Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śniadanie prymusa

Redakcja
Zwykły poranek. Twoje dziecko nie chce wstać, potem powoli się ubiera, a Ty miotasz się, żeby ze wszystkim zdążyć. Jest tyle do zrobienia, że w ferworze przygotowań do wyjścia zapominacie o śniadaniu. Aby zagłuszyć wyrzuty sumienia, wciskasz mu do ręki drożdżówkę, którą maluch „męczy” jeszcze po drodze. Tak być nie może!

Dlaczego śniadanie jest takie ważne?
Jeśli chcemy, aby nasze dziecko miało dużo energii, siły do zabawy, ale i też chęć do nauki musimy zapewnić mu porcję energetycznego paliwa z samego rana! Prawidłowo skomponowane śniadanie powinno dostarczać około 25% dobowego zapotrzebowania energetycznego. Przedszkolak potrzebuje każdego dnia około 1500 kcal, więc śniadanie powinno dostarczać 400-450 kalorii. Gdy nasza pociecha uczęszcza do przedszkola, najczęściej ma zapewnione wyżywienie, lecz radzę zawsze skontrolować czy dziecko zjada przygotowane tam posiłki. Niestety często się zdarza, że rodzice przekonani o tym, że syn/córka grzecznie jedzą przedszkolne specjały, nie przygotowują śniadania w domu. A rzeczywistość jest taka, że pociecha nie jada posiłku ani w domu, ani w przedszkolu. Wtedy dziecko jest słabe, chorowite, zmęczone, płaczliwe, nie może się skoncentrować na nauce wierszyka czy nowej piosenki. To może z kolei nasilać niechęć dziecka do przedszkola i mamy problem gotowy. Dlatego starajmy się każdego ranka przygotować dziecku smaczny i zdrowy zestaw śniadaniowy.

Co podać?
Bardzo istotne jest właściwe dobranie produktów, które dostarczą niezbędnych składników odżywczych. Podstawą dziecięcego śniadania powinno być mleko, które zapewni dużą porcję pełnowartościowego białka, a także wapna i fosforu dla mocnych i zdrowych ząbków i kości. Białko jako główny budulec naszego organizmu jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a to zapewni lepszą koncentrację i przyspieszy przyswajanie nowych informacji. Jeśli dziecko nie chce pić mleka, możemy przygotować kubek smacznego kakao lub podać jogurt czy koktajl mleczno-owocowy. Alternatywą dla mleka mogą być pożywne pasty na bazie twarogu, z dodatkiem pokrojonych warzyw np. pomidora, doprawione ziołami i wymieszane z jogurtem. Dobrym towarzystwem dla nabiału są produkty zbożowe. Szczególnie polecam produkty z pełnego ziarna, które są doskonałym źródłem błonnika (profilaktyka zaparć), witamin z grupy B (dbają o układ nerwowy), a także żelaza, cynku i magnezu. Pełnoziarnista bułka posmarowana cienką warstwą masła z listkiem sałaty i szynką czy miseczka płatków zbożowych z ciepłym mlekiem to jedna z wielu propozycji zdrowych śniadań.

Ważne a niedoceniane tłuszcze
Pamiętajmy o tłuszczach - dzieci ich potrzebują! Dobrym wyborem dla przedszkolaka jest świeże masło, a dla starszych dzieci margaryny miękkie w kubeczkach. Orzechy - włoskie, laskowe czy migdały zawierają ogromną dawkę nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli tych szczególnie zdrowych i pożytecznych, dlatego warto dodać garść orzechów do musli czy podać dziecku jako przekąskę zamiast słodyczy. 3-4 razy w tygodniu możemy przygotować na śniadanie potrawę z jaj np. w sobotę, gdy mamy więcej wolnego czasu może to być omlet posypany świeżą rzeżuchą czy pasta jajeczna ze szczypiorkiem. Słodkim dodatkiem do śniadania powinny być owoce. Gdy maluch grymasi na ich widok, podajmy mu sok owocowy, koktajl ze świeżych owoców lub przygotujcie wspólnie sałatkę owocową. Uwaga! Słodycze i ciężkostrawne, tłuste potrawy nie są zalecane. Po pierwsze zwiększają ryzyko wielu chorób, w tym otyłości, a także znacznie obniżają koncentrację dziecka, spowalniają pracę mózgu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto