Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Browaru Żywiec

Turystyczne Perły Polski
Turystyczne Perły Polski
Prywatne muzeum Grupy Żywiec S.A. otwarte we wrześniu 2009 roku, szybko stało się jedną z kluczowych atrakcji regionu. Co roku odwiedza Muzeum prawie 100 tysięcy osób.

Od 3 lat jest ono jednym z 32 obiektów Szlaku Zabytków Techniki Śląska a od stycznia 2010 r. należy do Europejskie Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH ( European Rout of Industrial Heritage) gdzie w sieci 800 obiektów jest jednym z 72 tzw. punktów kotwicznych charakteryzującym się wielkim znaczeniem historycznym i atrakcyjnością turystyczną. Muzeum zlokalizowane jest w dawnych, piwnicach leżakowych browaru. W kilkunastu salach o łącznej powierzchni ponad 1,6 tys. m² zgromadzono setki eksponatów obrazujących wieloletnią historię, zarówno browarnictwa, jak też samego Browaru w Żywcu.

Muzeum swoim charakterem i klimatem nie przypomina klasycznych pomieszczeń muzealnych. Jest ono tworem dynamicznym, gdzie każda z kilkunastu sal żyje własnym życiem.. Tu nie tylko patrzysz i słuchasz, ale niemal wszystkiego możesz dotknąć. Takie zwiedzanie naprawdę potrafi wciągnąć! Pobyt w Muzeum urozmaicają nowoczesne prezentacje multimedialne. Po przekroczeniu dębowych wrót goście Muzeum wchodzą w inny świat – świat piwa naznaczony ponad 150 - letnią historią Browaru w Żywcu. Bliskość eksponatów muzealnych powoduje, że zwiedzający niemal metafizycznie przenoszą się w odległe czasy, dostrzegając tym samym zmiany, jakie na przestrzeni wieków zaszły w technologii produkcji piwa.

Kapsuła czasu, jedna z wielu atrakcji Muzeum, przenosi gości wprost na galicyjską uliczkę z drugiej połowy XIX w. gdzie można zobaczyć ówczesną pracownię architektów, stolarnie, drukarnię oraz sklep kolonialny. W galicyjskiej karczmie nie sposób nie poczuć atmosfery, która towarzyszyła ówczesnym gościom. Kolejne komnaty prowadzą przez nowszą historię Polski i Browaru. Zwiedzający znajdą tu Restaurację Żywiecką w stylu Art.-Deco oraz przykłady bardzo nowatorskich, jak na ówczesne czasy, działań promocyjnych i reklamowych. W surowej scenerii, w archiwalnym filmie o okresie II wojny światowej opowiada m.in. Arcyksiężna Maria Krystyna Habsburg, córka ostatniego przedwojennego właściciela browaru. Dzieje PRL-u to niezwykły labirynt, który wiedzie przez lata socjalistycznej rzeczywistości, a jednocześnie ukazuje niezmienną obecność piwa Żywiec wśród Polaków i coraz silniejszą jego pozycję na świecie.

Po zwiedzeniu sal ekspozycyjnych, goście Muzeum mają czas na degustację piwa .
Degustacja odbywa się w przytulnym pubie, gdzie goście znajdą odpoczynek delektując się złotym trunkiem, którego sekret kryje się w zachowanej przez dziesięciolecia tradycyjnej recepturze i krystalicznie czystej wodzie.

Ostatnim punktem zwiedzania muzeum jest wizyta w sklepie z pamiątkami Muzeum Browaru oraz marki Żywiec. Jego ciekawy i bogaty asortyment gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Już poza terenem muzeum mieści się otwarta przed II wojną światową Piwiarnia Żywiecka, serwująca smaczne posiłki oraz piwa produkowane w Grupie Żywiec.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto