Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend z Planete+ Doc Film Festival w Bydgoszczy

Redakcja
KolorOFFon
W samym środku maja w ramach weekendu z Planete + Doc będzie można obejrzeć w Bydgoszczy najlepsze filmy dokumentalne zeszłego roku. Festiwal od czasu debiutu w Polsce w 2004 znacząco się rozrósł - w tym roku bydgoskie kino Orzeł to jedno z 21, w których będzie można zobaczyć festiwalowe filmy. W programie znalazło się pięć filmów w ciekawy sposób portretujących zachodzące na naszej planecie zmiany , stawiających pytania o prawa zwierząt czy też pokazujących zwykłych ludzi borykających się z problemami wynikającymi z rozwoju cywilizacyjnego czy różnic kulturowych. Kino Orzeł zaprasza w dniach 17-19 maja.

Ukazany w filmie „Zamrażając lód” proces niezwykle szybkiego topnienia lodowców znajdujących się w różnych rejonach świata jest równie ekscytujący pod względem wrażeń filmowych jak przerażający pod względem konsekwencji dla przyszłości planety. James Balog, fotograf przyrody, postanowił pokazać globalne ocieplenie. W tym celu ustawił kilkadziesiąt aparatów fotograficznych w miejscach, gdzie znajdują się największe światowe lodowce (Grenlandia, Islandia, Alaska i Montana), aby dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, przez trzy kolejne lata rejestrować zachodzące zmiany. Następnie tysiące zdjęć otrzymanych metodą poklatkową skompresował do kilkusekundowych filmów wywołujących ambiwalentne emocje: zachwytu i przerażenia.

W obronie praw natury występują także twórcy filmu „Duchy naszego systemu“, który opowiada o fotografce walczącej o prawa zwierząt. Od 10 lat dokumentuje ona (nie zawsze zgodnie z prawem) życie zwierząt poddanych władzy człowieka. Czy zwierzętom należą się taki same prawa jak ludziom? Czy mogą być reprezentowane w sądzie przez adwokata? Wielu filozofów jest przekonanych, że zrównanie praw zwierząt i ludzi to kolejny, bardzo ważny, krok w rozwoju człowieczeństwa. Czy jesteśmy już gotowi do odrzucenia antropocentryzmu?

Jednak Planete+ Doc to nie tylko prowokujące do dyskusji kino „z misją“, ale także po prostu odważne i głębokie kino dokumentalne portretujące współczesny świat. W „Nie zapomnij mnie“ David Sieveking, znany polskim widzom z filmu „Dawid chce odlecieć”, w unikalny sposób, nie bojąc się groteski i humoru, portretuje swoją matkę, która – jak miliony ludzi w Europie – zapada na chorobę Alzheimera i powoli zapomina o świecie, w którym żyje. W „Duchach Piramidy“ reżyser przy udziale muzyków z zespołu Efterklang przywraca do życia opuszczone, pogórnicze, rosyjskie osiedle. To niezwykłe miejsce przypominające futurystyczne resztki świata po trzeciej wojnie światowej staje się muzyczną inspiracją dla zespołu, który z zapisu zarejestrowanych tam dźwięków tworzy swój nowy projekt muzyczny. Z kolei reżyserka międzykulturowego dokumentu „Kto cię uczył jeździć?“ w zabawny sposób przedstawia perypetie osób zmuszonych, po przeprowadzce do innego kraju, do ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy.

Bilety: 14 zł/11 zł
Karnety: 30 zł / 20zł za 5 filmów
Organizator przeglądu: MCK Bydgoszcz
Partner: Stowarzyszenie Koloroffon

PROGRAM
Piątek
17.05.2013
20:15 „Nie zapomnij mnie“ reż. David Sieveking, Niemcy 2013, 88 min

Sobota
18.05.2013
18:00 „Duchy naszego systemu” reż. Liz Marshall, Kanada 2013, 93 min
20:15
„Zamrażając lód“ reż. Jeff Orlowski, USA 2012, 80 min

Niedziela
19.05.2013
18:00
„Kto cię uczył jeździć” reż. Andrea Thiele, Niemcy 2012, 84 min
20:15
„Duch piramidy” reż. Andreas Koefoed, Dania 2012, 65 min

Opisy filmów:

Piątek
17.05.2013
20:15 „Nie zapomnij mnie“ reż. David Sieveking, Niemcy 2013, 88 min
(Forget Me Not)
Niemcy 2013, czas trwania 88 min
Reżyseria: David Sieveking
Wybrane festiwale i nagrody: 2012 – MFF Locarno: Nagroda Krytyków

David Sieveking, znany polskim widzom z filmu Dawid chce odlecieć, w unikalny sposób, nie bojąc się groteski i humoru, portretuje tym razem swoją matkę, która – jak miliony ludzi w Europie – zapada na chorobę Alzheimera i powoli zapomina o świecie, w którym żyje. Zmiany, które przyniosła choroba matki, zmuszają rodzinę do wiwisekcji stosunków jakie panują wewnątrz rodziny, ujawnienia ukrytych dotąd konfliktów i nieporozumień, a przede wszystkim – znalezienia dla nich rozwiązań. Nie jest to łatwe wyzwanie, ale paradoksalnie zbliża ono członków rodziny na nowo i zmusza do głębokiej refleksji nad życiem, jakie wszyscy prowadzili dotychczas.

Sieveking w sposób niezwykle szczery pokazuje w tym filmie własną kronikę rodzinną, ale robi to nie tylko z ironią i szczerością, lecz przede wszystkim nieudawaną miłością. Dzięki temu tworzy obraz, w którego centrum uwagi znajduje się nie tyle choroba, lecz człowiek, zapadający na nią wbrew własnej woli.

Sobota
18.05.2013
18:00 „Duchy naszego systemu” reż. Liz Marshall, Kanada 2013, 93 min
(The Ghosts in our Machine)
Kanada 2013, czas trwania 93 min
Reżyseria: Liz Marshall
Wybrane festiwale i nagrody: 2012 – Hot Docs Toronto, 2013 – MFF Vancouver, 2013 – Roberts Creek Arts Festival,
2013 – PLANETE+ DOC FF: premiera europejska

Film opowiada o fotografce walczącej o prawa zwierząt. Od 10 lat dokumentuje ona (nie zawsze zgodnie z prawem) życie zwierząt poddanych władzy człowieka. Czy zwierzętom należą się taki same prawa jak ludziom? Czy mogą być reprezentowane w sądzie przez adwokata? Wielu filozofów jest przekonanych, że zrównanie praw zwierząt i ludzi to kolejny, bardzo ważny, krok w rozwoju człowieczeństwa. Czy jesteśmy już gotowi do odrzucenia antropocentryzmu?

Sobota
18.05.2013
20:15
„Zamrażając lód“ reż. Jeff Orlowski, USA 2012, 80 min
(Chasing Ice)
USA 2012, czas trwania 80 min
Reżyseria: Jeff Orlowski
Wybrane nagrody i festiwale: 2012 – FF Sundance , 2012 – FF Hot Docs, 2012 – FF River Run, 2012 – FF Seattle: Nagroda Publiczności – Audience Award

James Balog, fotograf przyrody, postanowił pokazać globalne ocieplenie. W tym celu ustawił kilkadziesiąt aparatów fotograficznych w miejscach, gdzie znajdują się największe światowe lodowce (Grenlandia, Islandia, Alaska i Montana), aby dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, przez trzy kolejne lata rejestrować zachodzące zmiany. Następnie tysiące zdjęć otrzymanych metodą poklatkową skompresował do kilkusekundowych filmów.
Rezultat, który oglądamy w równej mierze zachwyca, co przeraża. Oto na naszych oczach ogromne, niewzruszone lodowce topnieją i cofają się o kilka-kilkanaście kilometrów. W wyniku cielenia się, czyli obłamywania brył lodu, kolosalne masy lodu, wielkości porównywalnej z Dolnym Manhattanem, rozpadają się na drobne części. Co gorsza zmiany, które zespół Baloga zaobserwował w ciągu 3 lat, odpowiadają skalą temu, co wcześniej wymagało przynajmniej 30 lat. A ich tempo wciąż rośnie…

Niedziela
19.05.2013
18:00
„Kto cię uczył jeździć” reż. Andrea Thiele, Niemcy 2012, 84 min
(And Who Taught You to Drive?)
Niemcy 2012, czas trwania 84 min
Reżyseria: Andrea Thiele
Wybrane festiwale i nagrody: 2012 – DOK Leipzig, 2013

Prowadzenie samochodu w ulicznych korkach jest bardzo stresujące, tym bardziej, gdy trzeba to robić w zupełnie obcym dla nas kraju. Mirela, która wyemigrowała z Niemiec do Indii, Jakez, który z USA przeniósł się do Japonii oraz Koreanka Heyn Won, która mieszka dziś w Niemczech mają ten sam problem: wszyscy chcą zdobyć lokalne prawo jazdy. Film jest zaczerpniętą prosto z życia ironiczną refleksją na temat wzajemnego przenikania się, czy raczej „zderzania się” odmiennych kultur. To także komedia, opowiadająca o konieczności zaakceptowania trudności, jakie zawsze pojawiają się w procesie adaptacji w nowym kraju.

Niedziela
19.05.2013
20:15
„Duch piramidy” reż. Andreas Koefoed, Dania 2012, 65 min
(The Ghost of Piramida)
Dania 2012, czas trwania 65 min
Reżyseria: Andreas Koefoed
Wybrane festiwale i nagrody: 2012 – MFF Amsterdam / IDFA, 2012 – CPH:DOX Kopenhaga

Leżące na wyspie Svalbard opuszczone osiedle górnicze Piramida jednocześnie zadziwia i fascynuje. Pozostałości osiedla przypominają scenografie do filmów futurystycznych o świecie po III wojnie światowej. Choć ludzi tam już nie ma, to minimalistyczne betonowe budynki mieszkalne stoją nadal, niczym świadkowie przeszłego życia. Duński zespół muzyczny Efterklang ląduje na opuszczonej wyspie, która od razu staje się obiektem ich fascynacji. Muzycy postanawiają wyrazić istniejącą wokół melancholię w formie beatów, które tworzą ich nowy album zatytułowany Piramida.

www.koloroffon.art.pl
www.kino-orzel.pl


Zobacz też:

Kramberry vol. 3

Juwenalia 2013

Manifestacja w centrum

Remont Chodkiewicza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto