Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Pozytywka”, czyli baśniowy festiwal w Bydgoszczy stworzony przez mamę [rozmowa, program]

Justyna Tota
Justyna Tota
Pani Aneta i Ritka, czyli mama z córką, a przy tworzeniu „Pozytywki” - dyrektorka festiwalu i najmłodsza programerka w kraju!
Pani Aneta i Ritka, czyli mama z córką, a przy tworzeniu „Pozytywki” - dyrektorka festiwalu i najmłodsza programerka w kraju! Dariusz Bloch
Rozmowa z bydgoszczanką Anetą Pytlak - pomysłodawczynią i dyrektorką Magicznego Festiwalu Świata Bajek i Baśni „Pozytywka”, podczas którego od najmłodszego do najstarszego uczestniczyć można w ponad 30 wyjątkowych wydarzeniach od 27 do 30 sierpnia, dziejących się w miasteczku artystycznym na terenie Myślęcinka, a także w Teatrze Polskim, MCK i Bibliotece Głównej.

„Pozytywka” zaprasza nas do bajkowego świata już czwarty rok. W takim wieku jest też Pani latorośl?
Rita, moja córeczka, ma prawie pięć lat.

Pytam, bo zdaje się, że macierzyństwo stało się dla Pani niczym perpetuum mobile przy tworzeniu festiwalu dla dzieci jakiego jeszcze nie było...
Odkąd zostałam mamą, rzeczywiście zaczęłam szukać wydarzeń, na które mogłybyśmy wybrać się razem z córeczką. Ciężko jednak było znaleźć w naszym mieście propozycje dla malucha i rodzica. Pomyślałam wtedy, że trzeba stworzyć coś wyjątkowego. Dlatego postanowiłam zrobić taki festiwal, na który zabrałabym córkę z radością. I tak powstała „Pozytywka”.

Pani pociecha rośnie, a festiwal rozrasta się. W tym roku „Pozytywka” trwać będzie aż cztery dni, a miasteczko artystyczne w Myślęcinku będzie rekordowo duże (800 mkw.). Słuch o festiwalu też jest coraz większy?
„Pozytywka” po raz pierwszy odbywać się będzie w Myślęcinku - miejscu, które chyba większości bydgoszczan kojarzy się z dzieciństwem i zabawą. Nie ukrywam, że chcielibyśmy tu zadomowić się, organizując plenerowe wydarzenia także podczas następnych edycji festiwalu, który jest już rozpoznawalny. Gdy dzwonię do artystów i mówię, że organizuję „Pozytywkę”, spotkam się z reakcją: A tak, słyszeliśmy o was! Również rodzice dzieci z innych miast zadają nam pytania o datę festiwalu, by zaplanować sobie urlop i przyjechać do Bydgoszczy. To mnie bardzo cieszy, bo „Pozytywka” stała się w kraju jednym z największych festiwalów sztuki dla dzieci.

Pani pierwsi inspiratorzy - Teatr Klinika Lalek - otworzą festiwal 27 sierpnia w Myślęcinku. Ciekawi mnie jednak, skąd czerpie Pani pomysły na nowe atrakcje, wyszukuje nieprzeciętnych twórców.
Klinika Lalek rozpoczęła naszą przygodę z „Pozytywką” w 2017 r. Od tego czasu otrzymywaliśmy pytania, czy kiedyś jeszcze ich widowisko o cyrku bez przemocy będzie można zobaczyć w Bydgoszczy. W ostatnich latach Teatr Klinika Lalek ze swymi gigantycznymi marionetkami zjeździła Azję, dając blisko 30 spektakli. Nie zdziwię się więc, jeśli w Myślęcinku zobaczymy zupełnie nową odsłonę ich „Cyrku Tarabumba”. Ten powrót cieszy tym bardziej, że zdążyła się już narodzić nowa publiczność, która tego widowiska jeszcze nie widziała. A jeśli chodzi o nowe pomysły, to przyznam, że jest o nie coraz łatwiej, bo co rok poznajemy cudownych ludzi, którzy opowiadają nam o różnych przedsięwzięciach. Zaczęliśmy jeździć na festiwale dla dzieci do innych miastach również z moją córeczką i często jest tak, że artystów, których pokazy spodobają nam się, od razu zapraszamy do nas. A jeśli występu nie możemy zobaczyć na żywo, wtedy pokazuję mojej córce filmik bądź zdjęcia i pytam, czy jej zdaniem będzie się to podobać. Śmiejemy się, że Ritka jest najmłodszą programerką festiwalową w kraju.

„Pozytywka” od początku była jednym w naszym regionie festiwalem, który ma do zaoferowania wydarzenia dla naj-najnów. Czy to znaczy, że tych zupełnie najmłodszych odbiorców nadal nie traktuje się z odpowiednią uwagą?
Mam takie wrażenie, że jeśli chodzi o teatr dla dzieci, najbardziej pomijane są dwie grupy. Jedną z nich są naj-naje. I chociaż nurt teatru dla najmłodszych (od 0 do 3 lat) w Polsce rozwija się, nadal jest ogromne zapotrzebowanie. Drugą grupą, traktowaną nieco po macoszemu, jest młodzież, dla której w tym roku również przygotowaliśmy specjalne pasmo.

Co zatem z programu „Pozytywki” 2020 poleca Pani dla naj-najnów, a co dla młodzieży?
Dla naj-najnów polecam m.in. poetycki spektakl taneczny ,,Kuuki”, stworzony przez Japońską Unię Teatrów dla Dzieci i Młodzieży, ale reżyserowany przez Alicję Morawską-Rubczak, która jest w Polsce ekspertką sztuki dla najmłodszych. Z kolei poznański Teatr Animacji przyjedzie do nas ze spektaklem „Labirynt”. Tancerze przeprowadzą dzieci wraz z rodzicami przez instalację labiryntu, którego wszystkie niezwykłe części maluchy odkrywają zmysłami. Oba spektakle w Teatrze Polskim. Młodzieży natomiast w MCK najpierw zaproponujemy multimedialne widowisko, w którym poruszany jest temat sztucznej inteligencji z użyciem wizualizacji 3D z gier komputerowych, ale także muzyki granej na żywo. A chwilę później zaprosimy na tradycyjne spotkanie z bajarką, by poznali ,,Baśnie Ludów Ziemi”.

Zauważyłam, że w tym roku festiwal ma też propozycję dla rodziców - także tych, których dziecko jest dopiero w drodze.
Mam taki plan, by nasz festiwal poszerzać o różne działania rozwijające także rodziców. W tym roku stawiamy pierwsze kroki, zapraszając do WiMBP przy Starym Rynku na „Utulanki”, czyli warsztaty śpiewania kołysanek.

„Pozytywka” od pierwszej swej edycji wychodziła też w miasto, na ulice, do ludzi...
Staramy się, by każdego roku było coraz więcej propozycji wychodzących poza schematy festiwalu. Dlatego w Myślęcinku odbędą się nie tylko plenerowe widowiska, ale także joga dla dzieci czy Gordonki, czyli zajęcia muzyczne dla naj-najów. Bartek Sobecki, który na co dzień w Bydgoszczy prowadzi m.in. zielone lekcje dla przedszkoli i szkół, podczas „Pozytywki” zorganizuje kilka wypraw do lasu – dla dzieci młodszych i o zmroku – dla młodzieży. Bartek jest też świetnym opowiadaczem, dlatego podczas wypraw nie zabraknie ciekawych opowieści. Poza tym, w naszym miasteczku w Myślęcinku będzie ryneczek „Skarbów Kujaw i Pomorza” z regionalnymi przysmakami i rękodziełem, staną też food trucki serwujące dania z różnych części świata. W pracowniach artystycznych powstają już projekty trzech interaktywnych murali 3D, które zostaną przeniesione na ściany budynków z czerwonej cegły przy ul. Pomorskiej m.in. pod numerem 77 (w pobliżu Lidla) i kamienicy na ul. Marcinkowskiego 1- przy placu zabaw, od strony bulwaru. Na tle murali każdy będzie mógł zrobić sobie oryginalne selfie.

Na większość festiwalowych wydarzeń będą bilety za symbolicznego „piątaka”. Kiedy zacznie się ich sprzedaż?
Mając na względzie bezpieczeństwo uczestników „Pozytywki”, podjęliśmy decyzję, że z powodu zagrożenia Covid-19 na żadnym z festiwalowych wydarzań nie będzie więcej niż 150 osób. Bilety za 5 zł od poniedziałku, 17 sierpnia, będą w sprzedaży online poprzez portal bilety24.pl. Na warsztaty, jogę dla dzieci, zajęcia gordonowskie i wyprawy do lasu obowiązują zapisy mailowe: [email protected]. Wszelkie szczegóły znajdziecie Państwo na naszej stronie pozytywkafestiwal.pl (oraz w galerii powyżej - przyp. red.)

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Pozytywka”, czyli baśniowy festiwal w Bydgoszczy stworzony przez mamę [rozmowa, program] - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto