Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 w Bydgoszczy. W szkołach średnich będzie więcej uczniów

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Uczniowie VII LO w Bydgoszczy na czas remontu ich siedziby na osiedlu Leśnym uczyć się będą w budynku przy ul. Kościuszki. W nowej tymczasowej lokalizacji trwają już przygotowania do nowego roku szkolnego.
Uczniowie VII LO w Bydgoszczy na czas remontu ich siedziby na osiedlu Leśnym uczyć się będą w budynku przy ul. Kościuszki. W nowej tymczasowej lokalizacji trwają już przygotowania do nowego roku szkolnego. Dariusz Bloch
Choć trwają jeszcze wakacje, to w bydgoskich liceach i technikach panuje spory ruch. Trwają przygotowania do nowego roku szkolnego 2023/2024. W nowej tymczasowej lokalizacji rozpoczną naukę uczniowie VII LO.

Przeprowadzka na ul. Kościuszki 37 A, gdzie kiedyś mieściło się Gimnazjum nr 24 była konieczna, bo gmach VII LO przy ul. 11 Listopada, czyli siedziba szkoły przechodzi kompleksową termomodernizację.

- Te przenosiny to była duża operacja logistyczna - mówi Janusz Kitajgrodzki, dyrektor VII LO. - Przeprowadzkę rozpoczęliśmy 20 lipca i trwała dwa tygodnie. Ogromną pracę wykonali pracownicy obsługi administracji. Firma zajmująca się przeprowadzką także spisała się na medal. W budynku przy ul. Kościuszki 37 A odświeżyliśmy kilka sal, bo jednak ten budynek stał pusty. Po weekendzie jeszcze dwie sale pomalujemy na biało, wymienimy też armaturę sanitarną w toaletach.

W tym roku nowy rok szkolny zostanie zainaugurowany 4 września (poniedziałek). W klasach I w liceach i technikach uczyć się będzie więcej uczniów. To efekt zmian w systemie oświaty, skutkujący przyjęciem do szkół podstawowych w ciągu dwóch lat szkolnych, tj. w roku szkolnym 2014/15 i 2015/16, trzech roczników uczniów.

Lekcje w niektórych szkołach kończyć będą się później

W VII LO rozpocznie go w całej szkole 592 uczniów. W sumie będzie 18 oddziałów, w tym pięć klas I, które będą liczyć po 34 uczniów (dotychczas 32).

- Lekcje najpóźniej będą się kończyć ok. godz. 16, poprzednio zajęcia dydaktyczne trwały w większości do godz. 14.30, sporadycznie do godz. 15.15 - mówi Janusz Kitajgrodzki. - W budynku przy ul. Kościuszki sale do nauki języków są mniejsze niż w naszej macierzystej siedzibie, co jest kłopotliwe, bo grupy mamy liczniejsze. Poza tym sala gimnastyczna jest mniejsza, ale mamy tu orlik i dwa boiska. Ponadto jedno z pomieszczeń zaadaptowaliśmy na siłownię. Mieliśmy ją w szkole przy ul. 11 Listopada.

W Zespole Szkół Chemicznych od września uczyć się będzie ogółem 670 uczniów. Klas I będzie sześć, w tym jedna dwuzawodowa.

- Mamy niewiele sal dużych, dlatego zajęcia będą odbywały się w systemie dwuzmianowym - mówi Lucyna Brodziak, dyrektor szkoły. - Lekcje będą rozpoczynały się o godz. 7, a kończyć o godz. 18. Będziemy pracować o dwie godziny dłużej niż w tym roku szkolnym. Sala gimnastyczna i siłownia od godz. 7 do godz. 16 ma już pełne obłożenie, dlatego niektóre klasy będą uczęszczały na zajęcia WF na lodowisko Torbyd i na basen "Piątka", bo inaczej się nie pomieścimy. W związku z większą liczbą uczniów żadnych sal w szkole już nie zaadaptowaliśmy na nowe potrzeby, bo wszystko, co już mogliśmy, zagospodarowaliśmy.

Wakacje szkoły wykorzystują na remonty

Prace remontowe trwają natomiast w bydgoskim "Ekonomiku". - Przeprowadziliśmy remont szkolnej biblioteki, remontujemy boisko, a we wrześniu czeka nas jeszcze wymiana schodów głównych, przez ten czas uczniowie wchodzić będą do placówki bocznymi wejściami - informuje Damian Meller, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych. - W szkole mamy też ok. 20 uczniów z Ukrainy i dla nich przygotowaliśmy salę do nauki języka polskiego. Wcześniej było w niej pomieszczenie gospodarcze.

W "Ekonomiku" od września będzie sześć klas I. To ponad 200 osób. W całej szkole uczyć się będzie blisko 700 uczniów. - Mamy 8 pracowni komputerowych i systematycznie wymieniamy w nich sprzęt na nowy. Wcześniej w nowy sprzęt wyposażone były cztery sale, a w wakacje jedna - mówi Damian Meller.

Sporo dzieje się też w bydgoskiej "Samochodówce". Tu od września w całej szkole będzie 29 oddziałów (o dwa więcej niż przed rokiem), czyli łącznie 731 uczniów, w tym młodzież z Ukrainy. Klas I ma być osiem (4 w technikum, 4 branżowe) po 34 uczniów - łącznie 272 pierwszoklasistów. W salach dostawione zostaną ławki i krzesła.

- W wakacje remontujemy też korytarze, a ponieważ mieliśmy za mało szatni na WF, więc przebudowujemy je. Zarówno szatnie dla uczniów, jak i dla wuefistów będą gotowe wraz z pierwszym dzwonkiem - mówi Janusz Tomas, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych. - Wymieniona została także instalacja elektryczna. Planujemy też nowe natryski i toalety.

Jak informuje dyrektor Janusz Tomas, od września niektóre zajęcia w szkole potrwają do godz. 18.50. - Zwłaszcza, jeśli chodzi o lekcje wychowania fizycznego i kształcenie zawodowe, bo w tym ostatnim przypadku posiłkujemy się nauczycielami dochodzącymi - mówi Janusz Tomas.

Zobacz wideo: W Bydgoszczy ruszyła akcja PCK Wyprawka dla żaka

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto