Inauguracyjna porażka Franz Astorii

Astoria Bydgoszcz
Beniaminek I ligi był blisko pokonania Budimpex Polonii Przemyśl, jednak po słabej IV kwarcie bydgoszczanie zeszli z parkietu pokonani 60:68. Przed rozpoczęciem spotkania odbyło się uroczyste pożegnanie Przemysława Gierszewskiego, który po wielu latach spędzonych na koszykarskich parkietach postanowił zakończyć karierę zawodniczą.

Koszykarze Franz Astorii wracają na parkiety ligowe

Naszego wychowanka żegnali działacze, sponsorzy i kibice Astorii, której popularny „Kojot” jest wychowankiem. Oczywiście nie żegna się on z koszykówką, od tego sezonu Przemek zajął się szkoleniem w naszym klubie młodych koszykarzy w kategorii Juniora i Juniora Starszego.

Po tej uroczystości przyszedł czas na pierwszy gwizdek sezonu 2012/2013. Bydgoszczanie rozpoczęli składem takim, w jakim kończyli poprzedni. Piątka Adrian Barszczyk, Mateusz Bierwagen, Dorian Szyttenholm, Sebastian Laydych i Paweł Lewandowski rozpoczęła od prowadzenia 3:0 po „trójce” tego ostatniego. Już w 4 minucie na parkiecie pojawili się Filip Małgorzaciak i Piotr Czaplicki, bowiem Barszczyk i Laydych mieli już po 2 faule, zresztą w I kwarcie cała drużyna Franz Astorii uzbierała ich aż 12.

Mimo wymuszonych szybkich zmian gospodarze utrzymywali prowadzenie, a kiedy na początku II kwarty Laydych trafił za 3 pkt prowadziliśmy już 25:13. O czas poprosił wówczas Maciej Milan. Goście nie grali złego basketu, fatalnie jednak pudłowali. Mimo przewagi wzrostu nie potrafili skutecznie kończyć akcji pod koszem a i z dystansu nie grzeszyli skutecznością. Przerwa w grze na niewiele się zdała drużynie z Przemyśla. Wynik I połowy równo z syreną oznaczającą jej koniec ustalił Piotr Czaplicki. Franz Astoria prowadziła 35:25.

Po zmianie stron kolejne 5 punktów zdobył Mateusz Bierwagen, prowadziliśmy najwyżej w tym meczu – 40:25. Goście jednak nie składali broni, powoli i mozolnie zmniejszali przewagę, szczególnie że z uwagi na zmęczenie i faule trener Jarosław Zawadka trzymał większość wyjściowego składu na ławce rezerwowych.

W 25 minucie Budimpex Polonia doskoczyła do wyniku 46:40, ale dzięki wielkiej ambicji i skutecznej grze pod koszem po III kwarcie utrzymujemy prowadzenie 55:45. W ostatnich 10 minutach obraz gry zmienił się diametralnie. Kwartę „trójką” otworzył Tomasz Zabłocki. Kiedy chwilę później w ostatniej sekundzie akcji Tomasz Przewrocki także trafia z dystansu, Franz Astoria prowadziła już tylko 57:54. Strata przewagi spowodowała, iż w szeregi naszej drużyny wkradł się chaos i nerwowość.

Na 5 minut przed końcem spotkania goście objęli pierwsze prowadzenie w tym meczu. Chwilę później za 5 przewinień parkiet musiał opuścić Dorian Szyttenholm, a na domiar złego sędziowie odgwizdali Patrykowi Rąpalskiemu faul techniczny. W tym momencie goście prowadzili już 59:62 i kiedy w kolejnych dwóch akcjach Tomasz Zabłocki trafił dwukrotnie zza linii 6,75 m było wiadomo, że jest po meczu.

Szkoda wczorajszej porażki. Nasza drużyna wykonała kawał ciężkiej pracy, aby wygrać to spotkanie. Mimo braku centymetrów pod koszem (zbiórka przegrana 38:50), nasi gracze nadrabiali ambicją i wolą walki. Wiele zdobytych punktów kosztowało nas sporo wysiłku, co widać było w końcówce tego meczu. Szkoda, że w ostatnich minutach najpierw sędziowie doprowadzili do kuriozalnej sytuacji, a później nie potrafiliśmy upilnować znanego z „trójek” Tomasza Zabłockiego. Jednak jeśli w przeciągu całej kwarty (a szczególnie ostatniej) zdobywa się zaledwie 5 punktów to o zwycięstwie raczej nie może być mowy. Już w środę gramy kolejny mecz, i to kolejny na własnym parkiecie. Tym razem naszym przeciwnikiem będzie Śląsk Wrocław. Początek spotkania o godzinie 19.00.

Franz Astoria Bydgoszcz – Budimpex Polonia Przemyśl 60:68 (18:13, 17:12, 20:20, 5:23)
** Franz Astoria**: Bierwagen 14 (1x3), Lewandowski 10 (2x3, 10 as.), Szyttenholm 10, Laydych 10 (2), Barszczyk 2 oraz Robak 4, Rąpalski 4, Czaplicki 4, Małgorzaciak 2, Andryańczyk 0.

Budimpex Polonia: Bal 11 (1x3), Kukiełka 9 (1), M. Musijowski 9, Wyka 7, Mikołajko 2 oraz Zabłocki 13 (3), Kolowca 9, Przewrocki 5 (1), Płocica 3, Machowski 0, J. Musijowski 0.