Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultura w synagodze fordońskiej [sonda]

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Ruszył remont budynku po synagodze w Starym Fordonie. Yakiza planuje otworzyć w nim w przyszłości centrum kultury. Zapytaliśmy mieszkańców osiedla, co myślą o tej inicjatywie.

Synagoga powstała pod koniec XVIII wieku i przetrwała wojnę dzięki temu, że w jej wnętrzu Niemcy otworzyli kino. Od 2003 zniszczony budynek należy do Fundacji Kultury Yakiza, która stara się o środki na remont i adaptację budynku na centrum kulturalne. Do tej pory powstał projekt renowacji i kosztorys działań.

Pierwsze prace remontowe finansowane przez Urząd Miasta Bydgoszczy i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego prawdopodobnie potrwają do grudnia tego roku. Po ich zakończeniu fundacja ma nadzieję finansowo sprostać wymaganiom dalszych etapów realizacji planów.

Wynikiem prac remontowych ma być nowoczesny ośrodek. Piwniczne pomieszczenia synagogi mają służyć jako pracownie artystyczne i warsztatowe. Na parterze ma powstać w pełni wyposażona sala na różnego rodzaju pokazów: teatralnych, filmowych, wystaw.

- Chcielibyśmy, by w pomieszczeniu tym znalazły się automatyczne podciągi do ruchomych elementów scenografii, ekran kinowy oraz by możliwe było podłączenie mikrofonów pojemnościowych, projektorów cyfrowych czy pomniejszenia sali za pomocą ruchomych ścian i kotar, a także jej pełnego wyciemnienia - wymienia Jacek Puzinowski, prezes Fundacji Kultury Yakiza. - Ważne też, by widownia była mobilna i umożliwiała modyfikację przestrzeni zdarzenia w zależności od jego specyfiki.

W centrum kultury miałyby miejsce wydarzenia kulturalne na skalę lokalną, ale też międzynarodowe wymiany młodzieży, występy znanych w Europie i na świecie osobistości ze świata kultury, sympozja i konferencje naukowe. Fundacja nie zapomni o historii budynku: ośrodek ma łączyć w sobie tradycję i współczesność.

- Naszym celem jest przypomnienie przeszłości poprzez organizowanie spotkań na bazie trzech kultur zamieszkujących niegdyś okolicę - podkreśla prezes fundacji.

W foyer ma więc powstać miejsce prezentacji dziejów synagogi i gminy żydowskiej, by odniesienie do historii było cały czas żywe. Trwają rozmowy w sprawie powołania w budynku honorowego konsulatu Izraela, a Wydział Historii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zainteresowany jest poprowadzeniem w synagodze centrum dokumentacji i historii narodu żydowskiego.

- Poprzez przypomnienie i ugruntowanie tożsamości wielokulturowej chcemy otworzyć nasze miasto na najważniejsze wydarzenia artystyczne i społeczne wraz z przemianami mentalności zachodzącymi w całym współczesnym świecie. W naszym mieście nie ma jeszcze podobnej instytucji – mówi Jacek Puzinowski.

> > Hapenning "Rewia Ulicy"
> > Koncert Czesława w Yakizie
> > Synagoga odzyska dach
> > Spotkanie teatru z filozofią w Magazynie Prób Bezpsa
> > Demonicznie elektronicznie i bez wiesz czego


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto