Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs MM: Wciąż czekamy na odpowiedzi!

Ewa Piątek
Ewa Piątek
22 maja przypada 150. rocznica urodzin Sir Arthura Conana Doyle’a. Z tej okazji Wydawnictwo Felberg, specjalizujące się w publikacjach do nauki języka angielskiego, wraz z MM organizuje konkurs z zagadką kryminalną. Nagrody to książeczka „Three Adventures of Sherlock Holmes” oraz seria readersów „Angielski z Detektywem”.

Arthur Ignatius Conan Doyle urodził się 22 maja 1859 roku w Edynburgu, w rodzinie szlacheckiej, która zajmowała znaczącą pozycję w świecie szkockiej sztuki. Nauki pobierał w Londynie, w szkole prowadzonej przez jezuitów. To tam odkrył swój talent do opowiadania historii. Pomimo rodzinnych tradycji, wedle których członkowie rodu zajmowali się sztuką, Sir Arthur wybrał karierę medyczną i rozpoczął studia na tym kierunku w Edynburgu w 1876.

Prowadził życie pełne przygód. Już w czasie studiów odbywał praktykę na statku wielorybniczym. Po ich zakończeniu pracował jako lekarz na statku kursującym z Anglii do Afryki. Wiele podróżował po świecie. W pewnym momencie swego życia zajmował się polityką i nawet kandydował do rady miejskiej Edynburga, a później do Izby Lordów. Mając ponad czterdzieści lat, zaciągnął się do armii jako lekarz ochotnik, by wziąć udział w wojnie burskiej. Owocem tej służby była książka
„Wielka wojna burska” (1902). Za pomysły wprowadzenia nadmuchiwanych kamizelek oraz łodzi ratunkowych, które składał do Ministerstwa Wojny podczas I wojny światowej, otrzymał podziękowania od Winstona Churchilla. Wojna odebrała mu wielu członków rodziny, w tym syna – Kingsleya. Nic dziwnego, że po jej zakończeniu zaczął się zajmować spirytyzmem. Zmarł 7 lipca 1930 roku. Jego ostatnie słowa były skierowane do
żony – Jesteś wspaniała – wyszeptał. Jest także autorem powszechnie wykorzystywanego cytatu: – Kiedy nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze.

Ponadczasową sławę przyniosły mu książki o Sherlocku Holmesie. Temu bohaterowi poświęcił 56 opowiadań w tym – „Przygody Sherlocka Holmesa” (1892), „Pamiętniki Sherlocka Holmesa” (1894), „Powrót Sherlocka Holmesa” (1905), „Jego ostanie pociągniecie smyczkiem” (1917), „Biblioteczka Sherlocka Holmesa” oraz cztery powieści „Studium w szkarłacie” (1887), „Znak czterech” (1890), „Pies Baskerville’ów” (1902)
i „Dolina trwogi” (1915). Sławę przyniosły mu także powieści fantastyczno-naukowe „Świat zaginiony” (1912) oraz „Trujące pasmo” (1913).


Uwaga, konkurs!

Przeczytaj zagadkę kryminalną i wyjaśnij kogo i z jakiego powodu podejrzewa porucznik?
A) Martę Mol
B) Marka Kelera
C) Alicję Mol

Na odpowiedzi czekamy od od dn. 25 maja 2009 roku – nagrody zdobędą dwie osoby, które jako pierwsze pocztą wewnętrzną prześlą poprawną odpowiedź użytkownikowi Konkurs MM.

Nagrodami za poprawne rozwiązanie zagadki są readersy Wydawnictwa Felberg – „Three Adventures of Sherlock Holmes” oraz seria „Angielski z Detektywem”.

>>> Zobacz regulamin konkursu


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto