Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz ma 70 oczek wodnych. Czas je zagospodarować?

Redakcja
AGW
Nad Kanałem Bydgoskim jest coraz piękniej. Bulwary nad Brdą to już stałe miejsce spacerów mieszkańców Bydgoszczy. Abyśmy byli „miastem na wodzie”, trzeba jeszcze zagospodarować oczka wodne.


Ogród Botaniczny UKW – tajemnice i bogactwa

Kilka tygodni temu Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy w ramach swojej wycieczki z cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami” zabrało bydgoszczan w trasę pokazując oczka wodne w Bydgoszczy. A jest ich, jak podsumował prof. Stanisław Borsuk, na terenie miasta prawie 70.

Wiele - niewykorzystanych. - Dlaczego miasto niewiele robi, by zagospodarować te naturalne zbiorniki jako miejsca rekreacji? - pytają mieszkańcy. Na przykład oczka wodne w Fordonie między UTP a Auchan. - To miejsce uczęszczane przez np. nurków, bogate w faunę i florę. Są tu nawet borsuki - zaznaczył żartobliwie prof. Borsuk. - A miejsce mogłoby konkurować z Myślęcinkiem.

Borsuki mogą na razie spać spokojnie. Tłumów w najbliższych latach w tym miejscu nie będzie. Miejska Pracownia Urbanistyczna przygotowała wprawdzie koncepcję zagospodarowania tego terenu, ale... - Aktualnie inwestycję zawieszono, z powodu braku uregulowanych spraw dotyczących własności prawnej gruntu, który należy do miasta, skarbu państwa i UTP - wyjaśnia Marta Stachowiak, rzeczniczka urzędu miasta.

Większe szanse na gości ma ukryte w chaszczach oczko między ul. Kamienną a Chodkiewicza. - MPU jest w trakcie sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który zasięgiem obejmuje właśnie to miejsce - zapewnia rzeczniczka.

Są i takie zbiorniki na terenie Bydgoszczy, którymi zajęło się miasto jakiś czas temu, teraz jednak nie są atrakcją dla bydgoszczan. Tak jest choćby z innym oczkiem w Fordonie, bliżej mostu na Wiśle, na terenie nazwanym parkiem Milenijnym. Dziś zarośniętym, pustym. - A mieszkańcy tego osiedla i całego miasta mogliby tutaj uprawiać sporty wodne - proponował prof. Borsuk.

Zamiast wodnych - najprędzej możemy liczyć na... rowerowe. - Miasto jest na etapie opracowywania koncepcji na budowę ścieżki rowerowej od Starego Miasta do mostu w Fordonie, która prowadzić będzie m.in. przez park Milenijny - podaje Stachowiak. Na ten cel gmina chce pozyska pieniądze z Unii Europejskiej, ale dopiero w ramach funduszy przeznaczonych na lata 2014-2020.

A jakie oczka Państwa zdaniem wymagają pilnego zagospodarowania?

(ak)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto