Wyścig Butelkowy, zupa rybna w wielkim kotle, szanty... To już XIII edycja Steru na Bydgoszcz [program]

OPRAC.:
Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
W sobotę i niedzielę Wyspą Młyńską zawładną wodniacy. Podczas Steru na Bydgoszcz odbędzie się Wielki Wyścig Butelkowy
W sobotę i niedzielę Wyspą Młyńską zawładną wodniacy. Podczas Steru na Bydgoszcz odbędzie się Wielki Wyścig Butelkowy UM Bydgoszcz
Udostępnij:
W sobotę i niedzielę Wyspą Młyńską zawładną wodniacy. Przez dwa dni festiwalu (25 i 26 czerwca) będą się odbywać koncerty szantowe i nie tylko, bezpłatne rejsy po Brdzie, spotkania z podróżnikami. Nie ma Steru na Bydgoszcz bez Wielkiego Wyścigu Butelkowego - drużyny na oryginalnych łodziach będą się ścigać na rzece Brdzie na odcinku Rybi Rynek – Wyspa Młyńska. Wstęp jest wolny! Zaprasza miasto Bydgoszcz.

Odkrywamy Bydgoszcz, odcinek 1

Impreza wodniacka w Bydgoszczy

W końcu, po pandemicznej przerwie, ponownie odbędzie się Bydgoski Festiwal Wodny – Ster na Bydgoszcz. Czego możemy spodziewać się po XIII edycji imprezy? Przede wszystkim atrakcji wodnych! Nie zabraknie koncertów, spotkań z podróżnikami oraz atrakcji dla odwiedzających.

- Po pandemicznej przerwie wracamy z naszym najważniejszym festiwalem wodnym. To już XIII edycja Steru na Bydgoszcz, na który serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców, a także turystów, którzy chcą poczuć wodniacki klimat w samym sercu miasta Bydgoszczy. Codziennie w godz. 12-18 zapraszamy do strefy relaksu i rekreacji, a w niej SUPbike, wyścigi POOL RACER, SUPaerobik, Skimboard, symulacje VR, kreatywna pracownia 3D. Nie zabraknie strefy gastro z foodtrackami, stoiskami rybnymi i browarem – zachęca Łukasz Krupa dyrektor biura promocji miasta.

W sobotę 25 czerwca, w samo południe, na Wyspie Młyńskiej będzie gotowanie zupy rybnej w wielkim kotle. Pieniądze zebrane za zupę zostaną przekazane na cele charytatywne.

Muzycznie na Sterze w Bydgoszczy

W sobotnie popołudnie na scenie zobaczymy Tadeusza Seiberta, Alicję Szemplińską, gościnnie z Michałem Szczygłem zagra bydgoszczanin Marcin Pawłowski, znany jako PAWBEATS. O godz. 22 koncert na harfie laserowej da Kamil Skicki, a zaraz po nim - dyskoteka pod gwiazdami, za sterami odtwarzaczy znany polski duet Kalwi&Remi.

Rozkład godzinowy:

  • 18.00 koncert Tadeusza Seiberta
  • 19.30 koncert Alicji Szemplińskiej
  • 21.00 koncert Michała Szczygła + PAWBEATS (gościnnie w jednym utworze)
  • 22.00 koncert na harfie laserowej na Młynówce - Kamil Skicki/ pokaz laserowy
  • 22.30 „Dyskoteka pod gwiazdami” - prowadzą Kalwi & Remi

Niedziela upłynie pod znakiem muzyki szantowej. Z pokładu statku Łokietek o godz. 13.30 muzyczne granie rozpocznie orkiestra z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Nakła nad Notecią. Od godz. 16.15 na scenie Trzy Majtki, Banana Boat i Orkiestra Samanta. Koncerty potrwają do 18.30.

Wyścig butelkowy i inne atrakcje na Brdzie w Bydgoszczy

W niedzielę odbędzie się wyścig butelkowy. Start o godz. 15.00 na Rybim Rynku, meta jak zawsze na Wyspie Młyńskiej.

Przez dwa dni festiwalu na gości czekać będą tramwaje wodne, statek Łokietek oraz łódź Bydgoszczanka. Przygotowano ponad 800 bezpłatnych wejściówek na rejsy. Będą one wydawane na 15 minut przed wypłynięciem. Istnieje także możliwość korzystania z płatnych rejsów lub wypożyczalni, m.in.: łodzi motorowych, kajaków, rowerków wodnych, desek SUP. Miejsce: Przystań Bydgoszcz, Wyspa Młyńska, Rybi Rynek.

Pozostałe atrakcje towarzyszące

Spacery (start sprzed wejścia do Młynów Rothera):

  • 9:00 – 10:30 - "Brda okiem tracza" – spacer przyrodniczy dla maks. 30 osób, prowadzi Monika Wójcik-Musiał (Towarzystwo Przyrodnicze KAWKA)
  • 11:30- 13:00 - „Woda, przemysł, rekreacja, czyli różne oblicza serca miasta - Wyspy Młyńskiej i jej okolic” – spacer historyczny dla maks. 22 osób, prowadzi: Dawid Urbański

Projekt "PortretWielokrotny" (będzie realizowany na houseboat La Mare, PRZYSTAŃ Bydgoszcz):
Portretowanie będzie bezpłatne i dostępne dla osób zgłoszonych. Osoby uczestniczące otrzymają wybrane 3 portrety mailem. Możliwe będzie zamówienie wydruków i oprawy zdjęć w cenach uzgodnionych z uczestnikami. Zgłoszenia uczestników na blogu MetaMemory20.
W sobotę, 25 czerwca w godz. 12:00 – 15:00 oraz 16:00 – 19:00.
W niedzielę, 26 czerwca w godz. 12:00 – 16:00 oraz 17:00 - 21:00

Co jeszcze? W sobotę, 25 czerwca, o godz. 20:00 w klubie "Mózg" odbędzie się wernisaż wystawy „PortretWielokrotny". W bydgoskiej przystani zaplanowano wystawę houseboat firmy La Mare (8 obiektów).
Będzie też coś dla miłośników aktywności fizycznej - rodzinny bieg zręcznościowy "Ster na skarb!". Start 25 czerwca, godz. 15:00, Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4. A o godz. 18, również w sobotę, na ul. Gdańskiej 4 odbędzie się performance „Różowy świat staje na głowie”.

Podróżniczo na Sterze na Bydgoszcz

Każdego dnia festiwalu w Młynach Rothera spotkacie ciekawych ludzi kochających podróże. Przedstawiamy szczegółowy program spotkań z podróżnikami, którzy zabiorą Was w niezapomnianą podróż. Wstęp na spotkania jest wolny.

Najstarszy polski niezależny magazyn podróżniczy „Kontynenty” zaprasza do Strefy Kontynentów – w Bydgoszczy, w Młynach Rothera, podczas Steru na Bydgoszcz. Zabiorą Was w niezapomnianą podróż: na samotną wędrówkę poza szlakami przez mroźną Szwecję; na niebezpieczną ekspedycję do samego jądra chciwości – matecznika szemranych handlarzy diamentów i nielegalnych kopalń w Demokratycznej Republice Konga; na liczący 4300 km szlak wzdłuż oceanu – Pacific Crest Trail; w podróż rowerową nad wysychające Morze Aralskie, do kutrów rdzewiejących na pustyni i do ludzi próbujących znaleźć sobie miejsce w wymarłym krajobrazie; na wyprawę z poszukiwaczami skarbów, wydobywających z dna Wisły kosztowności rabowane przez Szwedów w czasie Potopu; i wreszcie – w ostatni rejs z niezapomnianym Olkiem Dobą. Przewodnikami w tej podróży będą wytrawni podróżnicy, nagradzani autorzy „Kontynentów”: Kamila Kielar, Bartek Sabela, Katarzyna Nizinkiewicz, Łukasz Wierzbicki, Krzysztof Story, Marcin Jamkowski i – sam naczelny „Kontynentów” Dariusz Fedor.

W kramiku „Kontynentów” będziecie mogli kupić – w specjalnych, festiwalowych cenach – unikalne tomy z serii „Opowieści podróżne”, książki Ryszarda Kapuścińskiego, Elżbiety Dzikowskiej i innych dawnych autorów „Kontynentów” oraz reporterów–prelegentów Strefy Kontynentów (szczegóły: magazynkontynenty.pl). Przyjdźcie po autograf podziwianych przez siebie podróżników. Przyjdźcie po radę. Przyjdźcie po opowieść.

Harmonogram:
Sobota, 25 czerwca
13.00 - Łukasz Wierzbicki. Ocean to pikuś. Opowieść o Olku Dobie.
Podróżnik, autor książek dla dzieci, znakomity gawędziarz i przyjaciel Aleksandra Doby. Zebrał i opracował reportaże Kazimierza Nowaka z podróży do Afryki oraz Haliny Korolec-Bujakowskiej z wyprawy do Chin. W książce „Afryka Kazika” przedstawił przygody Kazimierza Nowaka w formie opowiadań dla dzieci, w „Dziadku i niedźwiadku” opisał losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa (obie książki znalazły się w kanonie lektur), w powieści „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana” podróż Benedykta Polaka do Mongolii. W 2014 ukazała się jego kolejna powieść przygodowa pt. „Machiną przez Chiny”.

15.00 - Katarzyna Nizinkiewicz. W poszukiwaniu ciszy. 78 dni, 1600 km samotnej wędrówki przez mroźną Szwecję w czasie pandemii.
Kobieta wędrująca po peryferiach Europy – Skandynawii, Islandii, Pirenejach – poza szlakami, po śladach zwierząt. Autorka książek, m.in. „Dzikość” oraz zgłoszonej do tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego „Południe i Północ. Dziennik wędrówki w czasach zarazy”. Laureatka międzynarodowych nagród fotograficznych oraz Progu – Nagrody Specjalnej „Kontynentów”.

godz. 17.00 - Bartek Sabela, Jądro chciwości.
W dół rzeki Kongo po diamenty. Porywająca i wgniatająca w fotel opowieść o niezwykłej wyprawie do Demokratycznej Republiki Konga tajnym szlakiem handlarzy diamentów – przez zagubione w dżungli wioski. Reportaż odkrywający tajemnice nielegalnych kopalni i zatrudnianych w niej, zniewolonych pracą robotników, szemranych pośredników, krwawych watażków i najemników. Bartek Sabela, reporter, fotograf, podróżnik, autor książek wydawanych przez wydawnictwo Czarne, laureat Progu – Nagrody Specjalnej „Kontynentów”.

Niedziela, 26 czerwca
13.00 - Kamila Kielar, Pacific Crest Trail, czyli 4300 km wzdłuż oceanu
Opowieść o samotnym przejściu szlaku od Meksyku do Kanady.
Jedna z najbardziej znanych polskich podróżniczek, parokrotna laureatka Kolosów i niezrównana konferansjerka tego najważniejszego festiwalu podróżniczego.

15.00 - Krzysztof Story, Kropla w Morzu: Aral
Reporter (współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, wraz z Wojciechem Jagielskim prowadzi podcast o wydarzeniach na świecie), fotograf, podróżnik. Autor zgłoszonej do tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego książki „Stąd. 150 drzwi pod jednym adresem”. Laureat prestiżowych Kolosów.
Relacja reporterska z podróży rowerowej nad Morze Aralskie, do Uzbekistanu i Kazachstanu. Poruszająca opowieść nie tylko o znikającym jeziorze i kutrach rdzewiejących na środku pustyni, ale przede wszystkim o bardziej aktualnym w globalnej skali problemie dostępności wody. Wyprawa jak najbliżej morza, pustyni i ludzi, bezpośrednio dotkniętych skutkami jednej z największych katastrof ekologicznych XX wieku.

17.00 - Marcin Jamkowski, Uratowane z Potopu.
Losy odkrytych na dnie Wisły zabytków skradzionych przez Szwedów w czasie Potopu szwedzkiego. Podróżnik, pisarz, fotograf, nurek, wspinacz – i badacz morskich wraków i poszukiwacz zatopionych skarbów, m.in. szwedzkich, odkrytych na dnie Wisły. Członek The Explorers Club.

XIII Bydgoski Festiwal Wodny – Ster na Bydgoszcz, 25-26 czerwca, Wyspa Młyńska i okolice. Wstęp jest wolny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Audio-Technica

Audio-Technica ATH-ANC700BT Czarny

799,00 zł399,00 zł-50%
miejsce #2

JBL

JBL T110BT czarny

205,48 zł104,99 zł-49%
miejsce #3

Bose

Bose Headphones 700 Czarne

1 799,00 zł1 139,00 zł-37%
miejsce #4

Sony

Sony WH-1000XM3 czarny

1 399,00 zł1 099,00 zł-21%
miejsce #5

Apple

Apple AirPods Pro biały (MWP22ZM/A)

1 247,00 zł999,00 zł-20%
miejsce #6

JBL

JBL Tune 700BT Czarne

339,00 zł299,00 zł-12%
Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie