Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czadu nie czuć, nie widać i nie słychać. W zeszłym roku zabił 7 osób

Katarzyna Paczewska
Broń się! Wietrz dom, nie zasłaniaj kratek wentylacji, dokonuj też przeglądów okresowych przewodów kominowych
Broń się! Wietrz dom, nie zasłaniaj kratek wentylacji, dokonuj też przeglądów okresowych przewodów kominowych Jarosław Jakubczak
Co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub dymie. To błąd, który może kosztować nas życie.

Tlenek węgla (czad), powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów (w tym paliw), który zachodzi przy niedostatku tlenu w otoczeniu. Blokuje dostęp tlenu do organizmu - zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym wdychaniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

- Od 1 września 2016 r. do 31 marca 2017 r. w Kujawsko-Pomorskiem miało miejsce 199 zdarzeń z tlenkiem węgla. Ofiar śmiertelnych było 7, a rannych 145 - wylicza st. kpt. Arkadiusz Piętak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. - W tym roku (1 września - 24 października) było 30 takich zdarzeń. 12 osób zostało rannych. Nikt nie zmarł.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

- W samej Bydgoszczy od września tego roku do dzisiaj mieliśmy 6 zdarzeń - wylicza kpt. Aleksandra Starowicz z Komendy Miejskiej PSP w Bydgoszczy. - U 3 osób pojawiły się objawy zatrucia tlenkiem węgla. Dodatkowo poza sezonem grzewczym (od maja do końca sierpnia), mieliśmy 7 zdarzeń z tlenkiem węgla, w wyniku czego u 2 osób doszło do zatrucia.

Zimą czad atakuje, gdy grzejemy, gdy piece i instalacje nie są sprawne. Tlenek węgla pojawia się też w łazienkach w wyniku niesprawnego działania piecyków do ogrzewania wody.

Nie bagatelizujmy objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być one sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem. Przewietrz pomieszczenie i zasięgnij porady lekarskiej. Można zabezpieczyć się również czujnikiem czadu. Warto, bo to niewielki wydatek, który może uratować nam życie.

W piątek (w godz. 11-12.30) nasza gazeta organizuje debatę „Chrońmy środowisko”. Eksperci będą rozmawiali m.in. o smogu dręczącym i zabijającym ludzi. Zapraszamy do jej śledzenia na fanpagu „Pomorskiej”.

Pogoda na dzień (26.10.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto