18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Grudziądzu

red.
Creative Commons/commons.wikimedia.org
Creative Commons/commons.wikimedia.org AlexKazakhov
Jak wyglądał grudziądzki zamek? Gdyby nadal tu stał, mógłby przypominać krzyżacką warownię w Gniewie. Ale miał jeszcze blisko 30-metrową, wolno stojącą wieżę. Tak zwany Klimek wnosił się między skrzydłem północnym a zachodnim.

Z Klimkiem wiąże się też współczesna historia dawnej twierdzy krzyżackiej. Zamek zniszczony wojnami szwedzkimi do rozbiórki poszedł pod pruskim zaborem. I cytadela, i więzienie były ważniejsze, a cegły w rozległej ruinie jak znalazł. Ocalała tylko wieża i zamkowa studnia. Górną część stracił Klimek od ostrzału artyleryjskiego podczas wojny francusko-pruskiej w 1807 r. Dzieła zniszczenia dokonali w1945 r. żołnierze niemieccy z brygady pancerno-spadochronowej "Herman Goering". Wysadzili uszkodzoną wieżę w powietrze. Potem długo stał tu kopiec usypany z jej gruzów. Aż do pierwszych lat XXI wieku, kiedy Wzgórze Zamkowe znalazło się pod opieką stowarzyszenia Społeczny Komitet Odbudowy Klimka. Rekonstrukcja wieży, dawnego symbolu Grudziądza, na razie sięga jej podstawy. W planach jest w całej okazałości.

Zobacz zamki: Nowe, Rogóźno, Pokrzywno, Radzyń Chełmiński

Zamek wniesiony przez zakon w miejscu XIII-wiecznej budowli biskupstwa misyjnego niemieckiego cystersa Chrystiana (chrystianizacja Prusów) Polacy zajmowali dwukrotnie. Na krótko - po bitwie grunwaldzkiej, i na całe wieki (z krótkimi przerwami) – w 1454 r., podczas wojny trzynastoletniej. Potem przyszły rozbiory i zarządzona przez Fryderyka Wilhelma III rozbiórka.

Pozostałości po zamku położone są na północ od Starego Miasta, w parku na wiślanej skarpie. Z dworca PKP należy kierować się na północny-zachód. Z jednej z największych krzyżackich warowni zachowały się fragmenty parteru skrzydła południowego, studnia, resztki murów kaplicy zamkowej i odsłonięte fundamenty Klimka. Atrakcja dla wszystkich turystów odwiedzających Grudziądz, a w szczególności dla miłośników krajobrazu. Widoki, jakie roztaczają się stąd na miasto i dolinę Wisły, warto zachować w pamięci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto