Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Scena Yakizoff: dziś "Śmierć Człowieka Wiewiórki"

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Yakiza zaprasza na kolejne spektakle na scenie teatralnej Yakizoff. Dziś "Śmierci Człowieka Wiewiórki", 5 października natomiast premiera Teatru Dar.

Tydzień później Bydgoszcz odwiedzi niegdyś miejscowy, dziś działający we Wrocławiu Teatr Studio Czyczkowy.
"Śmierć Człowieka Wiewiórki" wg. tekstu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.

Reżyseria: Arleta Szatkowska. Wykonanie: Maja Zierkowska.
Tekst młodej autorki to inteligentna próba zgłębienia fenomenu niemieckiego terroryzmu lat 70. i legendy jego głównych bohaterów: Ulrike Meinhof, Andreasa Baadera i Gudrun Ensslin. Zarówno "ideały" bojowników, jak i system, z którym walczyli opisane zostały z dużą ironią i humorem. Historia RAFu jest punktem wyjścia dla postawienia pytań na temat zasadności stosowania przemocy: w życiu osobistym, społecznym, politycznym i ... w teatrze. Dramat nagrodzony w XVIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prapremierę zrealizował Teatr Usta Usta.
28.09.2009, godz.19.00, bilety 5 zł


Teatr Pantomimy Dar - premiera „Krzyku” na scenie teatralnej Yakizoff
Spektakl pt. „Krzyk” opowiada o kobiecie, która spędziła swoje dzieciństwo w domu alkoholika. Wciąż jest obciążona przeszłością. Pozbawiona zdolności odróżniania prawdy od kłamstwa. Nie potrafi widzieć otaczającego ją dobra i piękna. Dlaczego taki ponury spektakl? Głównie po to, by młodzi odbiorcy po takich właśnie przeżyciach wiedzieli, że nie są sami i niestety to normalne, iż nie jest im łatwo. Przecież nasze dzieciństwo kształtuje w nas dorosłego człowieka.
- Również, a może nawet przed wszystkim, kierujemy spektakl do ludzi dorosłych, aby ich przestrzec, że ich zmarnowane życie, zatopione w alkoholu, powoduje trwałe braki w ich dzieciach, które przecież nie same powołują się do życia - tłumaczy Teatr Dar. - Tym samym nawołujemy do świadomych wyborów zarówno rodziców, jak i młodzieży. Dzieci to przecież skarb, dany nam po to, by je kochać i uczyć kochania oraz wszystkiego tego, co najlepsze, by mogły z radością kroczyć przez świat, by zmieniały go na lepszy…i w końcu też po to, by dać nadzieję, że warto walczyć o lepsze jutro. Czas trwania spektaklu: 19 min.
05.10.2009, godz. 19.00, bilety 5 zł.


Teatr Studio Czyczkowy „Watt” wg S. Becketta.
Występuje Aleksandra Kugasz, reżyseria Jerzy Welter.
Aleksandra Kugacz jest studentką filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest także aktorką teatru Studio Czyczkowy. Monodram Watt przygotowała w 2004 roku. Pokazywała go w wielu miejscach w Polsce, zdobywając m.in. nagrodę na Feta 2004 we Wrocławiu, I nagrodę na XXXIV Ogólnopolskich Spotkaniach Amatorskich Teatrów Jednego Aktora (Zgorzelec 2005), Grand Prix na XIV Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu KATAR'2005 (Toruń).
"Precyzyjnie wyważony ruch Aleksandry Kugacz oraz ascetyczna scenografia – sprowadzona do prostego krzesła – wprowadzają widza w poetycki świat Becketta. Monologowi opartemu na cyklicznie narastającym i opadającym napięciu, towarzyszy systematyczne, powolne przemierzanie sceny. Gest, słowo, dźwięk sytuują grę na pograniczu transu i neurozy. Trudno nie ulec wrażeniu, że przez ciało aktorki przepływają falami kolejne partie tekstu, potęgując emocje, uderzając w publiczność z siłą, ale i z subtelnością, (...)" (M. Jasińska, M. Janowska, M. Kosakowska, "Namacalna cisza", Teatralny Informator Katarowy, 4 XII 2005.)
12.10.2009 godz.19.00, wstęp 7 zł


Studio Teatralne Siódemka, "Noce Sióstr Brontë" Susanne Schneider.
Reżyseria: Wiesław Kowalski
Noce sióstr Brontë to najnowszy spektakl połączonych sił Pałacu Młodzieży i VII LO, który swoją premierę miał w Warszawie (SPOT). Suzanne Schneider, ur. w 1953 roku w Stuttgarcie, niemiecka pisarka, reżyserka teatralna, radiowa i telewizyjna za sztukę "Noce sióstr Brontë" (1992) otrzymała nagrodę im. Adolfa Grimme.
Suzanne Schneider za punkt centralny sztuki obrała moment, który okazał się decydujący w życiu słynnej literackiej rodziny, zarówno w wymiarze jej losu, jak jej fizycznej egzystencji.

Udramatyzowane dzieje rodzeństwa Brontë toczą się z początku spokojnie przed oczyma widza w obrazach budowanych na dosyć jednostajnym poziomie emocjonalnym, ukazując w krótkich charakterystycznych scenach najistotniejsze cechy osobowości trzech sióstr.Emocjonalność, tęsknota za czymś, co umknęło, choć w gruncie rzeczy nigdy nie istniało, dramat niespełnienia, rozpacz - no cóż, inni już o tym pisali. Tu ten niepozorny tekst, podbudowany urywkami prozy Emily, znajduje swoje uwiarygodnienie w historii literatury. Czy magia, jaką zawierają utwory sióstr Brontë, sprawi, że sztuka o nich pisana potrafi wywołać czułość i wzruszenie?
19.10.2009, godz.19.00, bilety 5 zł

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto