Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulturalny weekend

Stanisław Gazda
K.Zalewska
Sobotnia premiera spektaklu „Ich czworo” w Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, kolejne przedstawienia w ramach trwającego w Operze Nova „Bydgoskiego Festiwalu Operowego”. To najciekawsze propozycje na ten kulturalny weekend. Co warto jeszcze zobaczyć, posłuchać?

Teatr

Majowe spotkania z teatrem rozpoczniemy od premiery dramatu Gabrieli Zapolskiej. „Ich czworo” to historia trójkąta małżeńskiego, która mimo iż napisana 104 lata temu, ukazuje problemy aktualne do dziś. Główni bohaterowie to uwikłani we własne intrygi dorośli, próbujący zamieść wszelkie brudy pod dywan. Spektakl ukazuje typy psychologiczne bohaterów, u których brak porozumienia między sobą wynika przede wszystkim z różnic społecznych. Świadkiem wszystkich wydarzeń jest dziecko. Premiera w toruńskim Teatrze Horzycy w sobotę (7 maja, godzina 19).

Koncerty

Do niedzieli (8 maja) w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni wystąpi ponad pół setki młodych pianistów z niemal każdego zakątka świata. Konkurs wspiera swoim występem między innymi światowej sławy pianista Kevin Kenner. Pomysł konkursów pianistycznych odbywających się w Szafarni narodziła się w 1992 roku. Zwieńczeniem konkursu będzie plenerowy koncert laureatów oraz występ Pawła Wakarecego, laureata zeszłorocznego konkursu pianistycznego w Warszawie.
W ramach Bydgoskiego Festiwalu Operowego odbywającego się w Operze Nova w Bydgoszczy dwa kolejne przedstawienia: w piątek (6 maja, godzina 19) zobaczymy „Marię Stuardę” Gaetano Donizettiego, przygotowaną przez Teatr Wielki w Poznaniu. Opera w dwóch aktach odwołuje się do historycznej postaci królowej Szkocji panującej w XVI wieku. Jej burzliwe losy stały się inspiracją wielu artystów. Libretto opery Donizettiego skupia się na relacjach tytułowej bohaterki z jej kuzynką, królową Anglii. .

Drugim spektaklem jest „Dydona i Eneasz” Purcella oraz „Zamek Sinobrodego” Bartoka, które połączone zostały przez artystów z Teatru Wielkiego w Łodzi w jedną inscenizację. Obie historie opowiadają o niespełnionej miłości, a losy bohaterów, mimo iż pochodzące z różnych epok, tak samo skłaniają do refleksji. Na spektakl zapraszamy w niedzielę (8 maja, godzina 19)..

W piątkowy wieczór orkiestra symfoniczna Filharmonii Pomorskiej oraz chór Opery Nova w Bydgoszczy zaprezentują słynne chóry ze znanych oper. Rozbudowane i efektowne partie chóralne wpisały się już w historię literatury operowej. Nie zabraknie na przykład „Madame Butterfly” Pucciniego, „La Traviaty” Verdiego, czy „Carmen” Bizeta. Chór do występu przygotował Henryk Wierzchoń, natomiast orkiestra zagra pod batutą Wojciecha Rodka. Do filharmonii zapraszamy w piątek (6 maja, godzina 19).

Wystawy

W niedzielę (8 maja) odbędzie się finisaż wystawy „Pola Negri. Legenda kina” prezentowanej w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Wystawa składa się z oryginalnych fotografii, pocztówek, płyt, plakatów i afiszy, wzbogaconych komentarzem znawczyni życia i twórczości Poli Negri – Wiesławy Czapińskiej. W czasie wydarzenia zaprezentowany zostanie film Mariusza Kotowskiego, który mogliśmy zobaczyć w trakcie wernisażu. „W kinie życie jest snem – Pola Negri” to fragmenty filmów i piosenek, a także wspomnienia osób, które aktorkę znały.

W Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu możemy oglądać prace z tak zwanego rysunku intermedialnego (zdjęcia na dole). Oprócz szeroko rozumianego pojęcia rysunku zobaczymy krótkie zapisy video, instalacje i obiekty. Artyści eksperymentowali z narzędziem rysunkowym wykorzystującym różnorodne techniki, takie jak rysunek sprayem i markerami, fotografia, komiks, monotyp i druk cyfrowy. Na obejrzenie ekspozycji zapraszamy w piątek i sobotę (6 i 7 maja, w godzinach otwarcia galerii).

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza do obejrzenia fotografii Marka Noniewicza, który sięgając po dawne techniki stara się znaleźć dla nich współczesny kontekst. Autor, jak sam mówi, stara się zarejestrować przebieg zmian w świecie przyrody. Każda z fotografii „Zarysu biologii fantastycznej” jest unikatową odbitką wykonaną na ręcznie czerpanym papierze z fragmentami roślin, pokrytym emulsją fotograficzną

Warsztaty

W Muzeum Etnograficznym w Toruniu startują warsztaty „Muzyka ludów Europy – Polska, Szwecja, Francja”. W ciągu trzech dni weekendu (6, 7 i 8 maja) uczestnicy poznają tradycyjne tańce szwedzkie, francuskie oraz polskie, przede wszystkim będą uczyć się kroków mazurka. Oprócz warsztatów odbędzie się także potańcówka polsko-mazurkowa oraz koncert „Tańce na trzy… kraje”.Współpraca: Urząd Marszałkowski

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto