MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Astoria na wysokiej fali

SŁAWOMIR CIARA
W 75-leciu istnienia Kujawsk -Pomorskiego Związku Pływackiego wiele sukcesów odnotowała bydgoska Astoria. Dwoje wychowanków tego klubu: Alicja Pęczak i Zbigniew Januszkiewicz reprezentowało barwy narodowe na igrzyskach ...

W 75-leciu istnienia Kujawsk -Pomorskiego Związku Pływackiego wiele sukcesów odnotowała bydgoska Astoria. Dwoje wychowanków tego klubu: Alicja Pęczak i Zbigniew Januszkiewicz reprezentowało barwy narodowe na igrzyskach olimpijskich.

W poprzednich odcinkach wspominaliśmy o przed i powojennym okresie bydgoskiego pływania. Wspominaliśmy też o dwóch klubach (Zawiszy i MKP/Gryf), które funkcjonowały w tych samym czasie co bydgoska Astoria.

W 1969 roku nastąpiło ich połączenie i ster nad bydgoskim pływaniem przejęli działacze klubu mieszczącego się przy ulicy Królowej Jadwigi 23, czyli Astorii.

Zaczęła Bąkówna
W 1965 roku pierwszy rekord Polski w kategorii dzieci (do 13 lat) na basenie 25-metrowym ustanowiła W. Bąk (100 m stylem klasycznym - 1.27,0). Natomiast z pierwszymi medalami z mistrzostw Polski seniorów w 1968 roku - basen 50 m - powrócili: R. Rybicki (srebro na 400 m zmiennym), J. Mudziejewska (brąz na 800 dowolnym) i G. Rydelska (brąz, 200 m dowolnym). W czerwcu tego samego roku G. Rydelska została zakwalifikowana na mecz Anglia-Polska, który odbył się w Londynie.

W rankingu PZP za sezon zimowy Astoria uplasowała się, wśród seniorów, na 9 miejscu, młodzików na 2. i dzieci na 3. ?To bardzo wysokie lokaty, zważywszy na fakt, iż był to początek dobrej drogi bydgoskiego pływania? - mówił Lech Bukowski, były wiceprezes K-P ZP, jednocześnie trener sekcji pływackiej w Astorii.
W marcu 1969 roku na basenie Astorii zorganizowano halowe mistrzostwa Polski seniorów. Pierwszy złoty medal, w dziejach sekcji, zdobyła J. Mudziejewska (800 m dowolnym - 10.30,2). Na drugim stopniu podium stanęła G. Rydelska i brązowy medal wywalczyła także J. Mudziejewska.
Oprócz wymienionych do czołowych zawodników lat 60. w tym klubie należeli: Jakubowska, Bet, Borowicz, Kaczorowska, Ejgierd, Sołtysiak, Chabros, Piotrowska, Sadowski, Wolf, Wieczorek, Szala.

Dochodzą inni
Wartościowy rezulatat uzyskała Jakubowska podczas mityngu Nadziei Olimpijskich, który odbył się w 1970 roku w Katowiach. Bydgoszczanka zajęła drugie miejsca na 200 i 800 m oraz była piąta na 100 w stylu dowolnym. W Astorii pojawiły się nowi zdolni, utalentowani pływacy tacy jak: Zarzycka, Gwit, Ciemińska, A. Sokulska, B. Sokulska, Koziński, Frankowski, Michnicka. To oni wygrywają klubowo finały III Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Tarnowie. Z kolei w podsumowaniu zimowego sezonu bydgoszczanie, w gronie seniorów, plasują się na II miejscu za AZS Warszawa. Zaś Małgorzata Wieczorek uznana została najlepszą pływaczką sezonu.

Era Januszkiewicza i Pęczak
W 1979 roku objawia się talent Zbigniewa Januszkiewicza, który zdobywa medale w MP seniorów, kwalifikując się tym samym na IO do Moskwy. Ze stolicy ówczesnego Kraju Rad wychowanek Astorii powrócił jednak na tarczy. W roku olimpijskim Astoria zdobyła pięć medali (sezon zimowy i letni) w najważniejszych krajowych imprezach. Rok później, Z. Januszkiewcz startował w Letniej Uniwersjadzie w Bukareszcie. Tam też nie osiągnął sukcesów, zasilając później barwy Śląska Wrocław.

Przy dobrej, konsekwentnej pracy szkoleniowej w 1983 roku pojawił się kolejny talent. Była nim Alicja Pęczak. Podopieczna Leszka Borowicza pierwszy złoty medal seniorów zdobyła dwa lata później, zostając również uznana najlepszą zawodniczką MP. Od tego czasu pani Alicja regularnie z MP seniorów powracała z medalami i rekordami. W 1988 roku Pęczak nie zakwalifikowała się do IO w Seulu. Tym samym opuściła Bydgoszcz, przenosząc się do Gdańska. Następnie najlepsza polska ?żabkarka? trzykrotnie uczestniczyła w IO (Barcelona, Atlanta i Sydney), lecz nie zdobyła medalu.

Lata 90.
Czołowi pływacy: Filip Gapiński, Agnieszka i Rafał Lipka, Joanna Stefańska, Sebastian Jordan.
Ważniejsze rekordy Polski: seniorzy - Grażyna Rydelska na 200 m dowolnym - 2.20,4, Małgorzata Wieczorek na 200 motylkowym - 2.26,8, na 100 motylkowym - 1.10,2, na 100 delfinem 1.08,7, na 400 zmiennym 5.28,1, Zbigniew Januszkiewicz na 200 grzbietowym - 2.04,93, Adam Bet na 400 m dowolnym - 4.15,57, na 1500 m dowolnym - 16.36,2, Alicja Pęczak na 50 m klasycznym - 0.32,25, na 200 m klasycznym - 2.29,10 i na 200 m zmiennym - 2.13,07. ?Ten ostatni rekord ustanowiła na basenie w Bydgoszczy, tuż przed zmianą barw klubowych z Astorii do AZS-u Gdańsk?. - wyjaśnia L. Bukowski.

Tych sukcesów było znacznie więcej. To tylko niektóre znakomite rezultaty pływaków Astorii. Nie informowaliśmy o trenerach, działaczach wywodzących się z tego klubu. To właśnie ostatni odcinek jubileuszu 75-lecia K-P ZP poświęcimy tym ludziom, dzięki którym ta dyscyplina sportu stała się znana na międzynarodowych i krajowych arenach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wojciech Łobodziński, trener Arki Gdynia: Karny był ewidentny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto