Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kompania Janusza Brzozogłowego zaprasza

Kompania Janusza Brzozogłowego
Kompania Janusza Brzozogłowego
1 kwietnia o godz. 16:30 Kompania Janusza Brzozogłowego zaprasza do Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG na projekcję filmu "Oblężenie Zamku Bydgoskiego - Post Factum".

Projekcja połączona będzie z otwartą dyskusją temat roli Zamku Bydgoskiego w kształtowaniu świadomości historycznej bydgoszczan.

Program spotkania:
1. Przywitanie gości oraz przedstawienie organizatorów "Oblężenia 2008"
2. Omówienie celu organizacji widowiska historycznego "Oblężenie Zamku Bydgoskiego 2009"
3. Projekcja filmu "Oblężenie Zamku Bydgoskiego 1409 - Post Factum"
4. Otwarta dyskusja

Wydarzenie jest pierwszym z cyklu, który ma na celu promocję Zamku Bydgoskiego i przybliżenie jego roli w historii Polski i naszego miasta. Finałem całego cyklu ma być inscenizacja, która odbędzie się w ostatni weekend sierpnia.

W 1895 roku bezpowrotnie wyburzono ostatnie relikty Zamku Bydgoskiego. W czasach swojej świetności należał on do największych twierdz Królestwa Polskiego, a w jego murach gościli królowie, książęta, dostojnicy oraz najwybitniejsi rycerze. Strategiczne położenie czyniło z niego ważny element systemu obronnego północnej granicy Polski, niejednokrotnie na przestrzeni wieków toczono o niego zażarte boje. Od momentu rozbiórki pamięć o wspaniałej bydgoskiej warowni stopniowo zacierała się w pamięci bydgoszczan. Dodatkowo, po zasypaniu fosy oraz niwelacji dawnego wzgórza zamkowego nie pozostał żaden trwały element, świadczący o jego obecności w tym miejscu. Po przeszło 100 latach już tylko niewielka liczba mieszkańców naszego miasta zdaje sobie sprawę z dawnego istnienia zamku, nie mówiąc już o wskazaniu jego lokalizacji czy architekturze. Pierwszym krokiem mającym na celu zmianę takiego stanu rzeczy było widowisko historyczne ,,Oblężenie Zamku Bydgoskiego 1409”, które odbyło się w dniu 20 września 2008 roku na terenie ,,Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku” w Myślęcinku. Upamiętniało ono szturm Władysława Jagiełły na Zamek Bydgoski. Rzecz działa się w październiku 1409 roku, podczas Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim. Organizatorem inscenizacji było Koło Naukowe Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Gospodarki oraz bractwo rycerskie “Kompania Janusza Brzozogłowego” wspierane przez Wyższą Szkołę Gospodarki, ,,Bractwo Rycerskie Kasztelanii Bydgoskiej” i brać rycerską Królestwa Polskiego. Projekt był realizowany pod merytoryczną opieką bydgoskiego środowiska naukowego. W jego przygotowanie i realizację włączyli się m.in.: historyk dr Marek Chamot i archeolog Robert Grochowski. W rekonstrukcji oblężenia zamku wzięło udział blisko 30 rycerzy, którzy przy wsparciu armat, hakownic i taranu, przez kilkadziesiąt minut toczyli zacięte boje pod murami bydgoskiej twierdzy. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem widzów. W tym roku przypada 600-lecie szturmu wojsk Władysława Jagiełły na Zamek Bydgoski. Mamy zatem doskonałą okazję przywrócenia pamięci, a zarazem promocji twierdzy nad Brdą. Jesteśmy przekonani, że będzie to istotny element kształtujący świadomość historyczną oraz tożsamość mieszkańców Bydgoszczy, a zarazem impuls wyzwalający dumę z historii naszego miasta. Realizację tego szczytnego celu widzimy poprzez cykl przedsięwzięć oraz imprez kulturalnych o charakterze historycznym. W ramach cyklu planowane są, oprócz pokazu filmu, który odbędzie się w środę:

  • Wykład profesora Wojciecha Chudziaka (UMK Toruń) „Wczesnośredniowieczny zespół grodowy w Bydgoszczy na podstawie badań archeologicznych”
  • Wykład Lecha Łbika (WOK Bydgoszcz) „Janusz Brzozogłowy starosta na Zamku Bydgoskim”
  • Wykład Roberta Grochowskiego wraz z pokazem filmu „Zamek Bydgoski wirtualna podróż do średniowiecza”.

Pod koniec sierpnia odbędzie się druga odsłona widowiska historycznego ,,Oblężenie Zamku Bydgoskiego 1409”. Impreza ta będzie zwieńczeniem całego cyklu. Specyfiką widowiska będzie ilość zaangażowanych w projekt bractw rycerskich z terenu całej Polski. Przede wszystkim wyróżniać nas jednak będzie dbałość o zachowanie realiów historycznych, poprzez kwerendę średniowiecznych kronik i archiwaliów (Kronika Konfliktu, Kronika Jana Długosza, Kronika Pruska Johannessa von Posilge, Annalista Toruński). Sporą uwagę poświęcimy również doborowi odpowiedniego uzbrojenia, oporządzenia obozowego oraz strojów historycznych. Przygotowany przez nas projekt przyczyni się do promocji miasta - ukaże Bydgoszcz w innej perspektywie, nie tylko jako prężny ośrodek przemysłowy, ale także miasto z bogatą i ciekawą historią.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto