Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie tylko geny decydują o tym, że jest się ojcem

Dorota Kowalewska
Dorota Kowalewska
Bywa jednak tak, że ustalenie tego, czy wychowuje swoje własne dziecko jest dla mężczyzny bardzo ważne. Można to sprawdzić w bydgoskim Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum.

Miłość do dziecka nie ma nic wspólnego z genami. Wie to każdy, kto ma dzieci. Więź, która się rodzi to powolny proces. Kochamy dzieci, o których mamy pewność, że są biologicznie nasze. I te adoptowane, przysposobione. Podobne do nas i takie, które w niczym nas nie przypominają. Bywaj jednak tak, że ustalenie, że dziecko ma nasze geny jest bardzo ważne. Szczególnie dla mężczyzn. Zakład Medycyny Sądowej w Bydgoszczy od lat wykonuje takie badania.
Jeszcze kilka lat temu nie można było ze stuprocentową pewnością ustalić biologicznych rodziców. Naukowcy brali pod uwagę dowody z badań antropologicznych, analizowali możliwość poczęcia dziecka we wskazanym okresie. Rozwój medycyny pozwolił na badanie grup krwi, ale skuteczność tych badań nadal była bardzo niska. Przełom nastąpił dzięki genetyce.
Każdy z nas ma niepowtarzalne DNA. Wyjątkiem są bliźnięta jednojajowe. Pobieranie próbek do badań jest łatwe i szybkie. Wystarczy niewielka ilość nabłonka z jamy ustnej dziecka i rodziców. Przeprowadzane analizy polegają na porównaniu tzw. profilu genetycznego dziecka z profilem uzyskanym od matki i domniemanego ojca. Profil genetyczny składa się z opisanych komputerowo fragmentów DNA przedstawionych w postaci pików. Jeżeli dane dziecko jest potomkiem badanej kobiety i badanego mężczyzny, to w jego profilu znajdują się fragmenty DNA (piki) obecne w profilu genetycznym każdego z nich. Jeżeli zaś w profilu genetycznym dziecka nie występują fragmenty występujące w profilu domniemanego ojca, to można wykluczyć ojcostwo tego mężczyzny. Nawet, jeśli nie można pobrać do badań próbek od jednego z rodziców nie jest to problemem. Do badań pobiera się materiał pobrany od dalszych krewnych.

Badania dają odpowiedzi tym, którzy chcą lub muszą mieć pewność, że wychowują i kochają swoje biologiczne dziecko. Ale nie mają nic wspólnego z miłością do tego dziecka. Bo uczucie, na szczęście, jest niezależne od genów.

Więcej na ten temat znajdziecie na stronie Zakładu Medycyny Sądowej: zgms.cm.umk.pl.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto