Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Genetyka pozwala odkrywać zagadki przeszłości

Dorota Kowalewska
Dorota Kowalewska
Collegium Medicum zaprasza na kolejny wykład z cyklu Medyczna Środa. Tym razem posłuchamy o odkrywaniu zagadek za pomocą analizy DNA.

Tomasz Grzybowski, profesor w Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum, prowadzi badania, które mają dać odpowiedź na pytanie: „Skąd pochodzimy. Jakie są nasze korzenie?” Ale czy na podstawie analizy DNA nieznanego mieszkańca Europy można wnioskować o jego pochodzeniu geograficznym?
- Okazuje się, że do pewnego stopnia tak, gdyż pewne cechy naszego genomu są ściśle skorelowane z miejscem naszego urodzenia – mówi Grzybowski. - Zbadanie DNA współczesnych populacji dostarcza wielu informacji na temat ich przeszłości. Przykładowo, w różnych okresach prahistorii nasi przodkowie wędrowali z południa Europy na północ kontynentu. W wyniku pierwszej, paleolitycznej fali migracji (ok. 45 tys. lat temu) Europa została zasiedlona przez pierwszych ludzi współczesnych (myśliwych-zbieraczy), następnie miała miejsce ponowna ekspansja ludności na północ z tzw. refugiów lodowcowych na terenach południowej Europy po szczycie ostatniego zlodowacenia (ok. 18 tys. lat temu), wreszcie rozpoczęła się fala osadnictwa neolitycznego z Bliskiego Wschodu (ok. 10 000 lat temu) kojarzona z upowszechnieniem rolnictwa w Europie. Okazuje się, że wszystkie te migracje zostawiły swój mniej lub bardziej wyraźny ślad w puli genowej Starego Kontynentu - dodaje Grzybowski

Możliwe jest również odtworzenie całkiem, (bo mających miejsce zaledwie kilka tysięcy lat temu) epizodów z historii populacji. Należy do nich chociażby ukształtowanie pul genowych grup ludzkich, które dały początek współczesnym Słowianom - najliczniejszej i najszybciej rozprzestrzeniającej się grupie ludności mówiącej językami indoeuropejskimi w Europie Środkowej i Wschodniej.
Prof. Grzybowski zilustruje swoje rozważania wynikami analiz genetycznych przeprowadzonych w Zakładzie Genetyki Molekularnej i Sądowej na grupie około 5 000 osób z ponad 25 grup etnicznych Europy i Azji.
Środa, 28 kwietnia, godzina 18. Aula, ul. Jagiellońska 13.
Wstęp wolny.

Zobacz też:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto