Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

EWUŚ sprawia kłopoty studentom

Redakcja
Mimo że się uczą, system rejestracji w przychodniach widzi ich ...
Mimo że się uczą, system rejestracji w przychodniach widzi ich ... Lech Kamiński
Mimo że się uczą, system rejestracji w przychodniach widzi ich jako nieubezpieczonych. Powody są różne. ?Ale efekt zawsze taki sam - problemy z zapisem do lekarza.

Funkcjonujący od początku roku eWUŚ miał ułatwić rejestrację. Niestety, w przypadku uczniów i studentów można raczej mówić o uciążliwości systemu.

Okazuje się bowiem, że mimo ubezpieczenia, wielu z nich ma spore trudności z zapisem do lekarza.

Mowa głównie o studentach, którzy podpisują umowę o pracę lub zlecenie. Problem pojawia się po zakończeniu takiej umowy (nawet, jeśli trwała ona zaledwie kilka dni). - Moje zlecenie opiewało na tydzień - opowiada Mateusz, student historii z Torunia. - Jakiś czas później poszedłem do przychodni, ale powiedziano mi, że nie jestem ubezpieczony.

Dlaczego? W takiej sytuacji student powinien iść do dziekanatu i zgłosić fakt tymczasowej pracy. - Uczelnia ubezpieczy go ponownie - dodaje Jan Raszeja, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kłopot mogą mieć też uczniowie, którzy ukończyli 18 lat. Wraz z wejściem w pełnoletność, eWUŚ podświetli ich nazwisko na czerwono, sygnalizując tym samym brak ubezpieczenia.

- W aktualnym stanie prawnym dziecko kończące 18 lat przestaje mieć tytuł do ubezpieczenia przy ubezpieczonym rodzicu - mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Jeżeli nadal się uczy, może być ubezpieczone, ale pod warunkiem ponownego zgłoszenia do ubezpieczenia. Niestety, wielu rodziców o tym nie wie - dodaje Krajewski.

Dlatego, jak wskazuje dalej, taka procedura mogłaby być znacząco uproszczona, gdyby szkoły (w tym uczelnie), miały obowiązek przekazywania informacji o uczniach kończących 18. rok życia do ZUS, KRUS i NFZ. - Na tej podstawie odpowiedni urząd dokonywałby automatycznej korekty zgłoszenia do ubezpieczenia - podkreśla Jacek Krajewski.

Z kolei uczniowie szkół średnich, którzy kończą edukację, mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej jeszcze przez cztery miesiące. Niestety, przepisy nie precyzują jasno, czy od 31 sierpnia - dnia zakończenia roku szkolnego, czy też od 26 kwietnia, kiedy odbierane są świadectwa ukończenia szkoły.

To nie jedyna luka prawna, która utrudnia życie młodym pacjentom. Z darmowego leczenia przez sześć miesięcy mogą bowiem korzystać studenci, którzy właśnie kończą naukę. Tymczasem w dniu obrony zostają oni wyrejestrowani z ubezpieczenia przez uczelnię. Informacja taka trafia natychmiast do ZUS, stąd zaś do eWUŚ. W efekcie absolwent widnieje w systemie jako nieubezpieczony. Propozycję nowelizacji prawa w tym zakresie przedstawiła Ministerstwu Edukacji Narodowej Federacja Porozumienie Zielonogórskie. Informacja trafiła także do resortu zdrowia.

Marta Pieszczyńska


Zobacz też:

Kino z MM - zapisz się!

Remonty dróg

Plac Teatralny w 3D

Długa "do rozbiórki"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto