Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Besko wybudowała dwa budynki pasywne. Ich utrzymanie prawie nic nie kosztuje [WIDEO]

Redakcja
Wideo
od 16 lat
Bardzo pozytywne doświadczenia ma gmina Besko, która wybudowała już dwa budynki pasywne. W jednym z nich mieści się Dzienny Dom Pomocy Osobom Niepełnosprawnym.

Gmina Besko jest laureatem Konkursu Podkarpacka Nagroda Samorządowa 2023 w kategorii „Samorząd przyjazny energii”, gdyż w ostatnich latach zrealizowała szereg inwestycji mających wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla, tym samym przyczyniając się do poprawy jakości powietrza i osiągniecia celów środowiskowych zawartych w dokumentach strategicznych gminy oraz województwa podkarpackiego.

Samorząd gminy Besko stawia na innowacje łącząc nowoczesne budownictwo z zastosowaniem hybrydowych rozwiązań odnawialnych źródeł energii. W 2021 roku zakończono budowę pierwszego budynku o standardzie pasywnym. Funkcjonuje on jako Dzienny Dom Pomocy Osobom Niepełnosprawnym.

– Budynek jest samowystarczalny energetycznie – podkreśla Mariusz Bałaban, wójt gminy Besko. – Zasilany jest w 100% energią elektryczną z wykorzystaniem gruntowego wymiennika ciepła i pompy ciepła. Po dwóch latach wykorzystywania tego budynku mamy wiedzę i doświadczenie, pozwalająca stwierdzić, że utrzymanie tego budynku prawie nic nas nie kosztuje. Prąd, który jest wytwarzany w siłowni na dachu budynku w zupełności wystarcza na jego ogrzewanie i zasilanie wszystkich urządzeń wewnątrz. Gruntowy wymiennik ciepła pozwala odzyskiwać ciepło, które byłoby tracone w wentylacji i jest ono ponownie wykorzystywane w budynku. Po dwóch latach widzimy same korzyści.

W 2022 r. zakończono budowę drugiego w gminie Besko budynku użyteczności publicznej w standardzie pasywnym. Mieści się w nim żłobek.

Budynki zostały wybudowane przy pomocy dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa

Podkarpackiego na lata 2014-2020. Spełniają wszystkie standardy budynku pasywnego. Posiadają bardzo niskie zapotrzebowanie na energię cieplną tj. mniej niż 15 kWh/m kw. na rok.

W Dziennym Domu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym przebywają podopieczni Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Haczowie. Jest to 25 osób z gminy Besko i gmin ościennych.

Kubatura obiektu to 1387 m sześć. W budynku znajdą się m.in. gabinety terapeutyczne, sala rehabilitacyjna, pracownia kulinarna i jadalnia, sanitariaty oraz pomieszczenia techniczne.

Budynek kosztował około 20-30 procent więcej, niż gdyby był wybudowany w tradycyjnym systemie. To kwota 2,3 mln zł. Po 2 latach użytkowania, na dodatek w okresie, gdy ceny bardzo wzrosły, władze gminy uważają, że była to dobra decyzja.

– Wcześniej działalność prowadziliśmy w starym, tradycyjnym budynku – dodaje Marta Nitka, kierownik Dziennego Domu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Besku. – W nowym redukcja kosztów utrzymania jest znacząca, dzięki temu mogliśmy większe fundusze przeznaczyć na wsparcie naszych beneficjentów, a nie na pokrycie rachunków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gmina Besko wybudowała dwa budynki pasywne. Ich utrzymanie prawie nic nie kosztuje [WIDEO] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto