Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Daj żyć żabie wiosną!

Dorota Kowalewska
Dorota Kowalewska
Akcja przenoszenia żab w miejsca lęgowe
Akcja przenoszenia żab w miejsca lęgowe Jarosław Pruss/Gazeta Pomorska
W piątek dzieci pomagały żabom w Myślęcinku dotrzeć bezpiecznie do miejsc lęgowych. To akcja „Daj żyć żabie wiosną!”

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy rozpoczęło akcję przenoszenia żab w miejsca lęgowe.
- Wczesną wiosną płazy budzą się ze snu zimowego i rozpoczynają wędrówkę do miejsc rozrodu - mówi Olechna Wojtecka z Centrum Edukacji. - Obok nas są dwa stawy. Górny i dolny. Samice żab przenoszą samce na grzbiecie do dolnego stawu, gdzie przyjdą na świat małe kijanki. W czasie tej wędrówki wiele żab ginie. Pod kołami samochodów, rowerów czy ludzkimi butami. Chcemy uświadomić dzieciom, że płazy są bardzo ważne w naszym ekosystemie i powinniśmy je chronić przed wyginięciem. Stąd właśnie pomysł akcji „Daj żyć żabie wiosną!” - dodaje Wojtecka.

Skąd się bierze żaba?
Dzieci wysłuchały najpierw wykładu o tym, jakie ważne są płazy dla naszego środowiska, a potem pomagały w przenosinach żab do dolnego stawu.
- Nie wiedziałem, że żaba musi tyle się nachodzić, jeśli chce mieć małe kijanki - opowiada z przejęciem dziesięcioletni Wojtek. - i na dodatek nosić pana żabę na własnych plecach!
Maluchy dowiedziały się też o kilku innych tajemnicach z sekretnego życia żab. Na przykład tego, że gdy kijanki już dorosną i przekształca się w duże żaby, zew natury każe im odbywać drogę, jaką przebyli ich rodzice, ale w drugą stronę. Odbywa się więc kolejny marsz żaby w Myślęcinku, ale w stronę górnego stawu.
Później dzieci miały jeszcze czas na zabawy dydaktyczne i spędzenie kilku chwil przy ognisku. W parku zostało powieszone wiele plakatów, które informują o akcji z napisem „Uwaga żaby”.

Akcja zostanie powtórzona w przyszły piątek, 8 kwietnia w godzinach od 9 do 13. Można jeszcze zgłosić swój udział w CEE pod numerem telefonu 52 328 00 01.

Projekt „Nie znikaj”
Centrum Edukacji Ekologicznej ma wiele planów związanych z edukowaniem najmłodszych mieszkańców miasta. Kolejny ich projekt rusza już wiosną.
- Zapraszamy nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w bezpłatnych warsztatach - mówi Wojtecka. - Są one realizowane w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Nie znikaj”. Jego celem jest przekazanie w ciekawej formie wiedzy na temat różnorodności otaczającej nas przyrody i zagrożeń związanych z jej utratą. Chcemy, aby uczestniczyło w nim jak najwięcej osób. Każdy nauczyciel, który byłby zainteresowany, proszony jest o kontakt - dodaje Wojtecka.
Szczegóły projektu można znaleźć na stronie internetowej organizatora konkursu www.zrodla.org lub stronie projektu www.bioroznorodnosc.edu.pl



od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto