Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdy nie ma nadziei na zaspokojenie pragnienia

Marta Czarnecka
Marta Czarnecka
Dziś w Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbędzie się premiera spektaklu "Łaknąć" kontrowersyjnej Sarah Kane w reżyserii Łukasza Chotkowskiego.

- Sarah Kane jest dla mnie jedną z najważniejszych autorek sztuk teatralnych, która zrewolucjonizowała teatr poprzez radykazlim formy i treści - mówi reżyser Łukasz Chotkowski.

Tekst obrośnięty legendą niewystawialności, przepełniony czarnym humorem i ironicznością z całą pewnością różni się od innych sztuk napisanych przez Sarah Kane. Jak mówią twórcy, "Łaknąć" to głos sprzeciwu, krzyk. Spektakl stanowi wypowiedź pokoleniową, na którą składają się strzępki wspomnień bohaterów i przeplatane monologi.

- Młodzi w dzisiejszym świecie nie mają realnego wroga. Stąd adrenalina kumuluje się w człowieku i często obraca się przeciwko niemu - dodaje Chotkowski.

Sztuka porusza również problem głębokiego braku komunikacji międzyludzkiej. Według aktorów, spektakl stanowi nie tylko ogromne wyzwanie artystyczne, lecz przede wszystkim życiowe.


Sarah Kane

Łaknąć

Crave, w nowym tłumaczeniu Jerzego Korpantego
reżyseria Łukasz Chotkowski
scenografia Justyna Łagowska
muzyka na żywo Piotr Bukowski
video Michał Januszaniec
rysunki Agnieszka Pasierska
koordynator projektu Anna Włodarska

występują: Dominika Biernat, Anita Sokołowska, Michał Czachor, Mateusz Łasowski oraz statystki i statyści


Sarah Kane - ur. 3 lutego 1971 w Essex, zm. 20 lutego 1999 w Londynie, angielska dramatopisarka. Jej kontrowersyjna twórczość zajmowała się tematami takimi jak: śmierć, seks, przemoc i choroba psychiczna. Sztuki były pełne krwi, cierpienia i perwersji. Została uznana za autorkę przekraczających wszelkie normy sztuk teatralnych. Sarah Kane została przedstawicielką nurtu teatralnego nazywanego nowym brutalizmem. Przez większość swego życia chorowała na psychozę maniakalno-depresyjną. W lutym 1999 r. znalezniono ją powieszoną na drzwiach od toalety.


Czytaj też:


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto