Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożywotnia renta za mieszkanie? Nie chcecie?

Redakcja
Renta za mieszkanie Około 400 osób w kraju przekazało do tej ...
Renta za mieszkanie Około 400 osób w kraju przekazało do tej ... sxc.hu
Około 400 osób w kraju przekazało do tej pory swoje mieszkania w zamian za dożywotnią rentę - policzył rząd. W naszym regionie na ten krok zdecydowało się kilkunastu mieszkańców. Powstał pierwszy raport o rynku odwróconej hipoteki.

Raport nie obejmuje jednak wszystkich instytucji, przedstawiających taką ofertę. Przygotowała go Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Zestawienie obejmuje dane dotyczące tylko jej członków. Do konferencji należą dwa fundusze hipoteczne: DOM oraz Familia. Oba fundusze mają (na koniec 2013 r.) 283 aktywne umowy.

Tymczasem jesienią ubiegłego roku, podczas prac nad założeniami do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym rząd informował, że takich umów w kraju podpisanych było 381. Z kolei raport Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z września ubiegłego roku wykazuje, że firm, które oferują dożywotnią rentę w zamian za mieszkanie jest siedem. Raport KPF obejmuje dane za dwa ostatnie lata: 2011-2013. W tym czasie liczba umów zawartych przez dwa fundusze hipoteczne wzrosła z 96 do 283. Ile umów zawarto w poszczególnych województwach - tego autorzy nie podają. Pokazują jedynie procentowy ich udział w całości.

Z naszych obliczeń wynika, że w Kujawsko-Pomorskiem dwa fundusze hipoteczne mają najprawdopodobniej 13 podpisanych umów. Najwięcej umów (29,7 proc.) jest w woj. mazowieckim, ale to i tak niewiele ponad 80. Suma wypłaconych przez te lata seniorom rent to nieco ponad 5 mln zł. Hasło „renta za mieszkanie” ciągle budzi wiele emocji. Skrajnych. Ciągle nie ma ustawy, która regulowałaby zasady oferowania i wypłacania dożywotniej renty w zamian za prawo własności mieszkania. Nie ma też ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Wszystkie do tej pory zawierane umowy bazują na Kodeksie cywilnym.

Rząd ciągle pracuje nad dwoma projektami ustaw: o odwróconym kredycie hipotecznym oraz o dożywotniej rencie. Pierwszym z projektów na początku marca zajął się Komitet Stały Rady Ministrów. Dopatrzył się nieścisłości w proponowanych przepisach, zastrzeżenia zgłosił też UOKiK oraz NBP. Minister zdrowia postuluje, by zabronione było oferowanie odwróconego kredytu seniorom przebywającym w szpitalach, sanatoriach czy przychodniach.

Nie jest jeszcze ustalone, kiedy projekt trafi po obrady Rady Ministrów. Dopiero po przyjęciu przez nią może być skierowany do Sejmu. Natomiast projektem ustawy o dożywotniej rencie rząd ma zająć się w II kwartale. Wiadomo jednak, że instytucje, które będą chciały oferować dożywotnią rentę, będą musiały mieć zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego i spełniać określone wymogi.

(jz)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto