MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Policyjna akcja. Ciągłe kontrole przez 31 dni. Miej się na baczności!

Paweł Piątek
Opracowanie:
Przez cały marzec policjanci będą prowadzić ogólnopolską akcję "Na Drodze – Patrz i Słuchaj" skierowaną zarówno do kierujących pojazdami, jak i do pieszych - poinformował nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Przez cały marzec policjanci będą prowadzić ogólnopolską akcję "Na Drodze – Patrz i Słuchaj" skierowaną zarówno do kierujących pojazdami, jak i do pieszych - poinformował nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. 123RF
Przez cały marzec policjanci będą prowadzić ogólnopolską akcję "Na Drodze – Patrz i Słuchaj" skierowaną zarówno do kierujących pojazdami, jak i do pieszych - poinformował nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Nadkomisarz przekazał PAP, że akcja "Na Drodze – Patrz i Słuchaj" będzie prowadzona od 1 do 31 marca. "Celem działań jest uświadomieniem uczestnikom ruchu jak ważne jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego oraz zachowanie ostrożności podczas korzystania z drogi, a w niektórych przypadkach szczególnej ostrożności" - tłumaczył policjant.

W jego ocenie nowoczesna technologia w samochodach lub w telefonach sprawia, że unikanie czynników rozpraszających nas na drodze jest coraz trudniejsze. "Jednak to od nas zależy w jakim stopniu korzystamy z tych udogodnień, czy podczas jazdy odbieramy połączenia telefoniczne, ustawiamy nawigację, słuchamy głośnej muzyki" - zaznaczył.

"Mimo że większość informacji dostarcza nam wzrok, nie należy bagatelizować roli sygnałów dźwiękowych. Słuchając głośno muzyki, zwłaszcza poprzez słuchawki, pieszy czy też kierujący może nie usłyszeć klaksonu, sygnału pojazdu uprzywilejowanego i wielu innych dźwięków, które mogą świadczyć o konieczności zachowania ostrożności" - wyjaśnił.

Podkreślił też, że przez dynamicznie zmieniające się sytuacje drogowe zagrożenie może powstać w bardzo krótkim czasie. "Jeśli będziemy mieli rozproszoną uwagę możemy nie dostrzec niebezpiecznej sytuacji".

Pamiętajmy, że zgodnie z nowym taryfikatorem za "korzystanie przez pieszego z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych", grozi mandat w wysokości 300 złotych.
Natomiast korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagające trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, może wiązać się z mandatem w wysokości 500 złotych. Oprócz niego otrzymamy także aż 12 punktów karnych.

"Na tragiczne konsekwencje zdarzeń drogowych, szczególnie narażeni są niechronieni uczestnicy ruchu. Jest to bardzo różnorodna grupa użytkowników dróg. Należą do niej piesi, rowerzyści, motorowerzyści, motocykliści, użytkownicy hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, a także urządzeń wspomagających ruch" - dodał.

"Pamiętajmy jednak, że bez względu na to w jakim charakterze korzystamy z drogi, dla własnego bezpieczeństwa stosujmy zasadę, która jest hasłem prowadzonej akcji: Na Drodze – Patrz i Słuchaj" - zaapelował nadkomisarz Robert Opas.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Policyjna akcja. Ciągłe kontrole przez 31 dni. Miej się na baczności! - Motofakty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto