Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe obrazy w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy. Jeden z nich jest podwójny

MAG
 Wystawa „Teraźniejszość czasu przyszłego” ukazuje dziesięć dekad funkcjonowania Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego na tle społeczno-historycznym regionu, Polski i świata
Wystawa „Teraźniejszość czasu przyszłego” ukazuje dziesięć dekad funkcjonowania Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego na tle społeczno-historycznym regionu, Polski i świata Tomasz Czachorowski
Galeria Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy zaprezentowała nowe, wyjątkowe obrazy na jubileuszowej wystawie „Teraźniejszość czasu przyszłego”. Organizatorzy postanowili, że ekspozycję, którą wzbogacono o nowe dzieła malarskie, będzie można podziwiać dłużej, również podczas Nocy Muzeów.

Wystawa „Teraźniejszość czasu przyszłego” to jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy na kulturalnej mapie Bydgoszczy. Ekspozycja ukazuje dziesięć dekad funkcjonowania Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego na tle społeczno-historycznym regionu, Polski i świata.

W Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ul. Mennica 8 prezentowane są najcenniejsze i najciekawsze muzealia, na bazie których przez kolejne lata budowano kolekcje z zakresu historii, sztuki dawnej i współczesnej, archeologii, numizmatyki, rzemiosła artystycznego, etnografii, muzyki, historii techniki oraz medycyny i farmacji. Na trzech piętrach czerwonego spichrza natkniemy się zarówno na starożytne naczynia, rowery z PRL-u, jak i na twórczość Jacka Malczewskiego, Leokadii Łempickiej, Teofila Ociepki i Władysława Hasiora.

„Święta Teresa” i „Niebo Gwieździste”

W środę zaprezentowano m.in. podwójny obraz Leona Wyczółkowskiego pt. „Święta Teresa” i „Niebo Gwieździste”. Dzieło z 1930 roku trafiło do bydgoskiego muzeum za sprawą żony malarza Franciszki Wyczółkowskiej. Ze względu na specyficzną, podwójną formę zadanie, przed którym stanęli konserwatorzy, było podwójnie trudne. Zespół musiał zaprojektować specjalną oprawę i przeprowadzić kwerendę w poszukiwaniu materiałów odciążających całą konstrukcję.

– Wykonanie nowej konstrukcji ramy było konieczne ze względu na zabezpieczenie obu stron obrazu tak, aby nie miały kontaktu z tzw. „pleckami”, czyli elementem oprawy dzieła sztuki znajdującym się na jego odwrocie. W przypadku obiektu wykonanego w technice pastelu „plecki” mogłyby w dłuższej perspektywie poprzez dociskanie spowodować uszkodzenie oryginału. Uznaliśmy też, że oprawa jest niezbędna ze względów czysto ekspozycyjnych. Chcieliśmy umożliwić zwiedzającym oglądanie pracy w pełnym wymiarze, uznając obie strony obrazu za interesujące – tłumaczy Magdalena Gapińska, starszy asystent konserwatorski w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy.

Po kilku intensywnych tygodniach spędzonych w pracowni muzealnicy mogli ogłosić sukces.

- Obrazy Wyczółkowskiego zyskały oprawę o formie, która nie tylko posiada walory estetyczne, ale jednocześnie spełnia funkcje z zakresu ochrony konserwatorskiej - mówi Gapińska.

Drugi eksponat to „Podwórko” autorstwa Bronisława Bartla, które zawędrowało do MOB w grudniu 2023 roku. Obraz zakupiło Stowarzyszenie ProLeonia, a środki na ten cel pozyskano z publicznej zbiórki. Bydgoskie muzeum posiada kilka prac tego artysty, jednak namalowane w 1912 roku „Podwórko” to dzieło wyjątkowe. Pochodzi bowiem z niereprezentowanego w zbiorach MOB wczesnego okresu działalności Bartla.

Przedłużona wystawa

Wystawa „Teraźniejszość czasu przyszłego” od chwili oficjalnego otwarcia 21 września 2023 roku przyciągała nie tylko bydgoszczan, ale także gości z innych regionów kraju. Była też centralnym punktem i niejako zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powstania muzeum.

- Na równie doniosły jubileusz przyjdzie sporo poczekać, dlaczego więc nie poświętować nieco dłużej? Zwłaszcza gdy tak przekrojowym zbiorem eksponatów będzie można pochwalić się w trakcie Nocy Muzeów przyciągającej na Wyspę Młyńską prawdziwe tłumy. Z takiego właśnie założenia wyszła dyrekcja placówki, przesuwając termin zamknięcia wystawy z 31 marca na 30 czerwca 2024 roku – informuje MOB.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto