Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walka z kibolami - bezpieczeństwo imprez masowych najważniejsze

Stanisław Gazda
Mamy dość kiboli. Konferencja była jednym z wielu przedsięwzięć, mających na celu poprawę bezpieczeństwa podczas imprez masowych i przejazdu kibiców przez teren naszego województwa.

Zdaniem insp. Wojciecha Ołdyńskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy, kibice jeszcze nazbyt często dają wyraz swojej niedojrzałości i braku świadomości czym jest impreza sportowa i w jakim celu się na nią przychodzi. Ale też takie wydarzenia, jakie miały miejsce 3 maja obnażyły prawdę jak daleko nam jeszcze do bezpiecznych stadionów i jak daleko od siebie byli ci, od których to bezpieczeństwo zależało.

Zobacz także: Kibole z Chełmży zidentyfikowani przez policję. Rozrabiali na meczu w Bydgoszczy
Potrzebna jest ścisła współpraca – podkreślali policjanci. Tylko ona pozwoli na wypracowanie jednego modelu działania, mającego na celu zapewnienie bezpieczeństwa, zarówno uczestnikom imprez, jak i mieszkańcom naszego województwa.

- Nie wracajmy już do tych wydarzeń z 3 maja, jeśli chodzi o to przerzucanie się odpowiedzialnością. Wyciągajmy wnioski i róbmy wszystko, by jak najlepiej porozumiewać się ze sobą . -To bardzo istotne, żebyśmy zaczęli współpracować - zachęca insp. Wojciech Ołdyński.

I właśnie na dyskusję o tym, jak ma wyglądać taka współpraca, do Komendy Wojewódzkiej Policji zaproszeni zostali: Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa Zarządzania Kryzysowego Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Komendanci Miejscy i Powiatowi Policji z Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Włocławka i Inowrocławia, Dowódca OPP w Bydgoszczy, Sztab KWP w Bydgoszczy oraz przedstawiciele organów samorządowych, sądownictwa i prokuratury, wybranych klubów sportowych, zarządcy obiektów, agencji ochrony osób i mienia, a także przedstawiciele przewoźników i SOK z Bydgoszczy oraz z Torunia.

Zobacz także: Puchar Polski: Krajobraz po bitwie (zdjęcia)
Uczestnicy konferencji obejrzeli film autorstwa policjantów ze Sztabu KWP w Bydgoszczy pt.: ,,Kibice”, stanowiący kompendium wiedzy na temat ruchu kibicowskiego, kodeksu kibica, „zgód” i „kos” kibiców drużyn naszego województwa oraz podziału grup kibiców, którego. Zaproszeni goście mieli również możliwość zapoznania się z rolą i zadaniami wojewody w kontekście zabezpieczenia imprez, zwłaszcza tzw. platformy decyzyjnej.

Podczas spotkania omówione zostały również najczęściej pojawiające się nieprawidłowości w działaniu służb ochrony oraz zadania, jakie przed wszystkimi podmiotami stawia nowy sezon piłkarski, zwłaszcza w kontekście awansu drużyn z naszego województwa do pierwszej ligi.

Zaniepokojenie uczestników konferencji wzbudziło to, że zakazy stadionowe są zbyt ogólne: zawierają dane osobowe i tylko jedną dyscyplinę, co sprawia że pseudokibic nie mogący dać upustu swojej negatywnej energii na meczu piłkarskim – bez najmniejszego problemu wejdzie na teren innego obiektu sportowego – miejsca rozgrywania innej dyscypliny sportowej.

Zobacz także: Aresztowanie pseudokibica z Poznania. Zdjęcia i film

Uznano, iż sposób sprzedaży biletów też wymagałby znaczącej korekty. Powinien on dostarczać wiedzę o ich posiadaczach nie w momencie wchodzenia na stadion lecz już w momencie zakupu.

Krytykowano dotychczasowe metody działania służb odpowiedzialnych za ochronę widowisk sportowych w tym niejednolity ubiór, niekiedy bardzo zbliżony do policyjnego, co niepotrzebnie wzmagało wzburzenie pseudokibiców. W sytuacjach konfliktowych linia między interwencją a prowokacją bywa bardzo cienka. Interwencja nieodpowiednio ubranej ochrony, może zostać potraktowana jak prowokacja policji i doprowadzić do eskalacji konfliktu.

Niepokój u niektórych uczestników konferencji wzbudziło Rozporządzenie MSWiA z 10 stycznia 2011 roku określające standardy i parametry sprzętu rejestrującego zachowanie kibiców w sektorach, a także wytworzona w Urzędzie Wojewódzkim lista obiektów sportowych, które bezwzględnie muszą podporządkować się rygorom rozporządzenia, jako miejsca rozgrywania zawodów o podwyższonym ryzyku. Jeden z wymogów mówi o tym, iż materiał filmowy „z trybun” ma być wyśmienitej jakości, by mógł być niepodważalnym materiałem dowodowym i bezproblemowo ułatwiał identyfikację sprawców i prezentował zachowanie się kibiców.

Wygraj perłowy weekend w Hotelu Astor w Jastrzębiej Górze

Skype Redakcji

Czatuj ze mną
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto