MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

XIX Festyn Archeologiczny w Biskupinie: archeologia nowocześnie

Wiktor Szpunar
Wiktor Szpunar
archiwum/Iwona Woźniak
Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, zapraszał dziś dziennikarzy na coroczny biskupiński festyn. Odpowiedział też na pytanie MMBydgoszcz.pl: czy współczesna archeologia to wciąż jeszcze przygoda, czy też tylko ciężka praca?


Festyn w Biskupinie 2013 [program, ceny, bilety, kiedy]

W tym roku mija 80 lat od odkrycia grodu w Biskupinie. Rocznica będzie okazją do postawienia pytań: jak zmieniała się w tym czasie archeologia i czy obecnie dziedzina ta to tylko ciężka praca, czy jednak pasja, skarby i przygoda?

Łut szczęścia, oktokopter i łopata

Odkrycia archeologiczne wciąż kojarzą się z łopatą, szpachelką i pędzelkiem... Jak każda dziedzina wiedzy - archeologia cały czas się jednak zmienia.

Współcześnie zespoły badawcze wyposażone są w supernowoczesne komputery, balony i oktokoptery. Mają również podwodne stanowiska archeologiczne i sprzęt do wykonywania zdjęć stereoskopowych. Archeolodzy nie są już też, co ważne, samotną wyspą. Chętnie współpracują m.in. z geologami, geofizykami i archeozoologami.

- W archeologii trzeba mieć łut szczęścia - podkreśla jednocześnie Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, wskazując na fenomen Nidajna (okolice jezioro Nidajno koło Czaszkowa na Mazurach). Teren pod żadnym pozorem nieinteresujący, brak osady, dróg czy traktu pieszego. I tu właśnie archeologiczne małżeństwo Nowakiewiczów przypadkiem odnalazło fagment srebrniej blaszki... Co stało się później? Będzie można dowiedzieć się na XIX Festynie Archeologicznym w Biskupinie.

Pełne garści wiedzy i ludyczna zabawa

- Każdy znajdzie tu coś dla siebie - mówi prof. Zajączkowski - jedni wiedzę, a inni rozrywkę i ludyczną zabawę.

W programie przewidziano inscenizowane stanowiska archeologiczne dla młodzieży. Adepci będą mogli sami pobawić się w archeologów i zapytać ekspertów o wykopane eksponaty.

Jak zawsze przy okazji festynu odbędzie się też inscenizacja bitwy w klimacie średniowiecznym, a w tym roku także prezentacja weleta - łodzi słowiańskiej używanej w X wieku.

Pełny program imprezy opublikowaliśmy już w artykule pt. "Festyn w Biskupinie 2013". Interesująco z pewnością zapowiadają się koncerty muzyczne - kapeli folkmetalowej Percival nawiązującej do kultury słowiańskiej, zespołu muzyki dawnej Tryzna czy zespołu wokalnego z Litwy - Laiminguo. Otwarte warsztaty śpiewu białego poprowadzi Białorusinka - Katsiaryna Radzivilava.

Jako szczególne atrakcje imprezy, podczas konferencji prasowej, organizatorzy wskazywali też pokaz podwodnych badań archeologicznych oraz prezentacje z dziedziny archeologii lotniczej (oktokoptery) i geofizyki.

Trzy inwestycje w Biskupinie

Dyrektor XIX Festynu Archeologicznego w Biskupinie spodziewa się około 60 tysięcy zwiedzających. Celem tegorocznej imprezy będzie nowe spojrzenie na Biskupin, w którym poza najbardziej znanym osiedlem, jest też 12 innych stanowisk archeologicznych.

- To cała polska archeologia pradziejowa w pigułce - zachwala Zajączkowski.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie z pieniędzy unijnych (4,5 mln złotych) realizuje obecnie trzy inwestycje w kierunku dalszego rozwoju i promocji: 1) Wioska wcześniośredniowieczna (XII w.), 2) Wioska neolityczna i 3) Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego.

Wybieracie się na Festyn w Biskupinie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto