Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi robią festiwal. Zaprosili Stasiuka

Joanna Pluta
Andrzej Stasiuk będzie jednym z gości festiwalu. Spotkanie z pisarzem zaplanowano na koniec imprezy
Andrzej Stasiuk będzie jednym z gości festiwalu. Spotkanie z pisarzem zaplanowano na koniec imprezy Wojciech Matusik/polskapresse
Przed nami druga edycja festiwalu literackiego "Prze-czytani" - imprezy niezwykłej, bo w pełni stworzonej przez licealistów

Licealistów szóstego LO żeby była jasność. Młodzi ludzie imprezę organizują po raz drugi, tym razem za hasło przewodnie wybierając sobie wielokulturowość. Głównym tematem festiwalu będzie poezja Paula Celana. "Prze-czytani" to wydarzenie wyjątkowe pod wieloma względami, a najbardziej chyba dlatego, ze to licealiści imprezę wymyślili i samodzielnie ją organizują.

- Wielokulturowość wybraliśmy na temat wiodący, bo zależnie od kultury w jakiej żyjemy, inaczej postrzegamy dzieła literackie. Już same tłumaczenia bardzo zmieniają ducha książki" - mówi Marta Musidłowska ze Stowarzyszenia Intelektualistów Niepokornych Trickster, działającego przy szóstym LO. - Dlatego też gośćmi będą między innymi Tokarczuk ze względu na jej wielokulturowe "Księgi Jakubowe" oraz Andrzej Stasiuk i jego książka "Wschód". Wśród gości festiwalu znajdzie się też Jerzy Sosnowski, który poprowadzi tak zwane lekcje czytania.

Co jeszcze czeka nas na festiwalu, który rozpocznie się w najbliższą środę? - Będą warsztaty kreatywnego pisania i translatorskie. Poprowadzą je Jakub Ekier, Tomasz Różycki, Paweł Schreiber i Michał Tabaczyński - tłumaczy Jarosław Jaworski, rzecznik prasowy Miejskiego Centrum Kultury, które współorganizuje festiwal. - Wydarzeniem specjalnym będzie wieczór poświęcony poezji Paula Celana, wyjątkowego autora pochodzącego z żyjącej w Rumunii, niemieckojęzycznej rodziny żydowskiej. Chociaż jego rodzice zostali zamordowani przez Niemców w czasie II wojny, Celan do końca życia tworzył po niemiecku.

"Prze-czytani" to o tyle ważne przedsięwzięcie, że rozgrywa się w chwili, w której z polskim czytelnictwem wciąż jest bardzo źle. To doskonały przykład na to, że są młodzi ludzie, którzy czytają i chcą do tego zachęcić innych.
- Bydgoszcz generuje środowisko uczniów szkół średnich o niesamowitej sile intelektualnej, dlatego nie dziwi mnie, że to właśnie wśród nich - nie wśród studentów - zrodziła się koncepcja festiwalu - mówi Michał Tabaczyński, koordynator festiwalu z MCK. - Nie ma tu wynajętych prowadzących, zblazowanych literaturoznawców. Młodzież sama zaprasza, sama prowadzi spotkania, sama pyta autorów o ich twórczość.
- Dotychczas bywałyśmy na spotkaniach prowadzonych z perspektywy dorosłych, a nasza jest zupełnie inna. Chcemy poznać wizję artysty, upewnić się czy dobre odczytujemy jego książkę - mówiła Ewa Tokarewicz, jedna z licealistek.

Festiwal będzie trwał w Bydgoszczy między 22 a 24 kwietnia. Część wydarzeń będzie się rozgrywać w szóstym liceum ogólnokształcącym, inne w Miejskim Centrum Kultury, jeszcze inne w Galerii Wspólnej. Szczegółowa rozpiska między innymi na stronie internetowej MCK.
Zapraszamy, bo naprawdę warto!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto