Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert z okazji powrotu Bydgoszczy do macierzy

Redakcja
ZBIGNIEW ZIÓŁKOWSKI
W poniedziałek 20 stycznia 2014 roku będziemy obchodzić 94 rocznicę powrotu Bydgoszczy po latach zaborów do granic Polski. Z tej okazji w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert, który zainauguruje także oficjalnie "Rok Kanału Bydgoskiego".

Koncert odbędzie się w niedzielę o godzinie 19:00. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa poświęcona 240 lat Kanału Bydgoskiego.

Wyjątkowym zabytkiem hydrologicznym naszego miasta jest stary Kanał Bydgoski. Najstarszy projekt Kanału Bydgoskiego pochodzi z XVI wieku. Wtedy to pojawiła się idea połączenia wodnego między Notecią i Wartą, a Brdą i Wisłą. W 1772 roku przebudowano bydgoskie młyny, a wiosną 1773 roku przystąpiono do urzeczywistniania największej inwestycji: budowy Kanału Bydgoskiego.

Zbudowanie Kanału, który łączył się z Brdą koło Bydgoszczy (ale poza granicami ówczesnego miasta) spowodowało, iż stało się ono ważnym węzłem dróg wodnych co sprzyjało jego rozwojowi gospodarczemu. W latach 1811-1815 po oczyszczeniu brzegu Noteci (poniżej ujścia Kanału) i dzięki budowie jazu oraz grobli na Brdzie, nastąpiło polepszenie warunków żeglugi na Kanale Bydgoskim.

W 1860 roku wyrównano dolny bieg Brdy, w latach 1877-1879 skanalizowano rzekę, uruchomiono port drzewny w Brdyujściu. W okresie międzywojennym Kanał Bydgoski spełniał nie tylko funkcję komunikacyjną i gospodarczą ale również rekreacyjną i turystyczną.

Największy ruch na Kanale panował podczas okupacji hitlerowskiej, albowiem transport kolejowy był wówczas zastrzeżony głównie dla potrzeb armii i wszelkie nie militarne ładunki spławiano drogami wodnymi.

Obecnie, ze względu na jego przestarzałe urządzenia, Kanał Bydgoski jest zakwalifikowany jako droga wodna II klasy. Z tego powodu spełnia on głównie rolę regionalnej arterii dla Bydgoszczy i Kujaw Zachodnich. Kanał Bydgoski to sztuczna droga wodna łącząca Brdę z Notecią. Długość Kanału Bydgoskiego wynosi 24,7 km, z czego do zlewni Odry należy 15,7 km, zaś 9 km do zlewni Wisły. Kanał zachował status międzynarodowej drogi wodnej E-70.

Obecnie trwa jego rewitalizacja. Bydgoszcz stara się o wpisanie Kanału Bydgoskiego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Prezydent Rafał Bruski uznał, że starania o wpisanie na listę UNESCO będą najważniejszym celem roku 2014, ale czy tak się stanie. Część zdjęć pochodzi z Muzeum Kanału Bydgoskiego.

ZBIGNIEW ZIÓŁKOWSKI

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto