Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Camera Obscura 2009 [zapowiedź]

K
K
21 października rozpocznie się już szósta edycja, znanego wszystkim bydgoszczanom, festiwalu Camera Obscura.

Mieszkańcy naszego miasta przez kilka dni będą mogli obejrzeć kilkadziesiąt reportaży z całego świata. Zbliżająca się edycja zachęca nowymi rozwiązaniami i pomysłami organizatorów.  O tym co będzie działo się w tym roku na festiwalu więcej w rozmowie z samymi organizatorami. Na pytania odpowiadają  dyrektor festiwalu Remigiusz Zawadzki oraz koordynator biura festiwalowego Monika Wirżajtys.

MM: Jak narodziła się inicjatywa stworzenia festiwalu Camera Obscura?
- Remigiusz Zawadzki:
Pomysł zrodził się z rozmów z Leszkiem Ciechońskim reporterem Programu Drugiego, z którym miałem okazję współpracować. Leszek wspominał, że miał taki pomysł na festiwal dla reporterów, ponieważ czuje, że reporterzy są na festiwalach filmów dokumentalnych często niesłusznie pomijani. W momencie, kiedy wraz z Moniką założyliśmy Fundację Sztuki Art-House zajęliśmy się tym tematem. Chcieliśmy rozwinąć ten mglisty pomysł i stworzyć festiwal poświęcony sztuce reportażu, gdzie szczególny nacisk kładlibyśmy na reportaż, nie tylko jako stały element programów telewizyjnych, radiowych czy prasowych, ale reportaż jako źródło inspiracji w ogóle.

Co zmieniło się od pierwszej edycji festiwalu?
- Monika Wirżajtys:
Podstawowa kwestia to to, że na początku festiwal był ogólnopolski, od trzech lat jest festiwalem międzynarodowym, a w tym roku po raz pierwszy wprowadzamy dwa konkursy: konkurs międzynarodowy i konkurs polski. Wprowadziliśmy konkurs polski jako ukłon w stronę polskich reportażystów, dlatego że krótkie formy reportażu popularne są raczej u nas, w Polsce, i czasem trudno porównywać je z dłużymi reportażami zagranicznymi.

Do kogo adresowany jest ten festiwal?
- M.W.:
W zasadzie można powiedzieć, że do odbiorcy w każdym wieku. Jeśli chodzi o sam dobór reportaży, to są one zróżnicowane tematycznie. W repertuarze festiwalu znajdą się zarówno reportaże kierowane do młodego widza, jak też dla seniora. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Tegoroczny festiwal otwieramy multimedialną akcją na Placu Centralnym przy Galerii Drukarnia, gdzie każdy będzie mógł przyjść i podzielić się swoją historią. Akcja ta kierowana jest do wszystkich bydgoszczan - zarówno do tych, którzy mają coś do powiedzenia, jak i na tych, którzy chcą przeżyć jakąś przygodę.
Ważnym odbiorcą są kobiety, ponieważ w tym roku wyjątkowo dużo jest materiałów o kobietach i dla kobiet. Poza konkursem odbędzie się pokaz specjalny "7xK", jest to film dokumentalny autorstwa Remigiusza Zawadzkiego. Film opowiada o tym jak się rodzi kobiecość, jak rodzi się kobieca przyjaźń, ale też o tym jak dużo jest w kobietach siły. Myślę, że film ten może wielu kobietom się spodobać - i tym młodym, które dopiero uczą się kobiecości, i tym dojrzałym.

Czym, w tym roku, organizatorzy chcą zwabić bydgoszczan do uczestnictwa w festiwalu?
- M.W.:
Zapewne ciekawymi i bardzo różnorodnymi reportażami, ale także warsztatami i akcją uliczną pt. "Przyjdź na Plac Centralny i do Galerii DRUKARNIA i opowiedz nam swoją historię”. Wprowadzamy także pewne nowości. W ubiegłym roku dodaliśmy do repertuaru festiwalowego reportaż radiowy. W tym roku inicjujemy, intermedialną ekspozycją w teatrze, reportaż prasowy: będą pokazy reportaży, które będzie można czytać na ścianach i sufitach we foyer teatru. Natomiast w ramach warsztatów proponujemy międzynarodowy panel dyskusyjny na temat artystycznych form radiowych – „Artystyczna Forma Radiowa - sztuka audialna, wizualna, a może niepotrzebna?”. Może być on gratką zarówno dla słuchaczy, jak i dziennikarzy.

Ile reportaży będziemy mogli zobaczyć w tym roku?
- M.W:
W tym roku zaprezentujemy kilkadziesiąt reportaży, ale oprócz tego pokazy specjalne, reportaże prasowe, radiowe. Większość autorów reportaży przyjedzie do Bydgoszczy i zapewne będzie okazja, by we foyer porozmawiać z nimi, podzielić się własnymi spostrzeżeniami.

Wróćmy do akcji multimedialnej „Przyjdź na Plac Centralny i do Galerii DRUKARNIA i opowiedz nam swoją historię”. Na czym ma ona polegać?
- M.W.:
W ubiegłym roku otwieraliśmy festiwal akcją Graffiti, tutaj adresatem byli głównie młodzi ludzie. W tym roku postanowiliśmy pójść krok dalej, akcja ta ma również charakter uliczny, ale tym razem każdy będzie mógł opowiedzieć swoją historię, będzie również mógł zobaczyć jak powstaje fotokast, czyli fotoreportaż wzbogacony o dźwięk czy video. Chcemy już w środę, około godziny 18, pokazać gotowy fotokast, który stworzymy wspólnie z mieszkańcami miasta.

Jaka to ma być historia? Jakie są państwa oczekiwania?
- M.W.:
Wychodzimy z założenia, że każdy z ludzi ma swoją opowieść. Dlatego nie nastawiamy się na nic, raczej otwieramy się na ludzi i ich historie. Liczymy na ich otwartość i szczerość. Nie zamierzamy cenzurować w żaden sposób tych opowieści…

Czyli właściwie powstanie taki reportaż o Bydgoszczy i jej mieszkańcach…
- M.W.:
Można tak powiedzieć, bo właściwie powstanie reportaż w ścieżce dźwiękowej, a także w postaci fotograficznej, bo należy wspomnieć o tym, że te osoby, które będą wypowiadać się przed kamerą, staną się bohaterami portretów. Powstanie z tego jedna historia złożona z setek, może tysięcy głosów i zdjęć.

Chciałabym zajrzeć teraz do kuchni festiwalu i zapytać czym różni się organizacja szóstej edycji od pierwszej?
- M.W.:
Teraz już mamy sprawdzone metody pracy i sprawdzonych ludzi, z których wiele osób współpracuje z nami od początku trwania festiwalu. Jednak stres wciąż jest porównywalny, ale nic nie jest już takie nowe jak na początku. Wypracowaliśmy przez te wszystkie lata markę, która w tym momencie jest rozpoznawalna nie tylko w Bydgoszczy, ale i w całej Polsce. Z roku na rok powracają do nas również wolontariusze, co znacznie ułatwia nam pracę.

Czy wciąż jeszcze można zostać wolontariuszem?
- M.W.:
Tak, wciąż istnieje taka możliwość. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w środę 14.10 2009 na spotkanie w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej, w sali widowiskowej, o godzinie 18. Godzinę później zaplanowaliśmy Prolog Camera Obscura. Odbędą się projekcja filmu na temat rdzennych mieszkańców Kanady oraz spotkanie z autorką reportażu.

Czy po zakończeniu tej edycji ruszą przygotowania do kolejnej edycji? Będzie siódma edycja Camera Obscura?
- M.W.:
Tak, tak. Przygotowania ruszą na początku listopada, już w tej chwili mamy pomysły i plany związane z koleją odsłoną festiwalu.


PROGRAM FESTIWALU CAMERA OBSCURA

  • Gala Otwarcia Festiwalu: Plac Centralny przy Galerii DRUKARNIA, ul. Gdańska
  • Seanse festiwalowe: TEATR POLSKI im. Hieronima Konieczki (Duża i Mała Scena), al. Mickiewicza 2
  • Restauracja festiwalowa: iQ Restaurant, ul. Gdańska 49
  • Klub festiwalowy: Klub MORALIST, ul. Zygmunta Augusta 20

Poniedziałek, 19.10.2009
10.00 - 16.00

realizacja akcji multimedialnej z udziałem mieszkańców Bydgoszczy: „Przyjdź na Plac Centralny i do Galerii DRUKARNIA i opowiedz nam swoją historię” – ul. Gdańska

Wtorek, 20.10.2009

10.00 - 16.00

realizacja akcji multimedialnej z udziałem mieszkańców Bydgoszczy: „Przyjdź na Plac Centralny i do Galerii DRUKARNIA i opowiedz nam swoją historię” – ul. Gdańska

19.00 - 21.00

Pokazy filmów dokumentalnych w ramach ANEKSU do Festiwalu PRAPREMIER, Duża Scena TP:
19.00 - 20.00: „Dwie siostry” – reż. Jasna Krajinovič, Belgia, 57’
20.00 - 20.50: „Nie zrozum mnie źle, ale…” – reż. Adina Pintilie, Rumunia, 50’

Środa, 21.10.2009
14.00 – 17.30
kontynuacja akcji multimedialnej: „Przyjdź na Plac Centralny i do Galerii DRUKARNIA i opowiedz nam swoją historię” – tworzenie fotokastów na żywo – ul. Gdańska

18.00 – 19.00

Gala otwarcia Festiwalu: plenerowa projekcja gotowych fotokastów - Plac Centralny przy Galerii DRUKARNIA, ul. Gdańska

20.00 – 22.00
Pokazy specjalne filmów otwarcia, Duża Scena TP:
„Ostatnia książka Ryszarda Kapuścińskiego” – reż. Beata Hyży-Czołpińska, prod. TVP O/Białystok dla TV POLONIA, 56’
„Królik po berlińsku” – reż. Bartek Konopka, prod. MS Films, Polska /Niemcy 2009, 52’


Czwartek, 22.10.2009

11.00 – 13.10
konkurs międzynarodowy 1, Duża Scena TP:

11.00 - 11.55: „Liczył się tylko honor” - reż. Eugeniusz Szpakowski, prod. TVP O/Białystok dla TV POLONIA, 52’
12.15 – 12.40: „Cena wolności” - reż. Mateusz Mularski, prod. TVP O/Kraków, 22’
12.40 – 13.10: „Kto prowadzi grę wokół Aleksandra Gudzowatego?”  - reż. Przemysław Wojciechowski, prod. TVN, 28’

13.15–14.15 prezentacja reportaży i artystycznych form radiowych, Mała Scena TP:

"SŁOWA UTRACONE" - autor: Józef Wycisk, real. Jacek Kurkowski, Polskie Radio Katowice, 14"03”
"TO NIE BYŁ FILM" - autor: Julia Prus, real. Julia Prus, oprac. muz. Julia Prus, Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, 17"36"
"KOLEJNE 24 GODZINY" - autor: Maciej Jastrzębski, real. Maciej Jastrzębski, oprac. muz. Maciej Jastrzębski, Informacyjna Agencja Radiowa, 14"07"
"EUGENIKA. Opowieść o ludzkich marzeniach, o doskonałości i błądzeniu - część I," autor: Małgorzata Nabel, Konrad Stanglewicz, real. Tomasz Bubień, oprac. muz. Tomasz Bubień, Radio Zachód, 18"49"

14.30 – 16.35
konkurs ogólnopolski 1, Duża Scena TP:

14.30 – 14.50: „Krzyżackie gniazdo” - reż. Aleksandra Fudala-Barańska, prod. TVP/O Katowice, 20’
14.50 – 15.00: „110 tys. za leczenie” - reż. Paulina Bąk, prod. POLSAT-Interwencja, 10’
15.00 – 15.25: „Spadłem z nieba” - reż. Piotr Batycki, prod. TVP O/Kraków, 21’
15.45 – 16.00: „Celnicy kontra przemytnicy”  - reż. Piotr Owczarski, prod. TVP O/Olsztyn, 14’
16.00 – 16.20: „Złodzieje pociągowi” - reż. Edyta Krześniak, Krzysztof Spiechowicz, prod. TVN Uwaga!, 18’
16.20 – 16.35: „Okradziony załatwiony” - reż. Andrzej Tomczak, prod. A. Tomczak dla TVP, 14’

17.00 – 18.45
konkurs międzynarodowy 2, Duża Scena TP:

17.00 – 17.40: „Andrzej S. zawód psycholog” - reż. Edyta Krześniak, prod. TVN, 41’
17.55 – 18.45: „Złota rybka” - reż. Tomasz Wolski, prod. KIJORA/Studio Filmowe RABARBAR, 52’

19.00 – 20.40
konkurs międzynarodowy 3, Duża Scena TP:

19.00 – 19.45: „Children of Beslan – 5 Years on” („Dzieci Biesłanu - 5 lat później") - reż. Ewa Ewart, prod. BBC, Wlk. Brytania, 44’
20.00 – 20.40: „Pekin 2008” - reż. Dagmara Drzazga, prod. TVP O/Katowice, 40’

21.00 – 21.45
Specjalny pokaz pozakonkursowy, Duża Scena TP: Polska prapremiera filmu dok. „Siedem x K” - reż. Remigiusz Zawadzki, prod. Fundacja ART-HOUSE, 39’
21.45 – 22.30
Spotkanie z bohaterkami filmu „Siedem x K”

Piątek, 23.10.2009

11.00 – 13.05
konkurs międzynarodowy 4, Duża Scena TP:

11.00 – 11.30: „Where is Heaven Actually?” („Gdzie właściwie jest niebo?") - reż. Ina Reuter, prod. WDR: “Hier und Heute”, Niemcy, 29’
11.30 – 12.00: „Życiorysy z bliznami” - reż. Agnieszka Świdzińska, prod. TVP O/Katowice, 31’
12.15 – 13.05: „Tiananmen: 20 Years After the Massacre” („Tiananmen: 20 lat po masakrze") -  reż. Thomas Weidenbach, Shi Ming, prod. WDR/ARTE, Niemcy, 52’

13.15–14.15 prezentacja reportaży i artystycznych form radiowych, Mała Scena TP:

"PATUNIA" - autor: Żaneta Walentyn, Marek Rzepa, real. Żaneta Walentyn, Marek Rzepa, oprac. muz. Ewa Dąbrowska, Polskie Radio PiK, 13"51"
"WCIĄŻ DZWONI O DZIESIĄTEJ" - autor: Michał Słobodzian, real. Marek Rzepa, Polskie Radio PiK, 16"34"
"ZAKAZANY KLARNET" - autor: Małgorzata Żerwe, real. Jarosław Zorn, oprac. muz. Małgorzata Żerwe, Jarosław Zorn, Radio Gdańsk, 9"20"
"TO NASZA MŁODOŚĆ" - autor: Joanna Sikorzanka, real. Andrzej Papajak, Polskie Radio Łódź, 16"55"

14.30 – 16.45
konkurs ogólnopolski 2, Duża Scena TP:

14.30 – 14.50: „Obywatelka Dorotka”, reż. Brygida Frosztęga-Kmiecik, Izabela Szukalska, prod. TVP/O Katowice, 20’
14.50 – 15.00: „Jak zginął ksiądz Zych?”, reż. Rafał Zalewski, prod. POLSAT- Interwencja, 11’
15.05 – 15.15: „Dlaczego Smerfetka płacze?”, reż. Joanna Frydrych, prod. Grupa Medialna Frydrych dla TVP, 10’
15.15 – 15.35: „Boję się tylko Pana Boga”, reż. Bożena Klimus, Jan Zub, prod. TVP O/Katowice, 18’
15.50 - 16.10: „Jak CBA polowało na wiceministra sprawiedliwości”, reż. Bertold Kittel, Jarosław Jabrzyk, prod. TVN, 18’
16.10 – 16.30: „Testament”, reż. Anna Świderska, Sylwia Nieckarz, prod. TVP O/Opole, 21’
16.35 – 16.45: „Matka”, reż. Wiesław Paluch, prod. Superconic Production, 10’
17.00 – 17.50: „In Love at Old Age: Gré and Jaap” („Zakochani na starość: Gré i Jaap") część 1 – pokaz poza konkursem – Duża Scena TP, reż. Frans Bromet, prod. Bromet & Dochters, Holandia, 50’

18.00 – 18.50
konkurs międzynarodowy 5, Duża Scena TP:
18.00 – 18.50: „In Love at Old Age: Gré and Jaap” („Zakochani na starość: Gré i Jaap") część 2, reż. Frans Bromet, prod. Bromet & Dochters, Holandia, 48’

19.15 – 20.45
konkurs międzynarodowy 6, Duża Scena TP:

19.15 – 20.10: „Mężczyzna po czterdziestce woli być przemytnikiem”, reż. Marcin Mamoń, prod. TVN, 56’
20.15 – 20.45: „Temple Hair” („Świątynne włosy"), reż. Rebecca Gudisch, Gönke Harms, prod. WDR: “Hier und Heute”, Niemcy, 29’
21.00 – 22.30
Pokaz specjalny festiwalu FIGRA, Duża Scena TP:
"Clavel, l"enfant numéro 13" („Clavel, dziecko nr 13"), dir. Antoine Léonard-Maestrati, prod. BCI Communication avec la participation de France 3 Méditerrannée, Francja, 52"

Sobota, 24.10.2009

11.00 – 11.45
konkurs Młodych Talentów, Duża Scena TP
12.00 - 13.00 prezentacja reportaży i artystycznych form radiowych, Mała Scena TP
„Pokój z widokiem na wojnę polsko – jaruzelską” – słuchowisko – autor: Feliks Netz, reż. Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna Jacek Kurkowski
13.30-15.30
panel dyskusyjny Mała Scena TP: „Artystyczna Forma Radiowa - sztuka audialna, wizualna, a może niepotrzebna ?”
16.00 – 17.00 prezentacja reportaży i artystycznych form radiowych, Mała Scena TP
„Mimesis” - słuchowisko – reż. Paweł Łysak, real. Marek Rzepa, współpraca Sławomir Nowak
17.30 – 19.00
Pokaz Specjalny, Mała Scena TP
20.00 – 22.00
Gala wręczenia nagród i pokaz filmów nagrodzonych, Duża Scena TP

Na wszystkie projekcje, prezentacje i dyskusje festiwalowe oraz Gale: Otwarcia i Zakończenia Festiwalu wstęp wolny!

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.
Więcej informacji: www.cameraobscura.pl

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto