Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po dwóch latach oczekiwania w końcu zawieszono tablicę Rejewskiego

Hanka Sowińska
Dworcowa 10. Tu w latach 1946-1962 mieszkał M. Rejewski
Dworcowa 10. Tu w latach 1946-1962 mieszkał M. Rejewski Hanka Sowińska
- Akurat wychodziłam z bramy, kiedy panowie montowali tablicę o Marianie Rejewskim. Nie mogłam nie zapytać, dlaczego robią to w taki sposób, że nikt o tym nie wie - mówi nam Monika Zarzycka, która mieszka w kamienicy przy ul. Dworcowej 10 ponad pół wieku.

W sobotę (26 sierpnia) na frontonie kamienicy przy Dworcowej 10 zawieszono tablicę upamiętniającą genialnego kryptologa i matematyka, najważniejszą postać w historii XX-wiecznej Bydgoszczy. Twórca matematycznej metody złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma” spędził tu szesnaście niezwykle trudnych lat.

Przeczytaj koniecznie: Wyłączenia prądu w naszym regionie. Sprawdź, w których miejscowościach [28-31 sierpnia]

- W 1962 roku państwo Rejewscy przenieśli się do niewielkiego lokalu na Gdańską 10. To właśnie ja zamieniłam się z nimi na mieszkanie - przypomina pani Zarzycka. I dodaje: - Zapewne jestem też jedyną osobą, która jeszcze pamięta pana Rejewskiego. Dziś w kamienicy na Dworcowej nie ma już nikogo z tamtego okresu. Teraz mieszka tu wielu młodych ludzi, którzy o kryptologu nic nie wiedzą.

Na powieszenie tablicy zgodę musieli wyrazić członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej.

- Zebranie było na początku sierpnia. Jest zgoda, z czego bardzo się cieszę, bo nie ma lepszego ambasadora historycznego niż Rejewski - podkreśla Krzysztof Nurkiewicz z ADM.

Tuż przed 112. rocznicą urodzin Rejewskiego ratusz, bez rozgłosu, powiesił pierwszą tablicę na Gdańskiej 10. Jednak nie brak uroczystej oprawy, a miejsce jej zamontowania wzbudziło niesmak. Powieszono ją na zniszczonej ścianie, tuż przy wejściu do nieistniejącego kina „Pomorzanin”.

BYDGOSZCZDOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

- Miasto zrobiło to za naszą zgodą - mówi Małgorzata Dysarz z firmy Moderator Inwestycje, która jest nowym właścicielem obiektu. - Wiemy doskonale, że budynek wymaga remontu. Musimy jednak zacząć od naprawienia dachu, który jest w fatalnym stanie.

Anna Strzelczyk-Frydrych z biura obsługi mediów UM twierdzi, że ratusz „ma zapewnienie od nowego właściciela, iż ten wykona remont elewacji”.

Od autorki: Projekt promocyjno-edukacyjny zrodził się w 2015 r. Ratusz potrzebował na jego realizację aż dwa lata. Na razie założono dwie z pięciu tablic. Ubolewam nad tym szczególnie, jako autorka pomysłu stworzenia w rodzinnym mieście pogromcy Enigmy nowoczesnej placówki muzealno-edukacyjnej, na którą władze miasta pozostały obojętne. Namiastką muzeum ma być więcej niż enigmatyczna wizja stworzenia w Młynach Rothera „kącika” poświęconego Rejewskiemu.

Info z Polski - 24 sierpnia 2017.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto