł Wodziński
KOSTIUMY Mirek Kaczmarek
MUZYKA Piotr Bukowski, Igor Nikiforow
REŻYSERIA ŚWIATŁA Justyna Łagowska

WYSTĘPUJĄ: Dominika Biernat, Marta Nieradkiewicz, Aleksandra Bożek (gościnnie), Marta Ścisłowicz, Michał Czachor, Mateusz Łasowski, Jakub Ulewicz

ASYSTENT REŻYSERA Marta Ścisłowicz, Anna Włodarska
INSPICJENT/SUFLER Maja Walden


reżyseria, adaptacja

MAJA KLECZEWSKA

ur. w 1973 roku, absolwentka reżyserii krakowskiej PWST. Debiutowała spektaklem Jordan wg Anny Reynolds i Moiry Buffini w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Jej kolejne realizacje to: Elektra H. Von Hofmannstahla w Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze, Noże w kurach Dawida Harrowera w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, Lot nad kukułczym gniazdem oraz Czyż nie dobija się koni w Teatrze im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Makbet w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu, Woyzeck Georga Büchnera w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu i Sen nocy letniej według Williama Shakespeare’a w Starym Teatrze w Krakowie, Fedra w Teatrze Narodowym w Warszawie, Zbombardowani Sarah Kane w Starym Teatrze w Krakowie, Opowieści Lasku wiedeńskiego w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu, Marat/Sade w Teatrze Narodowym. Od 1999 roku jest członkiem Stowarzyszenia Młodych Reżyserów przy Unii Teatrów Europy. Laureatka Paszportu „Polityki” 2006 w kategorii teatr. Zdobywczyni Lauru Konrada na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach w 2006 roku.

adaptacja, dramaturgia
ŁUKASZ CHOTKOWSKI

Dramaturg, reżyser. Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej. Od 2006 roku dramaturg Teatru Polskiego w Bydgoszczy, gdzie wyreżyserował prapremierę polską „tekstu dla teatru” Elfriede Jelinek O zwierzętach (styczeń 2008), Łaknąć Sarah Kane 2009. Dramaturg i autor adaptacji Marat/Sade w reż Mai Kleczwewskije. Teatr Narodowy 2009 Dramaturg i autor adaptacji (wraz z Pawłem Łysakiem) Sprawy Dantona w reżyserii Pawła Łysaka w Teatrze Polskim w Bydgoszczy 2008. W 2007 zrealizował performance 40 KG, ZRÓB TO SOBIE. I, podczas którego zamknął się wraz z 20 kg jabłek i 20 kg pomidorów w przeszklonej Galerii Kantorek na głównej ulicy Bydgoszczy. Akcja trwała 24 godziny i została przerwana przez performera po zjedzeniu 16 kg owoców. Dramaturg spektaklu Cherry Bloosom, który jest koprodukcją Teatru Polskiego w Bydgoszczy ze szkockim Traverse Theatre (wrzesień 2008). Asystent Mai Kleczewskiej przy realizacji Fedry w Teatrze Narodowym 2007. Dramaturg przy realizacji Szklanej Menażerii w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Autor sztuk Pali mi usta, Dziewczynka bez rąk. Opublikował sztukę Niestąd („Dialog”3/2006) oraz Performatyka motyli (warsztat w reżyserii autora w łódzkiej filmówce, 2005) w dodatku do pisma literackiego „Lampa” (2005). Drukował teksty teoretyczne o Elfriede Jelinek, Marinie Abramović i Sarah Kane w m.in.: „Dialogu”, „Pograniczach”, książce „Mówię i mówię. Teatralne maski Elfriede Jelinek”. Kurator festiwalu Express EC 47, od-cienie polityki (Warszawa kwiecień 2006), kurator festiwalu Postdrama Project (Warszawa kwiecień 2005) poświęconego teatrowi postdramatycznemu. Pracował przy organizacji polskiej ekspozycji Praskiego Quadrienalle poświeconej sztuce scenograficznej (czerwiec 2007). Nagroda za adaptację wraz z Pawłem Łysakiem za Sprawę Dantona na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska 2009”, Nagroda Młodych za debiut reżyserski O zwierzętach na Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2008.

kostiumy
MIREK KACZMAREK

Rocznik 1970. Absolwent Wydziału Komunikacji Wizualnej na ASP w Poznaniu. Pracował z Piotrem Kruszczyńskim m.in. przy Odejściu głodomora T. Różewicza (Wrocławski Teatr Współczesny, 2002), Płatonowie i innych A. Czechowa (Teatr Polski w Poznaniu, 2003). Ściśle współpracuje z Janem Klatą: Lochy Watykanu A. Gide’a (Wrocławski Teatr Współczesny, 2004) – kostiumy, …córka Fizdejki wg Witkacego (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, 2004) – scenografia, Nakręcana pomarańcza wg A. Burgessa (Wrocławski Teatr Współczesny, 2005) – kostiumy, Fanta$y J. Słowackiego (Teatr Wybrzeże w Gdańsku, 2005) – scenografia, Weź, przestań J. Klaty (TR Warszawa, 2006) – kostiumy, Transfer! (Wrocławski Teatr Współczesny, 2006) – scenografia, Oresteja Ajschylosa (Narodowy Stary Teatr w Krakowie, 2007) – kostiumy, Szewcy u bram wg Witkacego (TR Warszawa, 2007) – kostiumy i projekcje wideo, Sprawa Dantona S. Przybyszewskiej (Teatr Polski we Wrocławiu, 2008). Zrealizował scenografię m. in. dla Jarosława Tumidajskiego (Grupa Laokoona T. Różewicza, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, 2007 również kostiumy, Święta Joanna od szlachtuzów B. Brechta, Teatr Miejski w Gdyni, 2007 również projekcje wideo). W Teatrze Polskim w Bydgoszczy wykonał kostiumy do spektaklu Wiktora Rubina (Przebudzenie wiosny F. Wedekinda, 2007) oraz kostiumy i scenografię do Drugiego Zabicia Psa Hłaski. Z tym samym reżyserem przygotował Cząstki elementarne M. Houellebecq’a (Teatr Polski we Wrocławiu, 2008). W Bydgoskim Teatrze zaprojektował dekoracje i kostiumy do Piosenek Sportowych oraz kostiumy do Witaj/Żegnaj.

muzyka

PIOTR BUKOWSKI

Autor muzyki do spektakli: T. Steffel Terrordorm  Breslau Teatr Polski Wrocław 2006 - reż. Wiktor Rubin, J. Słowacki  Lilla Weneda Teatr Polski Wybrzeże 2007 reż. Wiktor Rubin, F. Wedekind  Przebudzenie Wiosny Teatr Polski Bydgoszcz 2007 reż. Wiktor Rubin,  M. Hłasko Drugie zabicie psa Teatr Polski Bydgoszcz 2007 reż. Wiktor  Rubin, M. Houellebecq Cząstki Elementarne T. Polski Wrocław 2008 reż. Wiktor Rubin, Z. Krasiński Nie-boska komedia T. Polski Bydgoszcz  2008 reż. Paweł Wodziński, B. Prus Lalka Teatr Polski Wrocław 2008 reż. Wiktor Rubin, S. Kane Łaknać Teatr Polski Bydgoszcz 2009 reż. Łukasz Chotkowski.

IGOR NIKIFOROW

Igor Nikiforow - autor muzyki do spektakli: Tim Staffel Werter w Nowym Yorku Teatr Wytwórnia Warszawa 2009 reż. Bartek Potoczny, D. Harrower - Blackbird Teatr Dramatyczny Warszawa 2007 reż. Grażyna Kania, A. Stasiuk - Noc reż. Marcin Liber, Andrzej Stolarski (polsko - niemieckie warsztaty teatralne Jarocin 2008), M. Powalisz Real Dolls reż. Marcin Liber audio-video (Festiwal Eldorado w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie 2006)

reżyseria światła
JUSTYNA ŁAGOWSKA

Rocznik 1970. scenografka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom przygotowała w 1998 w katedrze scenografii u prof. Andrzeja Sadowskiego projektowała scenografię m.in. do następujących spektakli: Historia Jakuba wg S.  yspiańskiego w reżyserii P. Cieplaka (teatr warszawskiej Akademii Teatralnej, 1996), Alpejskie zorze P. Turriniego w reżyserii R. Sabary (stołeczny Teatr Dramatyczny, 1998), Romeo i Julia W. Szekspira w reżyserii R. Simona (Uckermarkische Buhnen Schwedt, 2000), Testament psa A. Suassuny w reżyserii M. Bogajewskiej (Teatr Polski w Bydgoszczy, 2005). Z reżyserem Janem Klatą pracowała nad: Rewizorem M. Gogola (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, 2003), Lochami Watykanu wg A. Gide’a (Teatr Współczesny we Wrocławiu, 2004), H. wg Hamleta W. Szekspira (Teatr Wybrzeże – Stocznia Gdańska, 2004), Nakręcaną pomarańczą wg A. Burgessa (Teatr Współczesny we Wrocławiu, 2005), Trzema stygmatami Palmera Eldritcha wg P. Dicka i Oresteją Ajschylosa (Stary Teatr w Krakowie, 2006 i 2007). W spektaklach ze swoją scenografią zazwyczaj reżyseruje światła. Pracując w Teatrze Polskim w Bydgoszczy przygotowała scenografię i światło do Przebudzenia wiosny F. Wedekinda w reż. Wiktora Rubina (2007), zajęła się reżyserią światła w Kajtusiu Czarodzieju w reż. Łukasza Kosa (2008) oraz przygotowała scenografię do „Witaj/Żegnaj” w reż. Jana Klaty i Łaknąć w reż. Łukasza Chotkowskiego.

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto