Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystkie szkoły razem!

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Dziś od godz. 10.00 do 14.00 trwała druga edycja BUS zorganizowana przez Młodzieżową Radę Miasta Bydgoszcz. Przybyło na nie ok. 120 przedstawicieli samorządów szkolnych.

Młodzieżowa Rada Miasta, która działa w Bydgoszczy od ponad roku, na półmetku swojej kadencji ma na swoim koncie wiele inicjatyw. Pierwszą był BUS, który odbył się rok temu i podejmował tematykę związaną z pracą samorządu szkolnego. Kolejnymi był konkurs fotograficzny z okazji urodzin miasta, koncert "Młodzi, muzyka, miasto" w Parku Witosa, wspieranie projektu ustawy zakazującej używania woreczków foliowych w supermarketach i planu wybudowania w Bydgoszczy aquaparku.

Filmem o tolerancji

Dr hab. Piotr Zwierzchowski w swoim wykładzie otwierającym spotkanie odniósł się do problematyki inności w filmie, nawiązując do problemu tolerancji, z którym zamierzali wspólnie z uczestnikami zmierzyć się organizatorzy BUS. Filmoznawca zaprezentował fragment filmu "Nienawiść" i błyskotliwie zachęcał do głębszej refleksji:
- Czy skoro powinniśmy tolerować wszelką inność, powinniśmy też tolerować nietolerancję? – pytał prowokacyjnie. – Warto sięgnąć do pojęć medycznych. Jeśli mówimy, że nasz organizm coś toleruje, znaczy to, że to coś mu nie szkodzi. Z tolerancją społeczną jest podobnie.

Wolność słowa, aquapark i komunikacja z Fordonem
Uczniowie VIII LO z Bydgoszczy wzięli udział w spotkaniu, by porozmawiać o tolerancji.
- Zależy nam na przykład na wolności słowa – mówią Martyna, Adrian i Adrian. – Chodzi i o dziennikarzy, i o uczniów na lekcjach: żeby mogli wyrażać swoje zdanie.
- Poza tym jesteśmy za aquaparkiem i tramwajem do Fordonu – dodają w odpowiedzi na pytanie o to, co można poprawić w naszym mieście.

Małgorzata, wiceprzewodnicząca VII LO, mówi MM-ce o ankiecie przeprowadzonej wśród uczniów, z której wynika, że czują się oni nierówno traktowani przez nauczycieli.
- Być może będzie okazja, żeby poruszyć tutaj ten temat.

Basia i Daria z Gimnazjum nr XVI przyjechały na BUS zainteresowane jego ideą.
- Chciałyśmy zaczerpnąć stąd pomysły, co możemy zaproponować w naszej szkole i czym zainteresować uczniów.

Iga, przewodnicząca I LO, przyszła na spotkanie z zamiarem poszerzenia swojej wiedzy o tym, jak samorząd może poszerzyć swoją działalność.
- Chcielibyśmy dowiedzieć się jak rozmawiać z nauczycielami i ze sponsorami, ponieważ jest to bardzo potrzebne w naszej pracy – mówi Iga.

Ćwiczenie na tolerancję
Podczas spotkania odbyły się także warsztaty na temat tolerancji. Uczestnicy podzieleni na grupy i wyposażeni w słownikowe definicje poszczególnych subkultur zastanawiali się, jak czują, działają i są odbierani ich przedstawiciele.
- Chcemy, by wczuli się w te grupy – ćwiczenie opisuje rzecznik prasowy II Bydgoskiego Uderzenia Samorządów Paulina Stosik.

Szkoły, łączcie się!
Paulina Stosik zauważa, że druga edycja BUSa przebiega sprawniej, przyciąga też większą liczbę osób.
- Ideą BUSa jest koncentracja samorządów uczniowskich, zachęcenie ich do współpracy - mówi Paulina. – Szkoły powinny ze sobą współpracować, mamy razem pracować na rzecz miasta.

Zobacz też:

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto