Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Takie rzeczy mamy w domach. Zaskakujące wyniki spisu powszechnego

opr. wixad
Na koniec marca 2021 roku blisko 95% mieszkań w Polsce było wyposażonych w trzy podstawowe instalacje sanitarno-techniczne: wodociąg, ustęp i łazienkę.
Na koniec marca 2021 roku blisko 95% mieszkań w Polsce było wyposażonych w trzy podstawowe instalacje sanitarno-techniczne: wodociąg, ustęp i łazienkę. Tomasz Hołod
W ostatnim Narodowym Spisie Powszechnym (NSP) przeprowadzonym w 2021 roku, ujawniono istotne dane dotyczące wyposażenia technicznego domów w Polsce. W Kujawsko-Pomorskiem wyniki NSP pokazały zauważalną poprawę w porównaniu z innymi obszarami kraju.

Poprawa infrastruktury sanitarno-technicznej w Kujawsko-Pomorskiem

Woda w kranie - Śląsk na prowadzeniu, Łódzkie z problemami.

Pod koniec marca 2021 roku, blisko 95% domów w Polsce miało dostęp do trzech podstawowych instalacji sanitarno-technicznych, takich jak wodociąg, toaleta oraz łazienka. Dodatkowo, w ponad połowie z tych domów występowało centralne ogrzewanie i gaz z sieci. Te liczby pokazują wyraźną poprawę w porównaniu z wynikami z NSP z 2011 roku. Największy wzrost dotyczył dostępu do wodociągu, który wzrósł o 15 procent, osiągając prawie 14,9 miliona domów w 2021 roku, co stanowi 97,1% ogółu mieszkań.

Najlepsze warunki pod względem wyposażenia wodociągowego znaleziono w województwach śląskim (98,7%), opolskim (98,2%) i warmińsko-mazurskim (98,0%). Natomiast najniższy odsetek dostępu do wodociągu odnotowano w województwach: świętokrzyskim (95,8%), łódzkim (96,3%) i lubelskim (96,4%). W naszym regionie, odsetek domów podłączonych do wodociągu wynosi 97%, minimalnie poniżej ogólnopolskiej średniej.

Postępy w wyposażeniu łazienek. Także w Kujawsko-Pomorskiem

Wzrost dostępu do łazienek o 19,4%.

Podobny trend wzrostowy można zaobserwować w przypadku dostępu do łazienek. Odsetek domów z łazienką wzrósł o 19,4% w porównaniu z 2011 rokiem, osiągając 94,8%. Mieszkania wyposażone w ustępy spłukiwane wodą bieżącą również stały się bardziej powszechne, z udziałem wynoszącym 94,8%. Śląskie i Opolskie wyróżniają się wysokim odsetkiem posiadania toalet (po 97,6%), podczas gdy mieszkańcy lubelskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego często muszą obejść się bez tego wyposażenia.

Ewolucja systemów grzewczych w Bydgoszczy i okolicach

Wzrost centralnego ogrzewania o 19,6%.

Najbardziej znaczącą zmianą jest wzrost liczby domów z centralnym ogrzewaniem, który wzrósł o 19,6%. W 2021 roku, ponad 12,9 miliona mieszkań posiadało centralne ogrzewanie, co stanowiło 84,4% ogółu. Największy odsetek centralnego ogrzewania występował na Śląsku (91,2%), Zachodniopomorskiem (87,4%) i Pomorskiem (87,2%). Natomiast najniższe odsetki odnotowano w województwach: podlaskim (81,3%), lubelskim (80,1%) i świętokrzyskim (80,1%). W tych regionach mieszkańcy częściej korzystają z innych źródeł ciepła, takich jak piece kaflowe czy ogrzewanie lokalne. Nasze województwo, Kujawsko-Pomorskie, prezentuje się zgodnie z ogólnopolską średnią, gdzie 85,3% domów posiada centralne ogrzewanie.

Trendy w korzystaniu z gazu z sieci

Znaczący wzrost dostępu do gazu z sieci.

W kontekście problemów z zanieczyszczeniem powietrza, ważne jest zauważenie znaczącego wzrostu liczby domów korzystających z gazu z sieci. W 2021 roku, prawie 8,8 miliona mieszkań miało dostęp do gazu z sieci, co stanowiło o 15,8% więcej niż w 2011 roku. Największy odsetek beneficjentów sieci występuje w województwach Podkarpackim (76,8%) i Śląskim (67,5%). W Kujawsko-Pomorskim odsetek ten wynosi zaledwie 50,6%.

Mieszkania ogrzewane indywidualnie nadal stanowią znaczący odsetek rynku. Pod koniec marca 2021 roku, było ich ponad 8,1 miliona, z czego prawie 5,9 miliona korzystało z centralnego ogrzewania rozprowadzanego indywidualnie. Najczęściej stosowanymi źródłami energii do ogrzewania indywidualnego były węgiel kamienny, gaz ziemny i drewno. Ogrzewanie centralne występowało najczęściej w Zachodniopomorskiem (87,4%), Mazowieckiem (86,2%) i Pomorskiem (87,7%). Kujawsko-Pomorskie, z odsetkiem 85,3%, prezentuje się powyżej ogólnopolskiej średniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto