Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gry Tomka z widzeniem

Ewa Piątek
Ewa Piątek
5 czerwca w piątek o godzinie 18 w krakowskiej galerii Foto-Medium-Art odbędzie się wernisaż indywidualnej wystawy Tomasza Dobiszewskiego, z pochodzenia bydgoszczanina, zatytułowanej „Against Seeing”. Wystawę można oglądać do 31 lipca 2009 roku.

Ekspozycja „Against Seeing” jest złożona z najnowszych prac artysty i skoncentrowana wokół problemu niewidzialności lub niedostępności obrazu fotograficznego i filmowego. Niewidoczne czy też ukryte obrazy w pracach Dobiszewskiego percypowane mogą być w nietradycyjny sposób, w którym zmysł wzroku odgrywa drugorzędną rolę. Wiedzę na temat artystycznej reprezentacji można czerpać za pośrednictwem słuchu, ruchu lub intuicji.

Badaniom artystycznym Tomasza Dobiszewskiego towarzyszy głęboka znajomość specyfiki klasycznej fotografii, filmu i mediów cyfrowych. W pracach, które są dowodami procesów artystycznego oswajania mediów, nie poprzestaje na czysto konceptualnych strategiach poznawczych, lecz wzbogaca dyskurs o elementy pozaintelektualne, jak na przykład wrażenia zmysłowe i poznanie intuicyjne. Łączy ze sobą komunikaty czytelne dla różnych zmysłów człowieka (dźwięk z obrazem), a eksperymentując z fizjonomią widzenia czy słyszenia, z jednej strony dąży do pełniejszego i całościowego przekazu, z drugiej zaś, jakby złośliwie czy może ironicznie, pozbawia widza możliwości poznania istoty dzieła.

Instalacje z cyklu „Hidden Trias” (2006-2009) są dokumentami podróży, które artysta odbywał w ostatnich latach i mimo, że wykonane przy użyciu najpopularniejszej technologii fotograficznej są niewidoczne, ale … słyszalne. Pozostają również pamiątką performatywnej kreacji. Z kolei fotografie zatytułowane „Movemental” (2009) powstały w oparciu o destrukcję wyobrażeń współczesnych i dawnych wnętrz. Rozdrobnione kształty i przestrzeń tam widoczne, inne niż pełne formy przedmiotów, pozostają rozpoznawalne dzięki podstawowym przyzwyczajeniom i wiedzy widza w zakresie percepcji rzeczywistości i przestrzeni.

Krótkie prezentacje wideo zatytułowane „Timing” (2008/2009) są zapisami filmowymi banalnych czynności z przypisaną im charakterystyczną dla komputera funkcją, która bada postęp trywialnego scenariusza zachowań „aktorów”. Funkcja postępu ujawnia proces głęboko przed nami ukryty, bo tak oczywisty, że można pomyśleć, że nie istotny.

Kuratorem wystawy jest Krzysztof Siatka.

Tomek zapytany o związki z Bydgoszczą mówi, że choć formalnie jest już wrocławianinem, nie zapomina o korzeniach:
- Świadczą o tym utrzymywane licznie kontakty, częsta współpraca z bwa, czy pomoc przy organizacji Biennale Fotografii Bydgoskiej.
Przypomnijmy, że Tomasz Dobiszewski był tez jednym z jurorów konkursu Szklarnia 2008 w Bydgoszczy.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto