Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bulwary nad Brdą z nową nazwą. Leon Janta-Połczyński patronem nabrzeża w Bydgoszczy

Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
Odcinek nabrzeży Brdy od ul. Bernardyńskiej do Alei Stefana Wyszyńskiego (od strony ulic Jagiellońskiej) w Bydgoszczy będzie nosił imię Leona Janty-Połczyńskiego, zasłużonego dla Bydgoszczy działacza społecznego.
Odcinek nabrzeży Brdy od ul. Bernardyńskiej do Alei Stefana Wyszyńskiego (od strony ulic Jagiellońskiej) w Bydgoszczy będzie nosił imię Leona Janty-Połczyńskiego, zasłużonego dla Bydgoszczy działacza społecznego. bydgoszcz.pl
Na ostatniej sesji Rady Miasta Bydgoszczy (w środę 18 grudnia) radni zdecydowali, że patronem części bulwarów nad Brdą zostanie Leon Janta-Połczyński. Imię tego zasłużonego dla Bydgoszczy działacza społecznego będzie nosił odcinek nabrzeży od ul. Bernardyńskiej do Alei Stefana Wyszyńskiego (od strony ulic Jagiellońskiej).

Z wnioskiem o uhonorowanie Leona Janty-Połczyńskiego wystąpił Andrzej Kobiak, senator RP, a Zespół ds. Nazewnictwa Miejskiego zaproponował nadanie jego imienia fragmentowi bulwaru nad Brdą w Bydgoszczy.
Radni bydgoscy na ostatniej sesji Rady Miasta (18 grudnia) zagłosowali za realizacją tego pomysłu.

Kim był Leon Janta-Połczyński?

Leon Janta-Połczyński był jednym z najwybitniejszych polityków Pomorza w okresie międzywojennym. Polityk, działacz społeczny, członek Naczelnej Rady Ludowej w 1918 roku, a następnie minister rolnictwa i dóbr państwowych w pięciu rządach II RP, senator.
Jego znaczenie w historii Bydgoszczy jest ogromne: 22 stycznia 1920 roku Janta-Połczyński, wówczas wiceminister ds. byłej Dzielnicy Pruskiej, dokonał uroczystego przyłączenia Bydgoszczy do Polski i województwa wielkopolskiego.

22 stycznia 1920 roku Janta-Połczyński dokonał uroczystego przyłączenia Bydgoszczy do Polski i województwa wielkopolskiego

Krótki rys historyczny

Leon Janta-Połczyński urodził się 25 maja 1867 w Wysokiej k. Tucholi. Ukończył gimnazjum w Chojnicach, następnie studia ekonomiczne i prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na uniwersytetach w Berlinie, Paryżu oraz Jenie, gdzie w roku 1890 uzyskał stopień doktora praw. Po powrocie w rodzinne strony zajął się organizacją działalności gospodarczej, oświatowej i politycznej. Podczas I wojny światowej utrzymywał kontakty z działaczami niepodległościowymi w Wielkopolsce. W listopadzie 1918 wszedł w skład Powiatowej Rady Ludowej w Tucholi, a w grudniu - Polskiego Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu. Jako członek Rady Narodowej byłego zaboru pruskiego i delegat rządu RP był ekspertem w sprawie przynależności Pomorza do Polski i wchodził w skład delegacji na konferencję pokojową w Paryżu.

Dzięki działaniom dyplomatycznym Janty-Połczyńskiego, jego osobistym relacjom z dyplomatami amerykańskimi, w ostatecznym raporcie główne kryterium granicy pomiędzy Polską a Niemcami, jakim miała być liczba mieszkańców danej narodowości, rozszerzono o poczucie patriotyzmu grup narodowościowych, ich siły ekonomicznej, przywiązania do kultury. Ta poprawka umożliwiła przypisanie Bydgoszczy do Polski.

8 października 1919 Leon Janta-Połczyński został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie b. Dzielnicy Pruskiej w Poznaniu. To właśnie z tytułu pełnienia tej funkcji, 22 stycznia przyjechał do Bydgoszczy wraz z gen. Józefem Dowbor-Muśnickim, dowódcą Sił Zbrojnych Polskich w byłym zaborze pruskim oraz oficerami Ententy. Na Starym Rynku dokonał oficjalnego przyłączenia Bydgoszczy do Polski.

Leon Janta-Polczyński później jeszcze wielokrotnie gościł w Bydgoszczy. W czasie II wojny światowej ukrywał się współpracując z Delegaturą Rządu na Kraj. Po II wojnie w wyniku reformy rolnej utracił majątek i zamieszkał wraz z żoną w Gnieźnie, a następnie w Poznaniu. W 1948 objął funkcję kustosza w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. W 1958 w wieku 91 lat przeszedł na emeryturę. Ostatnie lata życia poświęcił na pisanie pamiętników i zbieranie dokumentów historycznych.

Zmarł 20 lipca 1961 w Poznaniu. Pochowany został pierwotnie na poznańskim cmentarzu Górczyńskim, natomiast od 1985 roku prochy ministra i jego małżonki spoczywają w grobowcu rodzinnym w Raciążu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto