18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa: Zniewolone umysły. Miłosz - reaktywacja

(gaz)
wimbp
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, w ramach obchodów Roku Miłosza, zaprasza w dniach od 02 do 25 marca 2011 roku, w godz. 10:00-17:00 na wystawę „Zniewolone umysły. Miłosz – reaktywacja”. Miejsce: gmach Biblioteki Głównej WiMBP(Stary Rynek 24), Sala Wystawowa (II piętro). Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpi 1 marca o godz. 13:00.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Witolda Bełzy w Bydgoszczy pragnąc aktywnie włączyć się do obchodów roku Czesława Miłosza, zaplanowała szereg zdarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Ich celem jest nie tylko poszerzanie wiedzy na temat życia i twórczości wybitnego poety, ale również próba nowego odczytania jego bogatej twórczości.
Wystawa Zniewolone umysły. Miłosz - reaktywacja, którą będzie można oglądać w WiMBP w Bydgoszczy ukazuje, nieco przewrotnie, główne wątki jednej z najgłośniejszych książek noblisty. W intencji organizatorów ekspozycja nie ogranicza się wyłącznie do odtwórczej prezentacji treści. Nie ma ona także standardowego charakteru laurki. Nie tyle Czesław Miłosz umieszczony został na pierwszym planie, co opisywane przez niego osoby (Alfa, Beta, Gamma i Delta).
Aby zachować atmosferę książki, podążając za przykładem poety, autorzy wystawy zdecydowali się nie odszyfrowywać pseudonimów. Wtajemniczeni wiedzą kto się za nimi kryje. Natomiast aktywny odbiorca, nawet jeśli nie zna książki, przy odrobinie intelektualnego wysiłku, sam dokona deszyfracji postaci.
Ekspozycja jest także innowacyjną metaforą teraźniejszości, która narodziła się w zniewolonym przez nałóg czytania umyśle. Indywidualny charakter wystawy sprawia, że zastosowana tu prowokacja niepokoi swoistym dualizmem, tak znamiennym dla opisywanej przez Czesława Miłosza rzeczywistości.
Niecodzienne ujęcie dzieła noblisty pozwoli również zwiedzającym na poznanie smaku pigułki Murti-Binga w wersji współczesnej oraz efektów, jakie mogą wyniknąć z bezrefleksyjnego konsumowania „dóbr” kultury masowej. Ta część ekspozycji zainspirowana rozdziałem otwierającym Zniewolony umysł, jest poszukiwaniem współczesnych kontekstów książki oraz próbą uchwycenia niebezpieczeństw otaczających typ jednostki, który nazywa Miłosz „małpą społeczną”.

Zorganizowane grupy powinny wcześniej zgłaszać się do Sekcji ds. Promocji i Rozwoju Biblioteki 52 33-99-227

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto